دوزینگ پمپ انواع و جزئیات

دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ چیست ؟

دوزینگ پمپ یا پمپ تزریق  ، یک پمپ جا به جایی مثبت کوچک است. و به این منظور طراحی شده است که نرخ جریان بسیار دقیقی از مواد و یا ذرات شیمیایی را به درون آب، بخار یا گاز پمپاژ کند. یک پمپ تزریق  مقدار دقیق جریان را با روش های متنوعی پمپاژ میکند. ولی به طور کلی این پمپ مقدار مشخصی از سیال را به درون محفظه خود مکش کرده و سپس همان مقدار را به درون خط لوله و یا تانک مورد نظر پمپاژ مینماید. دوزینگ پمپ ها در کشاورزی،صنعت و پزشکی کاربرد بسیار و متنوعی دارند.
به طور کلی دوزینگ پمپ ها بسیار کوچک اند و عموما توسط یک موتور الکتریکی و یا موتور هوا کار میکنند. دوزینگ پمپ ها معمولا توسط یک سیستم کنترل کننده خارجی و یا کنترل کننده پمپ داخلی که میتواند نرخ جریان، عملگر روشن/ خاموش و هم چنین مواردی مانند هشدار خشک و بی گاز بودن پمپ را اصلاح کند، کنترل میشود.

دوزینگ پمپ چگونه کار میکند؟

بسته به برند و مدل دوزینگ پمپ، مکانیزم و ساز و کار آن نیز متفاوت شده و به روش های متفاوتی عمل میکند. تمامی این روش ها، شامل مکش مقدار معین و بسیار دقیقی ماده شیمیایی و تزریق آن به لوله و یا مخزن مشابه میباشد.
در کل ۵ نوع پمپ تزریق گوناگون وجود دارد که ساز و کار، فشار و کاربرد هرکدام با دیگری متفاوت است. در زیر به توضیح و بررسی هر کدام به شکل جداگانه میپردازیم :

دوزینگ پمپ پیستونی- دیافراگمی

در این نوع دوزینگ پمپ محفظه ای وجود دارد که به وسیله یک پیستون، دیافراگم و والو در بخش ورودی و خروجی مرتبا پر و خالی میشود. در واقع در دوزینگ پمپ دیافراگمی، یک پیستون به میل لنگ متصل میشود. از طرف دیگر این میل لنگ خود به یک گیربکس و یا جعبه دنده متصل است. عامل دوران و راه اندازی این چرخدنده نیز یک موتور الکتریکی است. با روشن شدن موتور پیستون به جلو و عقب حرکت میکند. هنگامی که پیستون به داخل کشیده میشود سیال به داخل محفظه پمپ رفته و هنگامیکه که برمیگردد دیافراگم باز شده و حجم سیال مورد نیاز با یک سرعت ثابت به درون خط لوله تزریق میشود.

دوزینگ پمپ دیافراگمی

در این مدل دوزینگ پمپ دیافراگمی همانند مدل قبل، با باز و بسته شدن دیافراگم دوز مشخصی از ماده را به درون سیستم تزریق میکند. با این تفاوت که در این نوع دوزینگ پمپ، قبل از دیافراگم با پیستون باز و بسته نمیشود. بلکه با استفاده فشار سیال پشت دیافراگم، باز و بسته و شده و دوز مشخصی را وارد خط لوله میکند. فشار پشت دیافراگم نیز در واقع با استفاده از کاهش و افزایش حجم روغن به داخل محفظه تغییر می یابدو مزیت این نوع دوزینگ پمپ این است که بسیار دیر معیوب شده و عمری طولانی دارد.

دوزینگ پمپ سلنوئیدی با قابلیت تزریق پالسی (ضربانی)

این نوع دوزینگ پمپ دقیقا همانند مدل قبلی است با این تفاوت که، به جای یک جریان آرام ثابت، به وسیله یک سیم پیج مغناطیسی کنترل میشود. میدان مغناطیسی این سیم پیچ مغناطیسی به وسیله جریان الکتریکی مرتبا قطع و وصل میشود. هنگامی که جریان وصل میشود نیروی الکترومغناطیس دیافراگم دوزینگ پمپ را به جلو میراند و سبب میشود که ماده به داخل سیستم تزریق شود. در مقابل هنگامی که جریان الکتریکی قطع میگردد، دیافراگم به جای خود بازگشته و ماده را به داخل محفظه پمپ مکش میکند.
این ویژگی سبب میشود که این نوع  دوزینگ پمپ دقت کمتری نسبت به پمپ قبلی داشته باشد. چرا که محصول با فاصله های زمانی تزریق میگردد. از آنجایی که تکنولوژی دوزینگ پمپ سلنوئیدی با قابلیت تزریق پالسی قدیمی تر از سایر دوزینگ پمپ هاست، این مدل دوزینگ پمپ از لحاظ مکانیکی و الکتریکی بسیار ساده بوده و قیمت پایینی هم دارند.

دوزینگ پمپ لوب

این نوع دوزینگ  پمپ ها اجازه میدهند که حجم مشخصی از سیال به وسیله مجموعه ای از پروانه های چرخدنده ای عبور کند. حجم بین پره های دوزینگ پمپ لوب به احتمال زیاد به دقت دوزینگ پمپ های دیافراگمی نیست. هم چنین پروانه این نوع پمپ ها دارای پوششی هستند که آنها را برای پمپاژ سیالات دارای ویسکوزیته بالا و قابلیت خود روان کنندگی مناسب میکند. زیرا این نوع پوشش سبب میشود که سایش پروانه به حداقل برسد. دوزینگ پمپ لوب برای جریان های بسیار دقیق به سختی تنظیم و نصب میگردد.

دوزینگ پمپ پریستالتیک

دوزینگ پمپ پریستالتیک

دوزینگ پمپ پریستالتیک

دوزینگ پمپ های پریستالتیک جزو دقیق ترین و تخصصی ترین انواع  دوزینگ پمپ ها می باشند. مکانیزم این پمپ ها به گونه ای است که سیال باید از داخل یک لوله انعطاف پذیر عبور نماید. همانطور که در شکل مشاهده میکنید این لوله به صورت یک نیم دایره خم شده و یک غلتک کوچک روی بازویی متحرک در خارج از آن حرکت میکند. این غلتک به یک چرخ در وسط محفظه متصل است. هنگامی که چرخ  این پمپ تزریق دوران میکند، غلتک سوار شده بر روی آن نیز دوران کرده و به لوله فشار وارد میکند و سیال درون آن را همراه با گردش خود به بیرون هدایت مینماید. سپس دوباره به جای اول خود بازگشته و همان دوز مشخص از سیال را به بیرون تزریق میکند.

 

جزئیات بیشتر