الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار - موتور ضد جرقه - موتور ای ایکس

 

ضرورت اختراع الکتروموتور ضد انفجار

 

از سال 1980 بیش از 500 انفجار صنعتی موجب شد که صدها نفر کشته و زخمی شده و میلیون ها دلار خسارت مالی نیز به بار آورده شود. پس از سالها تحقیق و کنار هم قرار دادن شواهد و مدارک، معلوم شد که الکتروموتور های بی کیفیت نقش اصلی را در این انفجار ها داشته اند. بیشترین کارخانه هایی که متضرر شدند، کارخانه های تولید آرد و پالایشگاه ها بودند زیرا ذرات ریز و گاز های اشتعال پذیر زیادی داشتند.

 

چرا الکتروموتور ها سبب انفجار میشدند؟

 

چرخش داخلی قطعات الکتروموتور ها با سرعت بالا می تواند گرمای زیادی تولید کرده و الکتروموتور ها را به منابع بالقوه ی قابل انفجار تبدیل کند. در نتیجه هنگامی که الکتروموتور اشتباها در جایی قرار بگیرد که قابل اشتعال باشد، می تواند تهدید جدی برای تاسیسات به شمار برود. بنابراین از آنجایی که برای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه چاره ای اندیشیده می شود، اگر الکتروموتور به درستی ارزیابی و انتخاب گردد، می توان از چنین خطراتی جلوگیری کرد. بهترین راه حلی که برای جلوگیری از چنین حوادثی اندیشیده شد، اختراع الکتروموتور ضد انفجار بود.

 

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

الکتروموتور ضد انفجار چیست؟

 

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور  ضد انفجار دسته ای خاص از الکتروموتور ها هستند که هرگونه انفجار داخلی در آنها به هوزینگ انتقال نمی یابد و حتی محصولات احتراق، در هنگام خروج از آن، خنک می شوند.

 

زیرا اگر چنین ذراتی به شکل داغ و با دمای بالا، وارد فضایی شوند که گاز های قابل احتراق و یا ذرات قابل احتراق در آن وجود دارد، احتمال انفجار به شکل غیرقابل پیش بینی بالا می رود. جنس بدنه الکتروموتور ضد انفجار بسیار سخت است به طوری که می تواند، تمام فشار ناشی از انفجار داخلی را تحمل کرده و به بیرون انتقال ندهد. هم چنین در برخی مدل های الکتروموتور ضد انفجار ، گازی ایمنی وجود دارد که با ایجاد فشار مانع ورود گاز های خطرناک به محفظه شده و از انفجار داخلی جلوگیری می کند.

 

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

 

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

کلاس 1 : این کلاس در واقع محلی است که توسط گاز های قابل اشتعال و یا بخارات مایعات قابل اشتعال موجود در هوا اشباع شده است. این کلاس خود به چندین بخش تقسیم می شود. و در جدول 1 و 2 ( گروه A تا D ) دسته بندی شده است. 

 

کلاس 2 : این کلاس مکانی است که در آن ذرات غبار قابل اشتعال و معلق در هوا به اندازه کافی وجود دارند. این کلاس خود به دسته های گوناگون تقسیم می شود که در جدول 1 و 3 ( بخش E تا G) آورده شده است.

 

کلاس 3 : در کلاس 3 الیاف قابل اشتعال معلق در هوا به اندازه کافی وجود دارند. این الیاف شامل پرز های پنبه، کتان و ریون می شوند. این الیاف تنها در هوا معلق نیستند اما می توانند در ماشین آلات مختلف جمع شوند. بنابراین احتمال احتراق و انفجار این کلاس بیشتر در کارخانه های ریسندگی وجود دارد.

 


جداول زیر بخش نواحی خطرناک الکتروموتور ضد انفجار

 

جدول 1 : 

 

 

شرایط عادی. خطر در حین عملیات تولید روزانه یا در طی فعالیت های مکرر تعمیر و نگهداری وجود دارد.

