الکتروموتور ضد انفجار انواع و جزئیات

الکتروموتور ضد انفجار

ضرورت اختراع الکتروموتور ضد انفجار

از سال ۱۹۸۰ بیش از ۵۰۰ انفجار صنعتی موجب شد که صدها نفر کشته و زخمی شده و میلیون ها دلار خسارت مالی نیز به بار آورده شود. پس از سالها تحقیق و کنار هم قرار دادن شواهد و مدارک، معلوم شد که الکتروموتور های بی کیفیت نقش اصلی را در این انفجار ها داشته اند. بیشترین کارخانه هایی که متضرر شدند، کارخانه های تولید آرد و پالایشگاه ها بودند زیرا ذرات ریز و گاز های اشتعال پذیر زیادی داشتند.

چرا الکتروموتور ها سبب انفجار میشدند؟

چرخش داخلی قطعات الکتروموتور ها با سرعت بالا میتواند گرمای زیادی تولید کرده و الکتروموتور ها را به منابع بالقوه ی قابل انفجار تبدیل کند. در نتیجه هنگامی که الکتروموتور اشتباها در جایی قرار بگیرد که قابل اشتعال باشد، میتواند تهدید جدی برای تاسیسات به شمار برود. بنابراین از آنجایی که برای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه چاره ای اندیشیده میشود، اگر الکتروموتور به درستی ارزیابی و انتخاب گردد، میتوان از چنین خطراتی جلوگیری کرد. بهترین راه حلی که برای جلوگیری از چنین حوادثی اندیشیده شد، اختراع الکتروموتور ضد انفجار بود.

الکتروموتور ضد انفجار چیست؟

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور  ضد انفجار دسته ای خاص از الکتروموتور ها هستند که هرگونه انفجار داخلی در آنها به هوزینگ انتقال نمی یابد و حتی محصولات احتراق، در هنگام خروج از آن، خنک میشوند.

زیرا اگر چنین ذراتی به شکل داغ و با دمای بالا، وارد فضایی شوند که گاز های قابل احتراق و یا ذرات قابل احتراق در آن وجود دارد، احتمال انفجار به شکل غیرقابل پیش بینی بالا میرود. جنس بدنه الکتروموتور ضد انفجار بسیار سخت است به طوری که میتواند، تمام فشار ناشی از انفجار داخلی را تحمل کرده و به بیرون انتقال ندهد. هم چنین در برخی مدل های الکتروموتور ضد انفجار ، گازی ایمنی وجود دارد که با ایجاد فشار مانع ورود گاز های خطرناک به محفظه شده و از انفجار داخلی جلوگیری میکند.

 

 

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

کلاس ۱ : این کلاس در واقع محلی است که توسط گاز های قابل اشتعال و یا بخارات مایعات قابل اشتعال موجود در هوا اشباع شده است. این کلاس خود به چندین بخش تقسیم میشود. و در جدول ۱ و ۲ ( گروه A تا D ) دسته بندی شده است. 

کلاس ۲ : این کلاس مکانی است که در آن ذرات غبار قابل اشتعال و معلق در هوا به اندازه کافی وجود دارند. این کلاس خود به دسته های گوناگون تقسیم میشود که در جدول ۱ و ۳ ( بخش E تا G) آورده شده است.

کلاس ۳ : در کلاس ۳ الیاف قابل اشتعال معلق در هوا به اندازه کافی وجود دارند. این الیاف شامل پرز های پنبه، کتان و ریون میشوند. این الیاف تنها در هوا معلق نیستند اما میتوانند در ماشین آلات مختلف جمع شوند. بنابراین احتمال احتراق و انفجار این کلاس بیشتر در کارخانه های ریسندگی وجود دارد.

 

 

 

جداول زیر بخش نواحی خطرناک الکتروموتور ضد انفجار

 

جدول ۱ : 

 

شرایط عادی. خطر در حین عملیات تولید روزانه یا در طی فعالیت های مکرر تعمیر و نگهداری وجود دارد.

شرایط غیر عادی. خطر از جانب محفظه های در بسته و یا سیستم های تهویه مطبوع بسته وجود دارد. اما این موارد تنها زمانی خطرناک میشوند که پارگی، شکستگی و یا عملکرد غیر معمول در این محفظه ها به وجود آید.

جدول ۲ :

شامل گاز، بخار و مایعات اشتعال پذیر

گروه

گاز

A

استیلن

B

هیدروژن

C

اتیلن

D

هیدروکربن ها، پروپان، سوخت ها، حلال ها 

 

جدول ۳ : 

ذرات گرد و غبار قابل اشتعال

گروه

نوع غبار

E

گرد فلزات

F

گرد زغال سنگ و کربن

G

گرد آرد و غلات، شکر، پلاستیک و مواد شیمیایی

 

کلاس حرارتی مناطق خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

کلاس حرارتی گوناگون برای الکتروموتور ضد انفجار

کلاس حرارتی گوناگون برای الکتروموتور ضد انفجار

دمای سطح یا هر بخش از همه تجهیزات الکتریکی که ممکن است در معرض مواد قابل اشتعال باشند، همواره باشند تست شوند تا قبل از این که به ۸۰ درصد محدوده خطر برسند، خاموش شده و تدبیری برای آن اندیشیده شود. از آنجایی که الکتروموتور ضد انفجار جزو وسایل الکتریکی محسوب میشود، همواره باید از زیاد گرم شدن آن جلوگیری کرد. بنابراین ما کلاس حرارتی گوناگون را در جدول زیر طبقه بندی کردیم تا به هنگام مواجهه با پلاک الکتروموتور ضد انفجار ، منطقه دمایی خطرناک آن را تشخیص دهید. تمامی این اعداد برحسب سلسیوس هستند.

 

 

کلاس حرارتی الکتروموتور ضد انفجار ( درجه سانتیگراد)

T3A-180

T1-450

T3B-165

T2-300

T3C-160

T2A-280

T4-135

T2B-260

T4A-120

T2C-230

T5-100

T2D-215

T6-85

T3-200

جزئیات بیشتر