افزودنی های بتن انواع و جزئیات

 

 

افزودنی بتن

 

افزودنی های بتن چیست 

 

افزودنی های بتن به هرگونه ای ماده ای گفته می شود که بتن افزوده شده تا بتواند خواص آن را جهت استفاده در شرایط محیطی و فیزیکی خاص بهبود بخشد. افزودنی های بتن درست قبل از استفاده از بتن و یا در حین مخلوط کردن بتن به آن اضافه می شوند. افزودنی های بتن می توانند کیفیت بتن را بهبود بخشیده و زمان سفت شدن آن را یا به تعویق انداخته و یا تسریع کنند. بیشتر افزودنی های بتن، حاوی مقادیر متفاوتی مواد گوناگون هستند و قیمت آن ها بسته به کیفیت و درصد مواد آن ها متفاوت می باشد. در زیر انواع افزودنی های بتن را به طور خلاصه به شما معرفی کرده ایم .


 

 

دیرگیر بتن

دیرگیر بتن

 

دیر گیر بتن برای به تعویق انداختن عملیات شیمیایی داخل بتن که به هنگام بتن ریزی و گرفتن بتن رخ می دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. دیرگیر بتن معمولا هنگامی استفاده می شود که دمای هوا بالا بوده و درجه حرارت بالا سبب زود گرفتن بتن اولیه شود. دیرگیر بتن در ساختار های روسازی بتن برای افزایش زمان روسازی آن، کاهش هزینه های بتن ریزی دوباره و حذف درز سرد بتن مورد استفاده قرار می گیرد. دیرگیر های بتن هم چنین می توانند از ایجاد ترک در بتن که به دلیل انحنا و تغییر شکا صفحات افقی بتن به وجود می آید، جلوگیری کند. بیشتر دیرگیر های بتن می توانند آب موجود در بتن را کاهش داده و به جذب بیشتر هوا در بتن کمک کنند.

 

هواساز  بتن

هواساز بتن

 

هواساز بتن نوعی افزودنی به  بتن است که می تواند دوام انجماد بتن را افزایش دهد. این نوع افزودنی ضمن کاهش فرایند آب انداختن و جداشدن بتن تازه، سبب افزایش بهره وری و کارآمدی بتن نسبت به بتن بدون هوازا می شود. این نوع افزودنی هم چنین مقاومت بتن را در برابر یخ زدگی های شدید افزایش می دهد. دیگر مزایای  این افزودنی عبارتند از :

  • افزایش مقاومت بتن در برابر چرخه های مرطوب شدن و خشک شدن های متوالی
  • افزایش میزان کارایی بتن
  • افزایش دوام بتن

هواساز بتن می تواند به عنوان حائل در برابر ترک های بتنی ایجاد  شده در اثر تنش های ناشی از افزایش حجم آب یخ زده عمل کند. هواساز بتن تقریبا با تمامی افزودنی های دیگر بتن، سازگار است. اما باید در نظر داشته باشید که به ازای هر یک درصد هوای وارد شده به بتن، تقریبا 5 درصد از مقاومت فشاری بتن کاسته می شود. پس هیچ گاه این افزودنی را به شکل افراطی مصرف نکرده و در مورد میزان درصد بهینه آن با یک کارشناس مشورت نمایید.

 

زودگیر بتن

 

زودگیر بتن برای افزایش مقاومت بتن و هم چنین کاهش زمان گرفتن بتن مورد استفاده قرار می گیرد. کلسیوم کلراید معروف ترین ترکیب به کار رفته در این افزودنی است. اما باید توجه داشته باشید که استفاده زیاد از این افزودنی می تواند سرعت خوردگی فولاد های تقویت کننده بتن را مقداری افزایش دهد. با این وجود، عمل آوری صحیح بتن مانند استفاده از تقویت کننده های مناسب، پوشش های کافی و هم چنین ترکیب مناسب آن می تواند سرعت خوردگی را کم کند. زودگیر های بتن هم چنین برای بهبود خواص بتن در هوای سرد مناسب هستند.

 

افزودنی های بتن کاهنده انقباض بتن

 

افزودنی کاهنده انقباض بتن در هنگام ترکیب کردن اولیه بتن مورد استفاده قرار می گیرد. این افزودنی از جمع شدن و انقباض های اولیه و دائم بتن جلوگیری می کند. افزودنی کاهنده انقباض بتن هنگامی استفاده می شود که ترک های ناشی از انقباض بتن سبب کاهش دوام آن شده و یا انقباضات درز های بتن، مشکلات فنی ای را در بتن و پروژه به وجود آورد.

 

روان کننده بتن

 

روان کننده بتن

 

 

هدف اصلی استفاده از روان کننده ها افزایش خاصیت جاری شدن و روان شدن یتن است. این افزودنی به خصوص در جاهایی که اسلامپ بتن زیاد بوده و نمی تواند با استفاده از موتور ویبره به راحتی یک دست شده و یا حتی برای تولید بتن آرمه به کار برودف مورد استفاده قرار می گیرد. تجربه نشان داده است که استفاده از روان کننده ها کارایی و مقاومت بتن را تا میزان زیادی افزایش می دهد.سه دسته ی اصلی روان کننده های بتن عبارتند از :

روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن

سوپر روان کننده بتن

 

ضد خوردگی بتن

 

افزودنی ضد خوردگی بتن هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که بتن قرار باشد برای ساخت بتن آرمه با تقویت کننده های فولادی مورد استفاده قرار بگیرد. ضد خوردگی های بتن می توانند هزینه نگهداری از سازه های بتنی را برای 30 تا 40 سال به مقدار قابل توجهی کاهش دهند. ضد خوردگی های بتن می توانند مقاومت بتن را در ابتدای کار کمی سرعت بهبود دهند. افزودنی ضد خوردگی بتن که بر پایه ی کلسیوم نیتریت باشد می تواند خاصیت زودگیری بتن را افزایش دهد، مگر این که فرمولاسیون آن طوری باشد که به آن دیر گیر اضافه شود.