پمپ دنده ای انواع و جزئیات

پمپ دنده ای اصفهان - قیمت پمپ دنده ای

 

پمپ دنده ای چیست ؟

پمپ دنده ای نوعی پمپ جا به جایی مثبت است. پمپ دنده ای سیال را به طور مداوم بین چرخ دنده ها محصور می کند و آنرا به صورت مکانیکی و با استفاده از عمل پمپاژ چرخه ای منتقل می کند. این پمپ  یک جریان بدون پالس آرام را متناسب با سرعت چرخشی چرخ دنده هایش ارائه می دهد.

 

برند های پمپ دنده ای

برند های مختلفی در بازار ایران برای تهیه پمپ دنده ای وجود دارد که از نظر قیمت ، تنوع مدل ، خدمات پس از فروش ، کارایی ، کیفیت و غیره بررسی می گردد. به طور کلی باید دو پارامتر مهم کیفیت پمپ دنده ای و خدمات پس از فروش پمپ دنده ای را به دقت در بین این برند ها بررسی کرد. از معروف ترین برند ها می توان به پمپ دنده ای ایران تولید ، پمپ دنده ای نقش جهان، پمپ دنده ای Rickmeier ، پمپ دنده ای کراخت ، پمپ دنده ای Rotos  و … اشاره کرد. ما در هومان صنعت تمامی مدل های مختلف پمپ دنده ای را در هر برند برای شما بررسی کرده ایم.

 

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

 

پمپ دنده ای چگونه کار می کند؟

 

پمپ های دنده ای از چرخش چرخ دنده ها برای انتقال سیال استفاده می کنند. قسمت دوار یک پوششی از سیال بر روی پوسته پمپ دنده ای ایجاد کرده و در ورودی پمپ دنده ای ، مکش ایجاد می کند. سیال مکش شده بین حفره های چرخ دنده قرار گرفته و فشارش افزایش می یابد. در نهایت این سیال با فشار بالاتر به خروجی هدایت می شود.

 

 

مشخصات پمپ دنده ای

 

 

جزئیات بیشتر

انواع پمپ دنده ای

 

دو نوع طراحی پمپ دنده ای وجود دارد.

 1. پمپ دنده ای خارجی
 2. پمپ دنده ای داخلی

در زیر به شرح هر کدام از این نوع ها می پردازیم.

 

پمپ دنده ای خارجی

 

یک پمپ دنده خارجی شامل دو چرخ دنده ی یکپارچه است که توسط شافت های جداگانه پشتیبانی می شود. به طور کلی، یک چرخ دنده توسط یک موتور رانده می شود و این چرخ دنده، چرخ دنده دیگر را می چرخاند. در برخی موارد، ممکن است هر دو شفت  توسط الکتروموتورها رانده شوند. این شفت ها با استفاده از یاتاقان هایی در هر دو طرف پوسته ساپورت می شوند.

 

 1. وقتی که چرخدنده از سوراخ ورودی دور می شود، حجم سیال را گسترش می دهد. جریان مایع به درون حفره ها وارد شده و بین دندانه چرخ دنده ها گیر می افتد تا هنگامی که چرخ دنده ها بر خلاف جهت پوسته پمپ دنده ای شروع به چرخش کنند.
 2. مایع به دام اقتاده از ورودی تا خروجی پیرامون پوسته حرکت می کند.
 3. هنگامی که دندانه ها در بخش خروجی پمپ دنده ای به هم گیر می کنند، حجم سیال کاهش یافته و تحت فشار می گیرد.

 

هیچ مایعی دوباره بین دندانه ها باز نمی گردد زیرا آنها در هم قفل شده اند. تلورانس نزدیک بین چرخ دنده و پوسته به پمپ دنده ای اجازه می دهد که مکش را از ورودی انجام داده و از نشت مایع در قسمت خروجی جلوگیری کند.

 

پمپ دنده خارجی

پمپ دنده خارجی

 

 

آب بندی پمپ دنده ای خارجی چطوری است؟ 

 

در دو طرف محور چرخ دنده ها، بوش های نگهدارنده وجود دارند. این بوش ها که به وسیله مایع پمپ شده روغن کاری می شوند و توسط پکینگ نخی ( نخ گرافیتی) و بوش نگهدارنده نخ گرافیتی از نشت مایعات پمپ شده از اطراف محور محرک جلوگیری می نماید. 

