ساید چنل انواع و جزئیات

ساید چنل  را که با نام های پمپ وکیوم و یا کمپرسور وکیوم هوا نیز شناخته می شود، می توان ماشین دوران کننده ای تعریف کرد که برای جا به جایی هوا و یا دیگر گاز ها به کار برده می شود . Side channel در واقع برای مکش و دهش گاز با فشاری بالاتر از دمنده های صنعتی قوی مورد استفاده قرار می گیرد. ساید چنل بلوئر از نظر ابعاد و اندازه طیف وسیعی دارد و هم چنین می تواند فشار های متنوعی را به بسته به کاربردش در صنایع گوناگون ایجاد نماید. Side channel به علت اینکه ساختار ساده ای دارند، ارزان قیمت بوده و کاربرد های وسیعی نیز دارند. در زیر به بررسی ویژگی ها، مکانیزم و مزایای ساید چنل می پردازیم.

 

کاربرد ساید چنل

ساید چنل در جاروبرقی 

مکانیزم ساید چنل بلوئر

 

مکانیزم ساید چنل بلوئر بسیار ساده بوده و عملکرد آن نیز بستگی به سایز و نوع پروانه دارد. به طور ساده می توان ساز و کار ساید چنل را این گونه توضیح داد که پروانه از طریق یک شافت به الکتروموتور متصل می شود.

 

با گردش شافت، انرژی دورانی موتور به پروانه نیز منتقل شده و آن را می چرخاند. گردش پروانه جربان ورتکس و یا جریانی آشفته ای از هوا را تولید می کند. ویژگی مهم این جریان آشفته این است که فشار دینامیکی در مرکز آن بسیار کم و در لبه های بیرونی آن بسیار زیاد می باشد. کم بودن فشار دینامیکی در مرکز سبب می شود که فشار هوای بیرون بر آن غلبه کرده و وارد Side channel شود و از طرف دیگر با فشار بالاتر خارج گردد.

 


کنترل سرعت و قدرت 

 

 

شاید از خود پرسیده باشید که فشار در ساید چنل ها تا چه حدی بالا می رود؟ و آیا سرعت و قدرت ساید چنل بلوئر قابل کنترل است؟ در پاسخ باید گفت که Side channel  قدرت خود را از الکتروموتور می گیرد و با محدود کردن انرژی ورودی به الکتروموتور و تنظیم توان و سرعت خروجی آن می توان سرعت، قدرت و در نتیجه فشار خروجی ساید چنل را نیز کنترل نمود. به علاوه این کنترل سرعت سبب می شود که دمای Side channel  از مقدار معینی که تولید کننده معمولا آن را مشخص می کند بالاتر نرفته و به تجهیزات آسیب وارد نکند.

 


کاربرد های ساید چنل

 

 

 

از آن جایی که Side channel دستگاهی قدرتمند و قابل اعتماد بوده و از نظر اقتصادی به صرفه هستند، کاربرد های وسیعی دارند. در زیر رایج ترین این کاربرد ها را نام برده ایم:

 

 • ساید چنل بلوئر در خارج کردن دود و گاز های مضر از کارخانه ها

 

 • Side channel در برای خنک کردن و خشک کردن تجهیزات

 

 • ساید چنل بلوئر برای هدایت چاقو های هوا ( چاقو های هوا برای با ایجاد جریان یک نواخت، مایعات را از دیگر مواد جدا می کنند)

 

 • Side channel در بازیافت زباله ها ( جدا کردن زباله های سنگین از سبک)

 

 • ساید چنل بلوئر در کارخانه جات تصفیه آب برای ایجاد حباب های کوچک و یکنواخت

 

 • Side channel در دستگاه های CNC برای نگه داشتن قطعات

 

 • ساید چنل بلوئر بر روی نوار نقاله ها برای بلند کردن اجسامی مانند کیسه های سبزیجات

 

 • Side channel در انتقال مواد دانه ای سبک مانند گلوله های پلاستیکی مورد استفاده در تزریق مواد پلی استایرن مورد استفاده در بسته بندی های ظریف و سبک

 

 • ساید چنل بلوئر در انتقال کاغذ در صنعت چاپ

 

 • Side channel در انتقال اسکناس در بانک ها

 

 • ساید چنل بلوئر در برش چوب، پارچه و پلاستیک

 

 • Side channel در تمامی مکان ها و تجهیزاتی که از گیره برای نگه داشتن اجسام استفاده می کنند، جایگزین گیره می شود.

