دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ خرید دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ چیست

 

دوزینگ پمپ یا پمپ تزریق ، نوعی پمپ قابل جا به جایی مثبت کوچک است و به این هدف طراحی شده است که نرخ جریان بسیار دقیقی از مواد و یا ذرات شیمیایی را به درون آب، بخار یا گاز پمپاژ کند. یک پمپ تزریق  مقدار دقیق جریان را با روش های متنوعی پمپاژ می کند. ولی به طور کلی این پمپ مقدار مشخصی از سیال را به درون محفظه خود مکش نموده و سپس همان مقدار را به درون خط لوله و یا تانک مورد نظر پمپاژ می نماید. دوزینگ پمپ ها در کشاورزی،صنعت و پزشکی کاربرد بسیار و متنوعی دارند.

به طور کلی دوزینگ پمپ ها بسیار کوچک اند و عموما توسط یک موتور الکتریکی و یا موتور هوا کار می کنند. بهترین دوزینگ پمپ ها معمولا با استفاده از  یک سیستم کنترل کننده خارجی و یا کنترل کننده پمپ داخلی کنترل می شود که می تواند نرخ جریان، عملگر روشن/ خاموش و هم چنین مواردی مانند هشدار خشک و بدون سیال بودن پمپ را اصلاح کند.

 

برند های دوزینگ پمپ

 

برند های مختلفی در بازار ایران برای تهیه دوزینگ پمپ وجود دارد که از نظر قیمت ، تنوع مدل ، خدمات پس از فروش ، کارایی ، کیفیت و غیره بررسی می گردد. به طور کلی باید دو پارامتر مهم کیفیت دوزینگ پمپ و خدمات پس از فروش دوزینگ پمپ را به دقت در بین این برند ها بررسی کرد. از معروف ترین برند ها می توان به دوزینگ پمپ اتاترون ، دوزینگ پمپ جسکو ، دوزینگ پمپ آلدوز ، دوزینگ پمپ Seko، GRANDFUS و … اشاره کرد. ما در هومان صنعت تمامی مدل های مختلف دوزینگ پمپ را در هر برند برای شما بررسی کرده ایم.

 

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

 

مکانیزم و نحوه عملکرد 

بسته به برند و مدل دوزینگ پمپ، مکانیزم و ساز و کار آن نیز متفاوت شده و به روش های متفاوتی عمل می کند. تمامی این روش ها، شامل مکش مقدار معین و بسیار دقیقی ماده شیمیایی و تزریق آن به لوله و یا مخزن مشابه می باشد. در کل 5 نوع پمپ تزریق گوناگون وجود دارد که ساز و کار، فشار و کاربرد هرکدام با دیگری متفاوت است. در زیر به توضیح و بررسی هر کدام به شکل جداگانه می پردازیم :

 

 

 

دوزینگ پمپ پیستونی- دیافراگمی

در این مدل دوزینگ پمپ پیستونی-دیافراگمی محفظه ای وجود دارد که به وسیله یک پیستون، دیافراگم و والو در بخش ورودی و خروجی مرتبا پر و خالی می گردد. در حقیقت در پمپ تزریق دیافراگمی، یک پیستون به میل لنگ متصل می شود. از سوی دیگر این میل لنگ خود به یک گیربکس و یا جعبه دنده متصل است. علت دوران و راه اندازی این چرخدنده نیز یک موتور الکتریکی است. با روشن شدن موتور پیستون به جلو و عقب حرکت می کند. زمانی که پیستون به داخل کشیده می شود سیال به داخل محفظه پمپ رفته و هنگامیکه که باز می گردد دیافراگم باز شده و حجم سیال مورد نیاز با یک سرعت ثابت به درون خط لوله تزریق می شود.

 

 

دوزینگ پمپ چیسا

 

پمپ تزریق دیافراگمی

در این نوع دوزینگ پمپ دیافراگمی همانند مدل قبل، با باز و بسته شدن دیافراگم دوز مشخصی از ماده را به درون سیستم تزریق میکند. با این تفاوت که در این نوع پمپ تزریق، قبل از دیافراگم با پیستون باز و بسته نمی شود. بلکه با استفاده فشار سیال پشت دیافراگم، باز و بسته و شده و دوز مشخصی از ماده را را وارد خط لوله می نماید. فشار پشت دیافراگم نیز در واقع با استفاده از کاهش و افزایش حجم روغن به داخل محفظه تغییر می یابد و مزیت این نوع دوزینگ پمپ این است که بسیار دیر معیوب شده و عمری طولانی دارد.

 

 

 

 

دوزینگ پمپ سلنوئیدی با قابلیت تزریق پالسی (ضربانی)

این نوع دوزینگ پمپ دقیقا همانند مدل قبلی است با این تفاوت که، به جای یک جریان آرام ثابت، به وسیله یک سیم پیج مغناطیسی کنترل می گردد. میدان مغناطیسی این سیم پیچ مغناطیسی به وسیله جریان الکتریکی مکررا قطع و وصل می شود. هنگامی که جریان وصل می شود نیروی الکترومغناطیس دیافراگم پمپ تزریق را به جلو میراند و سبب میشود که ماده به داخل سیستم تزریق شود. در مقابل هنگامی که جریان الکتریکی قطع می گردد، دیافراگم به جای خود بازگشته و ماده را به داخل محفظه پمپ مکش می کند.