 

 

پمپ دنده ای داخلی

 

اساس کار پمپ دنده ای داخلی نیز دقیقا مانند همان خارجی است با این تفاوت که دو چرخدنده ای که در هم گیر می کنند به شکل دیگری هستند. در واقع به این شکل است که یک چرخدنده کوچک در یک چرخدنده بزرگ واقع شده و درون هم می چرخند. دنده بزرگتر (روتور) دنده ای داخلی است یعنی دنده های آن به طرف داخل قرار دارند. درون آن  این یک دنده بیرونی کوچکتر است که خارج از مرکز نصب شده است.

 

پمپ دنده ای داخلی به شکلی طراحی شده که دنده ها تنها در یک نقطه در گیر شوند. بوش و پینیون متصل به پوسته، محفظه را فیکس می کنند. یک قطعه ثابت هلالی شکل فضای ایجاد شده بین محفظه و چرخدنده را پر کرده و به عنوان آب بند عمل می کند.

 

پمپ دنده داخلی

پمپ دنده داخلی

 

 

هنگامی که چرخدنده ها از سوراخ ورودی پمپ دنده ای دور می شوند، حجم وسیعی را ایجاد می کنند. سیال به درون این فضا ها و سوراخ ها رفته همانطور که چرخ دنده ها می چرخند درون دندانه های آنها گیر می کند.

 

 1. سیال گیر افتاده از ورودی پمپ دنده ای تا خروجی آن هدایت می شود.
 2. همانطور که چرخدنده ها در یکدیگر و در سمت خروجی پمپ دنده ای قفل شده اند و حجم سیال کاهش می یابد و سیال با فشار از پمپ خارج می گردد.

 

                                                                                                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پمپ دنده ای چگونه نصب  می شود؟

 

اساسا پمپ دنده ای برای کوپله مستقیم با الکتروموتور روی شاسی طراحی شده اند و برای سرعت پایین تر ( زیر 700 دور در دقیقه ) که معمولا برای پمپاژ مایعات با غلطت و ویسکوزیته بسیار بالا به این سرعت نیاز مندیم، از جعبه دنده و یا گیربکس شافت مستقیم استفاده می شود. گیربکس شافت مستقیم یک گیربکس کاهنده است که بین الکتروموتور و پمپ دنده ای قرار گرفته و نسبت دور الکتروموتور را کاهش می دهد. علت کاهش نسبت دور این است که با کاهش نسبت دور قدرت پمپ دنده ای افزایش می یابد. 

 

راه اندازی پمپ دنده ای 

 

برای راه اندازی پمپ دنده ای باید ابتدا الکتروموتور را راه اندازی نمود. پمپ، الکتروموتور و گیربکس از طریق یک شافت به یکدیگر متصل می شوند. از شافت باعث می شود، پمپ از گشتاور الکتروموتور تغذیه کرده و بتواند دوران نماید. مقدار گشتاور اولیه برای هر پمپ دنده ای در کاتالوگ آن آورده شده است. 

 

جهت چرخش پمپ دنده ای 

 

اکثر پمپ های دنده ای راست گرد هستند. برای تعیین راست گرد و یا چپ گرد بودن جهت دوران پمپ دنده ای باید حتما آن را از جهت محور محرک مشاهده کرد. پمپ دنده ای با جهت دوران چپ گرد تنها برای تجهیزات مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به جریان مخالف دارند. 

 

مواد و جنس به کار رفته در پمپ دنده ای استاندارد 

 

پمپ های دنده ای استاندارد، پوسته چدنی، دنده فولادی آب کاری شده و محور فولادی دارند. بوش بوش های این پمپ ها از جنس چدن با لایه برنزی است و هم چنین از بوش فولادی با ریخته گری گریز از مرکز پوشش برنزی یافته است نیز استفاده می شود. 

 

بزرگترین ویژگی ها و فواید پمپ دنده ای

 

 • پمپ دنده ای بسیار ساده و جمع و جور با تعداد محدودی از قطعات هستند. آنها قادر نیستند دبی پمپ های گریز از مرکز را تولید کنند. اما می توانند فشار و راندمان بالایی را نسبت به پمپ هایی چون پمپ های پره ای و لوب تامین نمایند. پمپ دنده ای اغلب برای پمپاژ مایعاتی چون روغن و سیالاتی با ویسکوزیته بالا مناسبند.