 


مزایای استفاده از ساید چنل

 

مزایای استفاده از ساید چنل

مزایای استفاده از  ساید چنل بلوئر عبارتند از :

 • قیمت ارزان و به صرفه Side channel
 • عمر طولانی Side channel
 • نویز و ارتعاش کم
 • مقاوم در برابر گرد و غبار و ذرات ریز
 • مصرف کم انرژی 
 • راندمان بالای ساید چنل ها 
 • انعطاف پذیری Side channel در تولید طیف وسیعی از سرعت و فشار

 

 

 

 


نکات ایمنی درباره Side channel

 

ساید چنل ها معمولا قدرت مکش بالایی دارند بنابراین از اشیاء، موی سر و قسمت هایی از لباس به آسانی به داخل آن کشیده شده و می تواند سبب بروز فاجعه ای جبران ناپذیر شود. لذا از قرار گرفتن در مجاورت  Side channel  اجتناب کرده و احتیاط نمایید. 

 

از طرفی در قسمت دمنده و خروجی Side channel فشار زیادی وجود دارد و اشیائی که به درون آن کشیده شده اند می توانند با سرعت بالا به بیرون پرتاب شده و سبب جراحت شوند. حتی اگر این اشیاء ریز و سبک باشند چون سرعت بالایی دارند آسیب جدی وارد می کنند. بنابراین در مقابل قسمت دهش Side channel نیز قرار نگیرید.

 

ساید چنل بلوئر معمولا در اثر گردش شافت و پروانه دمای بسیار بالایی نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی گراد دارد. و می تواند اعضای بدن را بسوزاند، پس از تماس با ساید چنل پیش از خاموش و خنک شدن اجتناب نمایید.

 


نگهداری و تعمیرات Side channel

 

ساید چنل بلوئر باید پس از گذشت مدت زمانی از آغاز به کار آن بازرسی شود. این بازرسی شامل چک کردن تمامی قطعات و تعویض قطعات فرسوده و معیوب Side channel می شود. معمولا در بازرسی ها پس از خاموش کردن دستگاه، قسمت های مختلف آن را تمیز و فیلتر آن را عوض می کنند. هم چنین قطعاتی مانند یاتاقان، سیل و واشر ها تعویض می شوند.

 

 

 

 

 

قیمت ساید چنل 

 

با بررسی لیست قیمت انواع ساید چنل می توان به راحتی به پارامتر هایی که سبب تفاوت قیمت می شوند دست یافت. برای مثال Side channel های ایرانی موجود در بازار به مراتب قیمت کمتری نسبت به رقبای خارجی خود مانند ساید چنل گرینکو و ساید چنل رونتای دارند و این تفاوت قیمت به معنای کم بودن کیفیت آن ها نیست. اما برند ساید چنل ها تنها عاملی نیست که قیمت آن را را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه عواملی  تعداد پروانه Side channel نیز تاثیر بزرگی بر روی قیمت آن می گذارد. 

 

معمولا هرچه Side channel بزرگتر باشد و توان بیشتری را بتواند با دریافت برق از الکتروموتور تولید نماید، قیمت بالاتری را به خود اختصاص میدهد. عامل مهم دیگر در تعیین قیمت ساید چنل میزان هوا دهی و یا همان دبی ساید چنل است.  به طوری که اگر دو Side channel مشخصات یک سانی مانند وزن، متریال، ولتاژ، توان، برق ورودی و تعداد پروانه داشته باشند، آن ساید چنلی که هوادهی بیشتری دارد، قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهد.