الکتروموتور ضد انفجار VEM | مشخصات فنی و کاتالوگ الکتروموتور ضد انفجار VEM انواع و جزئیات

الکتروموتور ضد انفجار VEM

 

ویژگی های کلیدی الکتروموتور ضد انفجار VEM

 

توان محدوده توان : از 0.06 تا 710 کیلو وات 

 

ولتاژ    ولتاژ : دارای چندین سری متفاوت 

 

فرکانس  فرکانس : 50 هرتز 

 

کاربرد : در صنایع پتروشیمی، سکوهای نفتی، کارخانه های داروسازی،خودروسازی، ذوب فلزات، صنعت سیمان و فولاد و صنایع کاشی و سرامیک و صنایع حساس مانند کارخانه های تولید آرد غلات و…

الکتروموتور ضد انفجار  VEM 

الکتروموتور ضد انفجار VEM از معروف ترین محصولات کارخانه VEM در سرتاسر جهان است. به صورتی که الکتروموتور ضدانفجار  VEM توانسته است بازار ایران را هم به راحتی در دست بگیرد. کارخانه VEM در سال 1886 تاسیس شد و توانست تجهیزات الکتریکی فراوانی را از جمله الکتروموتور ضد انفجار VEM با ولتاژ پایین، الکتروموتور ضد انفجار  VEM با ولتاژ متوسط و الکتروموتور ضد انفجار VEM با ولتاژ بالا تولید کند. میزان توان الکتروموتور ضد انفجار  VEM از 0.06 کیلو وات شروع شده و تا710 کیلو وات افزایش می یابد. دیگر ویژگی های الکتروموتور ضد انفجار VEM بر روی پلاک الکتروموتور درج شده است. از دیگر کاربرد های الکتروموتور ضد انفجار VEM میتوان موارد زیر را نام برد: 

  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در کارخانه غلات 
  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در پالایشگاه ها 
  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی 
  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در کارخانه جات نساجی 
  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در معادن مخصوصا معادن زغال سنگ 
  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در صنعت سیمان 
  • الکتروموتور ضد انفجار  VEM در سکو های نفتی 
  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در نیروگاه ها 
  • الکتروموتور ضد انفجار VEM در صنایع داروسازی 
برند VEM

برند VEM

جزئیات بیشتر
 

بررسی تخصصی
مشخصات کلی
مشخصات فنی
انواع الکتروموتور
دانلود کاتالوگ

جنس بدنه : چدن 

سایز فریم  : 56 تا 450

تعداد پل ها : 2, 4, 6, 8 

کلاس حفاظتی : IP55 به بالا 

ناحیه حفاظتی : zone1 تا zone2

گواهی نامه ها : ATEX 

مشخصات کلی الکتروموتور ضد انفجار VEM

مشخصات کلی الکتروموتور ضد انفجار VEM

انواع الکتروموتور ضد انفجار VEM

انواع الکتروموتور ضد انفجار VEM

90%
نسبت ارزش به قیمت
50%
تعمیر پذیری
65%
خدمات پس از فروش
70%
کیفیت

اهمیت انتخاب الکتروموتور ضد انفجار مناسب بر هیچ کس پوشیده نیست. زیرا یک انتخاب ناآگاهانه میتواند خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری را به بار بیاورد. بنابراین بسیار مهم است که بتوانید افرادی متخصص در این رمینه را یافته و از آنها مشاوره بگیرید. کارشناسان و  متخصصین ما در هومان صنعت همواره آماده پاسخ گویی به سوالات شما در خصوص انتخاب الکتروموتور ضد انفجار VEM هستند. تا از این طریق شما را در انتخاب الکتروموتور ضد انفجار مناسب یاری کنند. جهت کسب مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

ضرورت اختراع الکتروموتور ضد انفجار

از سال 1980 بیش از 500 انفجار صنعتی ُبب شد که صدها نفر کشته و زخمی شده و میلیون ها دلار خسارت مالی نیز به بار آورده شود. بعد از سال ها تحقیق و کنار هم نهادن شواهد و مدارک، معلوم شد که الکتروموتور های بی کیفیت نقش اصلی را در این انفجار ها داشته اند. بیشترین کارخانه هایی که متضرر گشتند ، کارخانه های تولید آرد و پالایشگاه ها بودند زیرا ذرات ریز و گاز های اشتعال پذیر زیادی داشتند.

چرا الکتروموتور ها سبب انفجار می شدند؟

چرخش داخلی قطعات الکتروموتور ها با سرعت بالا میتواند گرمای زیادی تولید نموده و الکتروموتور ها را به منابع بالقوه ی قابل انفجار تبدیل نماید. در نتیجه هنگامی که الکتروموتور اشتباها در جایی قرار بگیرد که قابل اشتعال باشد، می تواند تهدید جدی برای تاسیسات به شمار برود. بنابراین از آنجایی که برای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه چاره ای اندیشیده می شود، اگر الکتروموتور به درستی ارزیابی و انتخاب گردد، میتوان از چنین خطراتی جلوگیری کرد. بهترین راه حلی که برای جلوگیری از چنین حوادثی اندیشیده شد، اختراع الکتروموتور ضد انفجار بود.