 

 • در بین دو مدل پمپ دنده ای خارجی و پمپ دنده ای داخلی، پمپ دنده ای خارجی قادر به تامین فشار و دبی بالاتر است. زیرا ارای شفت محکم تری است که تحمل و مقاومت پمپ را افزایش می دهد.

 

 • در مقابل پمپ های دنده ای داخلی، مکش بالاتری نسبت به پمپ های دنده ای خارجی داشته و برای پمپاژ مایعات با ویسکوزیته بالا مناسب ترند. این نوع پمپ ها هم چنین می توانند دامنه عملیات مفید تری را فراهم کنند.

 

 • گرچه پمپ های دنده ای بیشتر از جنس فولاد و فولاد ضد زنگ هستند، اما آلیاژ ها و کامپوزیت های به کار رفته در آنها سبب می شود که بتوانند سیالات خورنده همچون اسید سولفوریک، هیپوکلرایت سدیم، کلرید سدیم و هیدروکسید سدیم را پمپاژ کنند.

 

 • پمپ های دنده ای خارجی می توانند در وسایل نقلیه، بالابر ها و هم چنین تجهیزات متحرک کارخانه جات به کار بروند.

 

کاربرد پمپ دنده ای

 

پمپ های دنده ای معمولا برای پمپاژ مایعات ویسکوزیته بالا مانند روغن، رنگ، رزین یا مواد غذایی مورد استفاده واقع می شود. آن ها در هر برنامه ای که در آن دقت  یا خروجی فشار بالا مورد نیاز است،  به سایر پمپ ها ترجیح داده می شوند. نوسان فشار، پمپ دنده ای را به شدت تحت تاثیر قرار نمی دهد. بنابر این برای جاهایی مناسب اند که تامین فشار مناسب، نا منظم است.

کاربرد پمپ دنده ای

 

پمپ کردن مواد داغ با ویسکوزیته بالا 

 

برای پمپ کردن مواد داغ با ویسکوزیته بالا مانند روغن ها، هم چنان از پمپ دنده ای استفاده می شود. با این تفاوت که برای مایعات درجه بالا یعنی مایعاتی که درجه حرارتی بین 80 تا 300 درجه سانتی گراد دارند، باید از پمپ دنده ای خاص مخصوص درجه حرارت بالا استفاده نمود. 

 

تجهیزات ایمنی مورد نیاز برای پمپ دنده ای 

 

در برخی از مدل های پمپ دنده ای روی پوسته پمپ ها، سوپاپ اطمینان مخصوص ( در قسمت بیرونی) نصب شده است. اگر فشار کاری پمپ از مقدار مجاز بیشتر شود، سوپاپ باز ده و مایع پمپ شده را از طریق کانال داخلی به قسمت مکش پمپ منتقل می کند. 


گیربگس صنعتی

 

 

برای درک بهتر موضوع می توانید مقاله زیر را بخوانید :

گیربکس صنعتی چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

 


سرعت مناسب پمپ دنده ای برای سیالات گوناگون 

به طور معمول سرعت گردش پایین تر برای مواد با دانسیته بیشتر ( مایعات بسیار غلیظ) و مایعاتی که خاصیت روغن کاری کمتری دارند، در نظر گرفته می شود. 

هم چنین برای زمان کار طولانی نیز پمپ های با سرعت گردشی پایین به کار می رود. سرعت گردشی بالا برای مایعات رقیق با دانسیته پایین و ویسکوزیته ( سبک) به کار می رود. هم چنین برای روغن کاری خوب و استفاده از فشار ماکزیمم پمپ از سرعت گردشی بالا استفاده می شود. 

 

ماکزیمم سرعت 1000- 750 و 500 دور بر دقیقه برای چه سیالاتی استفاده می شود؟

 

 • برای جریان روغن کاری و سیستم خنک کن روغن و مایعات رقیق با ویسکوزیته 10-40 از سرعت 1000 دور بر دقیقه  استفاده می شود.
 • برای مایعات خود روغن کار با ویسکوزیته 30-150 از این سرعت استفاده می شود. 
 • برای مایعات سنگین، روغن، ملاس، خمیر و دیگر مایعات که دارای ویسکوزیته بالا هستند از این سرعت استفاده می شود. ماکزیمم سرعت جهت پمپ استینلس استیل و برنجی سرعت مجاز 200-500 دور بر دقیقه می باشد. 

