پمپ ها انواع و جزئیات

 

تاریخچه­ ی اختراع پمپ به آغاز تمدن ­های بزرگ انسانی بر می گردد. به زبان ساده پمپ وسیله­ ای است که با افزایش فشار سیال، باعث حرکت آن از جایی به جای دیگر می شود. به همین دلیل انسان­ها از دیرباز برای انتفال آب به نقاط مختلف شهر از آن استفاده می­ کردند. تفاوت بزرگ بین پمپ­ های ابتدایی با پمپ­ های امروزه این است که پمپ­ های امروزی به جای نیروی مکانیکی دست از نیروی الکتریکی و مغناطیسی استفاده می کنند.  همین تفاوت باعث شده است که پمپ های بسیار پیشرفته ای با ویژگی های منحصر به فرد در دسته ها و کاربرد های گوناگون تولید شوند.

 

 

پمپ

 

علی رغم ویژگی های منحصر به فرد و کاربردی پمپ های صنعتی و خانگی، انتخاب پمپ  مناسب و با قیمت به صرفه بزرگترین چالشی است که خریداران پمپ ها با آن مواجه می­شوند. زیرا اگر پمپ متناسب با نیازشان انتخاب نکنند علاوه بر اتلاف هزینه زیاد باعث آسیب به تاسیسات خود نیز میگردند.
از این رو آشنایی با مشخصات پمپ ها در کنار مشورت با یک کارشناس میتواند راه گشا باشد. بنابراین اگر شما نیز برای انتخاب پمپ مناسب خود نیاز به راهنمایی دارید، روی ما حساب کنید.
ما در گروه صنعتی هومان صنعت همه روزه آماده پاسخگویی به سوالات شما هستیم. کافیست با ما تماس حاصل کنید و یا برای اطلاع از ویژگی های پمپ ها روی نام هریک کلیک نمایید.

×

پمپ چیست ؟

 

پمپ یک وسیله مکانیکی است که برای انتقال مایعات از یک نقطه به نقطه ی دیگر استفاده می شود. انرژی مورد نیاز برای انتقال مایع توسط یک موتور اصلی تامین می شود. این موتور اصلی میتواند یک الکتروموتور ، موتور IC، موتور بخار یا توربین باشد. قدرت مورد نیاز برای پمپاژ مایع بستگی به مقدار مایع، ارتفاع(هد) مایع و ویسکوزیته یا همان گرانروی دارد.

 

مکانیزم 

 

پمپ ها با انرژی دادن به مایعات کار می کنند که این انرژی، خود توسط موتور های الکتریکی تامین می شود . دو روش کلی انرژی بخشی به مایع توسط پمپ ها عبارتند از :
1. وارد کردن انرژی جنشی به مایع توسط پروانه در پمپ سانتریفیوژ یا پمپ گریز از مرکز
2. وارد کردن انرژی به مایع به وسیله جا به جایی فیزیکی مایع در پمپ های جا به جایی

 

دسته بندی 

 

در تصویر زیر می توانید دسته بندی انواع پمپ ها را به طور کامل ببینید.

 

انواع پمپ

 

 

پمپ های دینامیکی چه پمپ هایی هستند؟ 

 

پمپ های دینامیکی، پمپ هایی هستند که با دادن انرژی به سیال به طور پیوسته باعث افزایش سرعت آن می شوند. این افزایش سرعت در نهایت باعث افزایش فشار و حرکت پمپ از یک  نقطه به نقطه ی دیگر میشود. پمپ های دینامیکی خود به دو دسته ی بزرگ پمپ های سانتریفیوژ و پمپ های خاص دسته بندی می شوند.

 

پمپ سانتریفیوژ یا پمپ گریز از مرکز چیست؟ 


پمپ های سانتریفیوژ یا پمپ های گریز از مرکز بر اساس اصل نیروی گریز از مرکز بر روی هر جرم درحال چرخش عمل می کنند. از نمونه های پمپ های سانتریفیوژ می توان به :

 • پمپ های لجن کش
 • پمپ های کف کش
 • پمپ های خانگی
 • پمپ های سیرکولاتور
 • پمپ طبقاتی
 • پمپ شناور
 • پمپ روغن داغ
 •  

اشاره کرد.  

دسته بندی پمپ های سانتریفیوژ به چه صورت است ؟ 

 پمپ های سانتریفیوژی خود به 3 دسته پمپ های

 • جریان محوری
 • جریان مخلوط
 •  محیطی

 تقسیم می شوند.

 

پمپ های گریز از مرکز چگونه کار می کنند ؟

اجزای پمپ

 

نحوه کار پمپ گریز از مرکز به این صورت است که             

1 . ابتدا مایع از طریق چشم پروانه در تماس پره های پروانه قرار می گیرد.         

2. سپس پروانه ها سرعت بالای خود را به مایع منتقل می کنند.          

3. نیروی گریز از مرکز باعث می شود مایع به سمت محور خروجی پمپ حرکت کند.    

4. در نهایت مایع بعد از خروج از محور به دیفیوز وارد شده و انرژی جنبشی آن به فشار تبدیل می شود.        