الکتروموتور ضد انفجار VEM چیست؟

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور  ضد انفجار VEM دسته ای خاص از الکتروموتور ها هستند که هرگونه انفجار داخلی در آنها به هوزینگ انتقال پیدا نمی کند و حتی محصولات احتراق، در هنگام خروج از آن، خنک می شوند. 

زیرا اگر چنین ذراتی به شکل داغ و با دمای بالا، وارد فضایی شوند که گاز های قابل احتراق و یا ذرات قابل احتراق در آن وجود دارند، احتمال انفجار به شکلی غیر قابل پیش بینی افزایش پیدا می کند.  جنس بدنه الکتروموتور ضد انفجار VEM بسیار سخت است به طوری که می تواند، تمام فشار ناشی از انفجار داخلی را تحمل کرده و به بیرون انتقال ندهد. هم چنین در برخی مدل های الکتروموتور ضد انفجار VEM ، گازی ایمنی وجود دارد که با ایجاد فشار مانع ورود گاز های خطرناک به محفظه شده و از انفجار داخلی جلوگیری می نماید.

 

 

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار VEM

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

کلاس 1 : این کلاس در واقع مکانی  است که توسط گاز های قابل اشتعال و یا بخارات مایعات قابل اشتعال موجود در هوا اشباع گردیده است. این کلاس خود به چندین بخش تقسیم می گردد. و در جدول 1 و 2 ( گروه A تا D ) دسته بندی شده است. 

کلاس 2 : این کلاس مکانی است که در آن ذرات غبار قابل اشتعال و معلق در هوا به اندازه کافی وجود دارند. این کلاس خود به دسته های مختلف تقسیم می شود که در جدول 1 و 3 ( بخش E تا G) آورده شده است.

کلاس 3 : در کلاس 3 الیاف قابل اشتعال معلق در هوا به اندازه کافی وجود دارند. این الیاف شامل پرز های پنبه، کتان و ریون می شوند. این الیاف تنها در هوا معلق نیستند بلکه در ماشین آلات مختلف نیز جمع می گردند. بنابراین احتمال احتراق و انفجار این کلاس بیشتر در کارخانه های ریسندگی وجود دارد.

 

 

 

جداول زیر بخش نواحی خطرناک الکتروموتور ضد انفجار VEM

 

جدول 1 : 

 

شرایط عادی. خطر در حین عملیات تولید روزانه یا در طی فعالیت های مکرر تعمیر و نگهداری وجود دارد.

شرایط غیر عادی. خطر از جانب محفظه های در بسته و یا سیستم های تهویه مطبوع بسته وجود دارد. اما این موارد تنها زمانی خطرناک می گردند که پارگی، شکستگی و یا عملکرد غیر معمول در این محفظه ها به وجود آید.

جدول 2 :

شامل گاز، بخار و مایعات اشتعال پذیر

گروه

گاز

A

استیلن

B

هیدروژن و گاز های مشابه 

C

اتیلن

D

هیدروکربن ها، پروپان، سوخت ها، حلال ها و ….

 

جدول 3 : 

ذرات گرد و غبار قابل اشتعال

گروه

نوع غبار

E

گرد فلزات

F

گرد زغال سنگ و کربن

G

گرد آرد و غلات، شکر، پلاستیک و مواد شیمیایی

 

کلاس حرارتی مناطق خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار VEM

کلاس حرارتی گوناگون برای الکتروموتور ضد انفجار

کلاس حرارتی گوناگون برای الکتروموتور ضد انفجار

دمای سطح یا هر بخش از همه تجهیزات الکتریکی که ممکن است در معرض مواد قابل اشتعال باشند، همواره باید تست گردند تا قبل از این که به 80 درصد محدوده خطر برسند، خاموش شده و تدبیری برای آن اندیشیده شود. از آنجایی که الکتروموتور ضد انفجار VEMجزو وسایل الکتریکی محسوب می شود، همواره باید از زیاد گرم شدن آن جلوگیری نمود. بنابراین ما کلاس حرارتی گوناگون را در جدول زیر طبقه بندی کردیم تا به هنگام مواجهه با پلاک الکتروموتور ضد انفجار VEM، منطقه دمایی خطرناک آن را تشخیص دهید. تمامی این اعداد برحسب سلسیوس می باشند. 

 

 

 

 

کلاس حرارتی الکتروموتور ضد انفجار VEM ( درجه سانتیگراد)

T3A-180

T1-450

T3B-165

T2-300

T3C-160

T2A-280

T4-135

T2B-260

T4A-120

T2C-230

T5-100

T2D-215

T6-85

T3-200