ساید چنل انواع و جزئیات

ساید چتل - ساید چنل اصفهان - قیمت ساید چنل

 

ساید چنل  را که با نام های پمپ وکیوم و یا کمپرسور وکیوم هوا نیز شناخته می شود، می توان ماشین دوران کننده ای تعریف کرد که برای جا به جایی هوا و یا دیگر گاز ها به کار برده می شود . ساید چنل در واقع برای مکش و دهش گاز با فشاری بالاتر از دمنده های صنعتی قوی مورد استفاده قرار می گیرد. ساید چنل بلوئر از نظر ابعاد و اندازه طیف وسیعی دارد و هم چنین می تواند فشار های متنوعی را به بسته به کاربردش در صنایع گوناگون ایجاد نماید. ساید چنل به علت اینکه ساختار ساده ای دارند، ارزان قیمت بوده و کاربرد های وسیعی نیز دارند. در زیر به بررسی ویژگی ها، مکانیزم و مزایای ساید چنل می پردازیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برند های ساید چنل

 

اکثر ساید چنل های موجود در بازار ایران ، از برند های وارداتی می باشد که در سایز ها و مدل های متنوع به صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای عرضه می گردد. نکاتی در مورد ساید چنل و نحوه انتخاب آن است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. در اینجا به معرفی مطرح ترین برند های ساید چنل موجود در بازار ایران مانند ساید چنل استریم، ساید چنل گرینکو ، ساید چنل رونتای و … می پردازیم.

 

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

 

مکانیزم ساید چنل بلوئر

مکانیزم ساید چنل بلوئر بسیار ساده بوده و عملکرد آن نیز بستگی به سایز و نوع پروانه دارد. به طور ساده می توان ساز و کار ساید چنل را این گونه توضیح داد که پروانه از طریق یک شافت به الکتروموتور متصل می شود.

با گردش شافت، انرژی دورانی موتور به پروانه نیز منتقل شده و آن را می چرخاند. گردش پروانه جربان ورتکس و یا جریانی آشفته ای از هوا را تولید می کند. ویژگی مهم این جریان آشفته این است که فشار دینامیکی در مرکز آن بسیار کم و در لبه های بیرونی آن بسیار زیاد می باشد. کم بودن فشار دینامیکی در مرکز سبب می شود که فشار هوای بیرون بر آن غلبه کرده و وارد Side channel شود و از طرف دیگر با فشار بالاتر خارج گردد.

 

 

کاربرد ساید چنل

 


کنترل سرعت و قدرت 

 

شاید از خود پرسیده باشید که فشار در ساید چنل ها تا چه حدی بالا می رود؟ و آیا سرعت و قدرت ساید چنل بلوئر قابل کنترل است؟ در پاسخ باید گفت که Side channel  قدرت خود را از الکتروموتور می گیرد و با محدود کردن انرژی ورودی به الکتروموتور و تنظیم توان و سرعت خروجی آن می توان سرعت، قدرت و در نتیجه فشار خروجی ساید چنل را نیز کنترل نمود. به علاوه این کنترل سرعت سبب می شود که دمای Side channel  از مقدار معینی که تولید کننده معمولا آن را مشخص می کند بالاتر نرفته و به تجهیزات آسیب وارد نکند.

 


کاربرد های ساید چنل

 

 

از آن جایی که Side channel دستگاهی قدرتمند و قابل اعتماد بوده و از نظر اقتصادی به صرفه هستند، کاربرد های وسیعی دارند. در زیر رایج ترین این کاربرد ها را نام برده ایم:

