انواع موتور ویبره و ویبراتور صنعتی انواع و جزئیات

موتور ویبره صنعتی - ویبراتور صنعتی

 

موتور ویبره چیست؟ 

موتور ویبره یا ویبراتور صنعتی دستگاه  مکانیکی است که برای ایجاد لرزش در سطوح و مواد گوناگون به کار می رود. لرزش ایجاد شده توسط موتور ویبره باعث افزایش سرعت عبور جریان مواد از درون سطل ها، قیف ها، استوانه ها و کیسه های صنعتی می شود. موتور ویبره هم چنین در یک دست کردن مخلوط هایی هم چون سیمان به کار می رود. زیرا در این گونه مواد اغلب توده های حل نشده از سیمان وجود دارد که بدون استفاده از ویبراتور صنعتی ، یک نواخت نمی شوند.

 

انواع موتور ویبره صنعتی 

موتور ویبره اغلب در فراوری مواد غذایی، گیاهان دارویی،گیاهان شیمیایی ، عملیات کشاورزی ، تولید قطعات خودرو و عملیات هایی که در معدن انجام می شوند، به کار برده می شوند. از مهم ترین برند های موتور ویبره صنعتی می توان به موتور ویبره oli ایتالیا ، موتور ویبره OMB ایتالیا ، موتور ویبره kemp ترکیه و … اشاره می کرد. 

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

 

انواع موتور ویبره

موتور ویبره اغلب در فراوری مواد غذایی، گیاهان دارویی،گیاهان شیمیایی ، عملیات کشاورزی ، تولید قطعات خودرو و عملیات هایی که در معدن انجام می شوند، به کار برده می شوند. موتور ویبره انواع گوناگون دارد که از آن جمله می توان به

 

موتور ویبره برقی

• موتور ویبره پنوماتیک

• موتور ویبره هیدرولیک

 

اشاره نمود. موتور ویبره برقی به گونه ای ایست که از هر لحاظ محصور شده و محافظت می گردد. بنابراین می توان آن را در گرد و غبار، خاک، باران و برف به کار برد. ویبراتور های پنوماتیک و یا هوایی برای انتقال مستمر مواد ریز، گرانول و چگال مانند شن و ماسه و سیمان مناسب اند. موتور ویبره هیدرولیک نیز برای استفاده در شرایط مرطوب و یا گل آلود مناسب است. لوازم جانبی ویبراتور ها شامل براکت ها، صفحات و پین هایی می شود که به نصب صحیح ویبراتور صنعتی بر روی سطوح مختلف کمک می کند.

 

ویبراتور بتن( میکسر بتن)

 

 

ویبراتور بتن

 

ویبراتور بتن یکی از رایج ترین و مهم ترین نوع موتور ویبره ای می باشد که امروزه در دسترس است. برای اینکه بتوان بتن را در سازه های بتنی مانند ستون ها استفاده کرد، باید مخلوط بتن کاملا یک نواخت شود و از بروز هر گونه نقص در آن جلوگیری کرد. نقص های بتن شامل لانه زنبوری و حباب های بتن می شود که قدرت و استحکام بتن را تا حد زیادی کاهش می دهد. برای یک دست کردن بتن از ویبراتور بتن استفاده می کنند. ویبراتور صنعتی بتن معمولا از نوع ویبراتور برقی و یا ویبراتور پنوماتیکی است. از این ویبراتور صنعتی هنگامی استفاده می شود که مخلوط بتن هنوز تازه و مرطوب است. ویبراتور بتن با ایجاد لرزش و ارتعاش سبب خروج حباب های هوا از مخلوط بتن و یک دست شدن آن می شود.

 

در کل دو نوع موتور ویبره بتن وجود دارد. ویبراتور بتن داخلی و ویبراتور بتن خارجی. ویبراتور داخلی سایزی برابر با دسته چوب بیسبال دارد و انتهای آن به یک شیلنگ وصل شده به طوری که سر این شیلنگ در داخل مخلوط بتن غوطه ور می شود. لرزش این ویبراتور صنعتی مخلوط را یک دست می کند. ویبراتور خارجی مانند ویبراتور داخلی ارتباط مستقیم با مخلوط و فریم های بتنی ندارد. بلکه از طریق براکت یا گیره به فریم بتنی متصل می گردد. این موتور ویبره از انرژی هیدرولیکی، پنوماتیکی و الکتریکی برای تامین ارتعاش بتن استفاده می کند.

 

میز ویبره

 

میز ویبره

میز ویبره

 

میز ویبره یکی دیگر از پرکاربردترین و شناخته شده ترین انواع موتور ویبره می باشد. میز ویبره اغلب در هوافضا و صنایع دفاعی مورد استفاده قرار می گیرد. قطعات و محصولات مورد استفاده در این صنایع قبل از این که از خط تولید خارج شوند باید تحت لرزش و ارتعاش قرار بگیرند تا عیوب احتمالی آن ها شناسایی و بر طرف شود. این میز هم چنین باعث متراکم کردن و یک نواخت سازی موادی می گردد که قالب ریزی می شوند.

 

موتور ویبره در صنایع غذایی 

موتور ویبره تنها در صنایع بتن سازی و دفاع کاربرد ندارد، بلکه در صنعت غذا نیز از موتور ویبره استفاده می کنند. مهم ترین کاربرد موتور ویبره در صنایع غذا، در تهیه ی کیک و بیسکوییت است. زیرا در برای تهیه این نوع محصولات نیاز به خمیر یک دست و یک نواخت داریم. بنابراین مهندسین صنایع غذایی برای اینکه در حین هم زدن و مخلوط کردن، خمیر کیک در مقیاس بزرگ و صنعتی، از ایجاد توده های حل نشده موجود در خمیر جلوگیری کنند، از موتور ویبره استفاده می کنند. موتور ویبره هم چنین از چسبیدن مواد به داخل ظروف بزرگ مانند دیگ ها و هم زن ها جلوگیری می کند. 

در کارخانه های ساخت شکلات نیز، برای مخلوط کردن یک نواخت کره کاکائو با شیر و دیگر افرودنی باید از موتور ویبره استفاده نمود. 

 

 

 

مزایای استفاده از موتور ویبره

 

همانطور که در مقدمه گفتیم موتور ویبره ، در صنایع غذایی، دارو سازی، پایپینگ و … کاربرد دارد. در زیر به طور مختصر کاربرد و مزایای موتور ویبره را شرح می دهیم.

• حذف دخالت انسان در جریان تولید مواد و محصولات

• افزایش دقت و سرعت بسته بندی محصولات

• افزایش سرعت تولید محصول

• حجم کم

• بهبود کیفیت و پیوستگی تولید محصول

• جلوگیری از چسبیدن مواد به سطوح داخلی لوله های انتقال

• جلوگیری از تشکیل توده های بلاک کننده مانند توده های سیمانی

• دارا بودن سطوح تمیز و بهداشتی در فرایند تولید محصولات غذایی و دارویی

 

جزئیات بیشتر