 


قیمت پمپ دنده ای 

 

قیمت پمپ دنده ای به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال جهت انتقال مواد با ویسکوزیته بالا، باید از پمپ های بزرگتر و در نتیجه گران تری استفاده کرد. از طرف دیگر برای آغاز به کار پمپ های دنده ای استفاده  از الکتروموتور الزامی است. اما الکتروموتور ها دور های محدودی دارند. و اگر بخواهیم مایعاتی با ویسکوزیته بسیار بالا، مانند قیر را پمپاژ کنیم نیاز به دور موتور پایین تر از آنچه الکتروموتور های موجود در بازار تولید می کنند، داریم. رسیدن به  چنین دور موتوری تنها با استفاده از گیربکس صنعتی مانند گیربکس شافت مستقیم امکان پذیر است. استفاده از گیربکس نیز، مسلما باعث افزایش هزینه ها می گردد. 

 


قیمت پمپ دنده ای موجود در بازار ایران 

 

مورد دیگر در بازار پمپ های دنده ای این است که متاسفانه کارخانه های تولید کننده پمپ دنده ای در ایران، مانند پمپ دنده ای ایران تولید و پمپ دنده ای نقش جهان تنها پمپ های دنده خارجی را تولید می کنند. بنابراین اگر شخصی برای پمپاژ مواد بسیار غلیظ نیاز به پمپ دنده داخلی داشته باشد، به ناچار باید از پمپ های وارداتی استفاده کند. این پمپ ها نیز  اغلب در بازار کم یاب بوده و قیمت بالایی نیز دارند. 

نصب کردن پمپ دنده ای عامل دیگری برای افزایش هزینه است. زیرا نصب پمپ دنده ای نیاز به استفاده از شاسی دارد. هزینه ساخت شاسی و متریال استفاده شده در آن بسته به نوع پمپ دنده ای و وزن آن، متغیر است. و قطعا هرچه ماده استفاده شده در شاسی پمپ دنده ای مرغوب تر باشد و تنش های بیشتری را بتواند تحمل کند، قیمت آن بالاتر می رود. 

قیمت پمپ دنده ای

 

کاهش هزینه پمپ دنده ای 

 

با تمام این مشکلات، راه حل های بسیاری برای کاهش هزینه پمپ های دنده ای وجود دارد. استفاده از این روش ها فقط و فقط به تسلط فرد به پمپ های موجود در بازار و شناخت او از مشخصات فنی پمپ دنده ای و ویژگی های سیال بستگی دارد. خوش بختانه تماس شما با تماس با هومان صنعت می توانید از تمامی این روش ها آگاه شده و پمپ دنده ای مورد نیاز خود را با قیمت مناسب سفارش دهید. 

 

راهنمای استفاده از انواع پمپ دنده ای 

 

 • برای جا به جایی مواد خود روغن کار از پمپ دنده ای مخصوص استفاده کنید. 

 

 • برای جا به جایی مواد دارای اشیاء فلزی و سخت هر چند کوچکتر از 0.1 میلی متر از پمپ مخصوص آن استفاده شود. 

 

 • هنگام شاسی و کوپله کاری از کوپلینگ های بالانس شده و ماشین کاری شده استفاده گردد تا در موقع کار، کوچکترین لرزشی نداشته باشد. 

 

 • توصیه می گردد برای مواد غلیظ ( سنگین) از کوپلینگ های هیدرولیک استفاده فرمایید تا موتور در شروع کار با آمپر کمتر و توان بهتر استارت گردد. 

 

 • توصیه می گردد از سوپاپ یا شیر یک طرفه و توری دانه ریز در ابتدای لوله مکش استفاده فرمایید. 

 

 • توصیه می گردد از زانوی 45 درجه با فاصله حداقل 1 متر استفاده فرمایید. علت این امر این است که با رعایت این نکات پمپ با صدای کمتر و الکتروموتور با آمپر کمتری کار خواهد کرد. 

 

 • ابتدا از مملو بودن مواد داخل پمپ اطمینان حاصل کنید و سپس موتور را استارت کنید. 

 

 • برای جلوگیری از هزینه های زیاد هر چند وقت یک بار بوش های برنجی پمپ را بازدید نموده و در صورت داشتن لقی حتی بیشتر از 0.5 میلی متر آن ها را تعویض نمایید. زمان تعویض بستگی به نوع کارکرد و مواد را دارد.