شرایط غیر عادی. خطر از جانب محفظه های در بسته و یا سیستم های تهویه مطبوع بسته وجود دارد. اما این موارد تنها زمانی خطرناک می شوند که پارگی، شکستگی و یا عملکرد غیر معمول در این محفظه ها به وجود آید.

 

جدول 2 :

 

شامل گاز، بخار و مایعات اشتعال پذیر

 

گروه

گاز

A

استیلن

B

هیدروژن

C

اتیلن

D

هیدروکربن ها، پروپان، سوخت ها، حلال ها 

 

 

جدول 3 : 

 

ذرات گرد و غبار قابل اشتعال

 

گروه

نوع غبار

E

گرد فلزات

F

گرد زغال سنگ و کربن

G

گرد آرد و غلات، شکر، پلاستیک و مواد شیمیایی

 


کلاس حرارتی مناطق خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار

 

کلاس حرارتی گوناگون برای الکتروموتور ضد انفجار

کلاس حرارتی گوناگون برای الکتروموتور ضد انفجار

دمای سطح یا هر بخش از همه تجهیزات الکتریکی که ممکن است در معرض مواد قابل اشتعال باشند، همواره باشند تست شوند تا قبل از این که به 80 درصد محدوده خطر برسند، خاموش شده و تدبیری برای آن اندیشیده شود. از آنجایی که الکتروموتور ضد انفجار جزو وسایل الکتریکی محسوب می شود، همواره باید از زیاد گرم شدن آن جلوگیری کرد. بنابراین ما کلاس حرارتی گوناگون را در جدول زیر طبقه بندی کردیم تا به هنگام مواجهه با پلاک الکتروموتور ضد انفجار ، منطقه دمایی خطرناک آن را تشخیص دهید. تمامی این اعداد برحسب سلسیوس هستند.

 

 

 

 


 

کلاس حرارتی الکتروموتور ضد انفجار ( درجه سانتیگراد)

T3A-180

T1-450

T3B-165

T2-300

T3C-160

T2A-280

T4-135

T2B-260

T4A-120

T2C-230

T5-100

T2D-215

T6-85

T3-200

 


برند های الکتروموتور ضد انفجار در ایران 

تنوع الکتروموتور ضد انفجار در ایران بسیار زیاد است. اما در این میان چندین الکتروموتور، بالاترین کیفیت و قیمتی متناسب با کیفیتشان دارند. سابقه بالای این برند ها در ایران و یا سرتاسر دنیا، اعتماد به این برند ها را بیش از پیش افزایش داده است. این برند ها عبارتند از : 

 

الکتروموتور ضد انفجار زیمنس 

الکتروموتور ضد انفجار وگ WEG

الکتروموتور ضد انفجار ABB 

الکتروموتور ضد انفجار CEMP

الکتروموتور ضد انفجار وم VEM 

 

توضیحات این برند ها و هم چنین مشخصات فنی این الکتروموتور های ضد انفجار در پایین این مقاله آورده شده است. با کلیک بر روی هر کدام می توانید از ویژگی های آن ها آگاه شده و کاتالوگ آن ها را دانلود نمایید. 


 

ضریب ایمنی الکتروموتور ضد انفجار 

نواحی خطرناک برای الکتروموتور ضد انفجار خود دارای ضرایب ایمنی هستند. این ضرایب تنها برای لوازم الکتریکی بدون توجه به سایز و نوع آن ها قابل استفاده است. در زیر این ضرایب ایمنی را توضیح داده و هم چنین ذکر خواهیم کرد که هر کدام برای چه نواحی ای قابل استفاده است: 

 ضریب ایمنی EX d : ضد شعله 

ضریب ایمنی EX e  : ایمن

 ضریب ایمنی EX p : تحت فشار 

 ضریب ایمنی EX n : ضد جرقه 

برای کلاس 1 الکتروموتور ضد انفجار با ضیب ایمنی EXd، EX e، EX p مناسب است. 

برای کلاس 2 الکتروموتور ضد انفجار با کلیه ضرایب ایمنی مناسب است. 

 

جزئیات بیشتر