 

 

این ویژگی سبب می شود که این نوع  دوزینگ پمپ دقت کمتری نسبت به پمپ قبلی داشته باشد. چرا که محصول با فاصله های زمانی تزریق می گردد. از آنجایی که تکنولوژی دوزینگ پمپ سلنوئیدی با قابلیت تزریق پالسی قدیمی تر از سایر پمپ تزریق هاست، این مدل دوزینگ پمپ از لحاظ مکانیکی و الکتریکی بسیار ساده بوده و قیمت کمی هم دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پمپ تزریق پریستالتیک

 

 

دوزینگ پمپ پریستالتیک

دوزینگ پمپ پریستالتیک

 

دوزینگ پمپ های پریستالتیک جزو دقیق ترین و تخصصی ترین انواع  دوزینگ پمپ ها هستند. مکانیزم این پمپ ها به گونه ای است که سیال باید از داخل یک لوله انعطاف پذیر عبور نماید. همانطور که در شکل مشاهده می نمایید این لوله به صورت یک نیم دایره خم شده و یک غلتک کوچک روی بازویی متحرک در خارج از آن حرکت می کند. این غلتک به یک چرخ در وسط محفظه متصل می باشد. زمانی که چرخ  این پمپ تزریق دوران می کند، غلتک نصب شده بر روی آن نیز دوران کرده و به لوله فشار وارد می نماید و سیال درون آن را همراه با گردش خود به بیرون هدایت می کند. سپس دوباره به جای اول خود بازگشته و همان دوز مشخص از سیال را به بیرون تزریق می کند.

 

 

دوزینگ پمپ لوب

 دوزینگ  پمپ لوب  اجازه می دهند که حجم مشخصی از سیال به وسیله مجموعه ای از پروانه های چرخدنده ای عبور کند. حجم بین پره های دوزینگ پمپ لوب به احتمال زیاد به دقت پمپ تزریق های دیافراگمی نیست. هم چنین پروانه این نوع پمپ ها دارای پوششی هستند که آنها را برای پمپاژ سیالات دارای ویسکوزیته بالا و قابلیت خود روان کنندگی مناسب می کند. زیرا این نوع پوشش سبب می شود که سایش پروانه به حداقل برسد پمپ تزریق لوب برای جریان های بسیار دقیق به سختی تنظیم و نصب می گردد.

کاربرد دوزینگ پمپ 

 

دوزینگ پمپ ها در صنعت، کشاورزی و داروسازی کاربرد بسیار زیادی دارند. برای مثال در صنایع غذایی برای تزریق رنگ های خوراکی به مواد غذایی و یا تولید روغن های گیاهی ترکیبی به کار برده می شود. در زمین های کشاورزی نیز برای تزریق موادی چون نیتریک اسید به محصولات و آبیاری قطره ای از دوزینگ پمپ استفاده می کنند. زیرا دوزینگ پمپ ها در برابر مواد اسیدی بسیار مقاوم هستند و خورده نمی شوند.

 

کاربرد دوزینگ پمپ در صنایع غذایی

کاربرد دوزینگ پمپ در صنایع غذایی

 

اما بزرگترین کاربرد دوزینگ پمپ ها در تزریق کلر و ضد عفونی کردن آب است. این کاربرد دوزینگ پمپ به قدری مهم است که در بازار عرضه، دوزینگ پمپ ها به اسم پمپ کلر و یا پمپ استخر می شناسند. پمپ کلر یا پمپ استخر در گروه دوزینگ پمپ های پریستالتیک و دوزینگ پمپ های دیافراگمی قرار می گیرد. این دوزینگ پمپ ها با فشار 1 تا 4 بار، کلر را به درون استخر و جکوزی تزریق می کنند. 

 

جنس دوزینگ پمپ ها 

جنس دوزینگ پمپ ها حتما باید از موادی باشد که برابر خوردگی و مواد اسیدی و یا به شدت قلیایی مقاومت کند. زیرا همانطور که گفتیم از دوزینگ پمپ ها برای پمپاژ مواد شیمیایی در صنعت و کشاورزی استفاده می کنند. عمده ترین موادی که در دوزینگ پمپ ها به کار می رود عبارت است از :

 

  • سرامیک 
  • پلی پروپیلن 
  • پلاستیک 
  • تیتانیوم 
  • پی وی سی 
  • پی وی دی اف 
  • فولاد ضد زنگ (استیل) 

 

در میان این مواد پلاستیک ها قیمت پایین تر و در نتیجه مقاومت خوردگی پایین تری دارند. اما در مقابل دوزینگ پمپ های استیل با بیشتر مواد سازگار بوده و مقاومت بالایی نیز در برابر ضربه دارند. با این حال برای پمپاژ موادی که درصد کلر بالایی دارند، در صنعت ترجیحا از دوزینگ پمپ هایی با جنس PVC استفاده می کنند. 

[/expander_maker]