 • ساید چنل بلوئر در خارج کردن دود و گاز های مضر از کارخانه ها
 • ساید چنل در برای خنک کردن و خشک کردن تجهیزات
 • ساید چنل بلوئر برای هدایت چاقو های هوا ( چاقو های هوا برای با ایجاد جریان یک نواخت، مایعات را از دیگر مواد جدا می کنند)
 • ساید چنل در بازیافت زباله ها ( جدا کردن زباله های سنگین از سبک)
 • ساید چنل بلوئر در کارخانه جات تصفیه آب برای ایجاد حباب های کوچک و یکنواخت
 • ساید چنل در دستگاه های CNC برای نگه داشتن قطعات
 • ساید چنل بلوئر بر روی نوار نقاله ها برای بلند کردن اجسامی مانند کیسه های سبزیجات
 • ساید چنل در انتقال مواد دانه ای سبک مانند گلوله های پلاستیکی مورد استفاده در تزریق مواد پلی استایرن مورد استفاده در بسته بندی های ظریف و سبک
 • ساید چنل در انتقال کاغذ در صنعت چاپ
 • ساید چنل در انتقال اسکناس در بانک ها
 • ساید چنل بلوئر در برش چوب، پارچه و پلاستیک
 • ساید چنل در تمامی مکان ها و تجهیزاتی که از گیره برای نگه داشتن اجسام استفاده می کنند، جایگزین گیره می شود.

 


مزایای استفاده از ساید چنل

مزایای استفاده از  ساید چنل بلوئر عبارتند از :

 • قیمت ارزان و به صرفه ساید چنل
 • عمر طولانی ساید چنل
 • نویز و ارتعاش کم
 • مقاوم در برابر گرد و غبار و ذرات ریز
 • مصرف کم انرژی 
 • راندمان بالا
 • انعطاف پذیری در تولید طیف وسیعی از سرعت و فشا

 


نکات ایمنی درباره ساید چنل

 

ساید چنل ها معمولا قدرت مکش بالایی دارند بنابراین از اشیاء، موی سر و قسمت هایی از لباس به آسانی به داخل آن کشیده شده و می تواند سبب بروز فاجعه ای جبران ناپذیر شود. لذا از قرار گرفتن در مجاورت ساید چنل  اجتناب کرده و احتیاط نمایید. 

از طرفی در قسمت دمنده و خروجی ساید چنل فشار زیادی وجود دارد و اشیائی که به درون آن کشیده شده اند می توانند با سرعت بالا به بیرون پرتاب شده و سبب جراحت شوند. حتی اگر این اشیاء ریز و سبک باشند چون سرعت بالایی دارند آسیب جدی وارد می کنند. بنابراین در مقابل قسمت دهش Side channel نیز قرار نگیرید.

ساید چنل بلوئر معمولا در اثر گردش شافت و پروانه دمای بسیار بالایی نزدیک به 100 درجه سانتی گراد دارد. و می تواند اعضای بدن را بسوزاند، پس از تماس با ساید چنل پیش از خاموش و خنک شدن اجتناب نمایید.

 

 


 

تعمیر

نگهداری و تعمیرات ساید چنل

ساید چنل بلوئر باید پس از گذشت مدت زمانی از آغاز به کار آن بازرسی شود. این بازرسی شامل چک کردن تمامی قطعات و تعویض قطعات فرسوده و معیوب ساید چنل می شود. معمولا در بازرسی ها پس از خاموش کردن دستگاه، قسمت های مختلف آن را تمیز و فیلتر آن را عوض می کنند. هم چنین قطعاتی مانند یاتاقان، سیل و واشر ها تعویض می شوند.

 

 

 


قیمت ساید چنل 

 

لیست قیمت

با بررسی لیست قیمت انواع ساید چنل می توان به راحتی به پارامتر هایی که سبب تفاوت قیمت می شوند دست یافت. برای مثال Side channel های ایرانی موجود در بازار به مراتب قیمت کمتری نسبت به رقبای خارجی خود مانند ساید چنل گرینکو و ساید چنل رونتای دارند و این تفاوت قیمت به معنای کم بودن کیفیت آن ها نیست. اما برند ساید چنل ها تنها عاملی نیست که قیمت آن را را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه عواملی  تعداد پروانه Side channel نیز تاثیر بزرگی بر روی قیمت آن می گذارد. 

معمولا هرچه Side channel بزرگتر باشد و توان بیشتری را بتواند با دریافت برق از الکتروموتور تولید نماید، قیمت بالاتری را به خود اختصاص میدهد. عامل مهم دیگر در تعیین قیمت ساید چنل میزان هوا دهی و یا همان دبی ساید چنل است.  به طوری که اگر دو Side channel مشخصات یک سانی مانند وزن، متریال، ولتاژ، توان، برق ورودی و تعداد پروانه داشته باشند، آن ساید چنلی که هوادهی بیشتری دارد، قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهد. 

 

جزئیات بیشتر