5. این فشار در مایع موجب می شود که در لوله ها به نقطه تحویل آن برسد.

 

پمپ های خاص 

 

پمپ های خاص نیز از جمله پمپ های دینامیکی هستند که با افزایش انرژی جنبشی سیال کار می کنند، اما تاثیر این انرژی جنبشی یا همان سرعت در این پمپ ها بیشتر از پمپ های سانتریفیوژی است. از جمله این پمپ های خاص  میتوان به پمپ های

 • الکترو مغناطیس
 • پمپ های جت

اشاره نمود.

پمپ های جابه جایی مثبت چه پمپ هایی هستند ؟ 


پمپ های جا به جایی مثبت بر خلاف پمپ های گریز از مرکز که به طور پیوسته کار می کردند، به شکل دوره ای و متناوب انرژی را به سیال منتقل می کنند. این انتقال انرژی با کاهش و افزایش حجم محفظه ای انجام می گیرد که سیال را داخل خود محبوس می کند.
این پمپ ها هم چنین برای پمپاژ در شرایطی به کار می روند که ظرفیت مورد نیاز کم بوده ولی فشار مطلوب زیاد باشد.

 

دسته بندی پمپ های جا به جایی مثبت چگونه است ؟


پمپ های جا به جایی مثبت خود به دو دسته اصلی پمپ های رفت و برگشتی و پمپ های دورانی تقسیم می شوند. در پمپ های رفت و برگشتی معمولا یک عضو مانند پیستون در داخل پمپ حرکت رفت و برگشتی انجام داده و از این طریق فشار مایع را زیاد می کند.
در حالی که در پمپ های دورانی، چرخش یک عضو مانند پره، چرخدنده یا پیچ با حرکات دورانی و متناوب باعث افزایش فشار سیال می گردد.

چند نمونه از پمپ های جا به جایی مثبت 

از نمونه های صنعتی  پمپ های جا به جایی مثبت می توان به :

 • پمپ های پیستونی
 • پمپ های مگنتی
 • پمپ های دیافراگمی
 • پمپ های تخلیه بشکه
 • دوزینگ پمپ ها

اشاره کرد. هر کدام از این پمپ ها، ظرفیت و فشار مخصوص به خود را داشته و در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارند.

 

نحوه کار پمپ های جا به جایی مثبت چگونه است ؟

همانطور که گفتیم پمپ های جا به جایی مثبت از طریق افزایش و کاهش حجم محفظه سبب انتقال مایع می شوند. اما برای درک بیشتر ساز و کار این پمپ ها می توانید ویدئوی زیر را تماشا کنید .

 

 

5 نکته که قبل از انتخاب پمپ باید به آن توجه کنید


اگر به طور جدی قصد انتخاب و خرید یک پمپ را دارید باید از قبل، اطلاعاتی را مد نظر قرار دهید تا بتوانید یک پمپ مناسب را برای رفع نیازتان انتخاب کنید. ما در زیر یک لیست از 5 نکته ای که قبل از انتخاب پمپ باید بدانید را برای شما تهیه کرده ایم.

 

نوع سیال

نوع سیال

 

نوع سیال مهمترین عاملی است که در انتخاب پمپ باید مد نظر قرار دهید. زیرا دانستن این موضوع سبب می شود که از خوردگی و یا فرسایش اجزای پمپ خود جلوگیری کنید. پس در نتیجه در خصوص نوع سیال تحقیق کنید که

 • آیا سیال خوردنده است؟
 • سیال از چه ترکیبی تشکیل شده؟
 • غلظت آن چقدر است؟
 • آیا سیال حالت دوغاب دارد یا مایعی خالص است؟

 

 

نرخ جریان ( دبی)

 

دبی پمپ

شما باید قبل از انتخاب پمپ از دبی مورد نیاز خود مطلع باشید. دبی معمولا واحد گالون در دقیقه GPM اندازه گیری می شود. در بازار معمولا دبی با قطر پمپ مشخص می شود زیرا هرچه دبی بیشتر باشد شما باید پمپ بزرگتری داشته باشید.

 

 

 

 

 

ویسکوزیته

 

ویسکوزیته سیال

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب پمپ مناسب توجه به ویسکوزیته سیال است. زیرا هرچه ویسکوزیته بالاتر باشد به تجهیزات پمپی قوی تری نیاز است. معمولا از  هر 10 مشتری، 9 مشتری سیالی با ویسکوزیته ی کمتر از روغن موتور دارند

 

 

 

دمای سیال

 

دمای سیال

معمولا در طی فرایند پمپاژ، دمای سیال تا حدی افزایش پیدا میکند. بنابراین شما باید بدانید سیال شما در انتهای پمپاژ چقدر داغ می شود؟ و چه پمپی را انتخاب کنید که در برابر این دما مقاوم باشد؟

 

 

 

 

فشار سیال

 

فشار سیال

یکی دیگر از عواملی که باید هنگام انتخاب پمپ خود در نظر بگیرید، شرایط فشار در ورودی و خروجی پمپ شما است. این اطلاعات به شما کمک می کند تجهیزات مناسب را تعیین کنید.