پمپ گریز از مرکز انواع و جزئیات

پمپ گریز از مرکز پمپیران | نمایندگی پمپیران | کاتالوگ پمپیران

پمپ سانتریفیوژ چیست؟

پمپ های گریز از مرکز یا پمپ های سانتریفیوژ ، معروف ترین و رایج ترین پمپ ها هستند که برای انتقال سیال به کار میروند. به زبان ساده پمپ گریز از مرکز پمپی است که از یک پروانه ی دوار برای انتقال آب یا سیالات دیگر با بهره گیری از  نیروی گریز از مرکز استفاده میکند. از این پمپ در کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، داروسازی و … استفاده میشود. همانطور که گفتیم دلیل نام گذاری پمپ های گریز از مرکز این است که این پمپ از نیروی گریز از مرکز استفاده میکند.

 


اجزای پمپ گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز از اجزای ریز و درشت بسیاری تشکیل شده است. اما مهم ترین اجزای تشکیل دهنده آن ۵ جزء است.

سیستم محرک 

سیستم  محرک در پمپ سانتریفیوژ وظیفه راه اندازی سیستم و دوران شافت اصلی را به عهده دارد.

شافت اصلی

شفت متحرک، شفتی است که پروانه روی آن سوار میشود. شفت نیروی گشتاور موتور را پروانه منتقل میکند. جنس شفت نیز عمدتا از   جنس فولاد یا فولاد ضد زنگ است.

 پروانه 

پروانه قطعه ی دوران کننده درون پمپ های گریز از مرکز است. پروانه از تیغه و پره هایی تشکیل شده که سیال را درون پمپ چرخانده و حرکت میدهند. پروانه ی پمپ های گریز از مرکز صنعتی عمدتا از فولاد یا فولاد ضد زنگ تشکیل شده اند. در بعضی از انواع پمپ های درجه پایین تر، موادی مانند  برنج، برنز و یا حتی نوعی خاص از  پلاستیک هم ساخته میشوند

پوسته 

پوسته پوششی است که سایر اجزای پمپ مانند پروانه، شفت و بیرینگ محافظت میکند. . وظیفه اصلی پوسته این است که با کاهش سرعت، فشار سیال را افزایش دهد.

آب بند 

آب بند های مکانیکی قطعاتی حلقه مانند هستند که جلوگیری از نشتی پمپ به کار میروند.  این آب بندها دقیقا بر روی کاسه نمد موجود روی پوسته پمپ فیکس میشوند.

 


مکانیزم پمپ گریز از مرکز

مکانیزم پمپ گریز از مرکز 

مکانیزم پمپ گریز از مرکز بسیار ساده است.سیستم محرک پمپ شروع به کار کرده و شفت را دوران میدهد.  پروانه با گرفتن انرژی از شافت سبب دوران سیال با استفاده از نیروی گریز از مرکز و درنتیجه افزایش انرژی جنبشی آن میگردد. این انرژی جنبشی به شکل سرعت بالا در سیال ظاهر میگردد. سپس پوسته ی دور پروانه که سیال در آن میچرخد، این سرعت بالا را به فشار تبدیل میکند. در نهایت سیال که از فشار بالایی برخوردار شده میتواند به ارتفاع بالاتر منتقل گردد.

 

 


انواع پمپ  گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ، انواع گوناگونی دارند. هر کدام از این پمپ ها ویژگی های خاص خود را دارند که سبب میشود، کاربرد های متنوعی هم داشته باشند. در زیر نام چند تا از متداول ترین پمپ های سانتریفیوژ آورده شده است.

 • پمپ سانتریفیوژ لجن کش
  پمپ سانتریفیوژ  کف کش
  پمپ سانتریفیوژ خانگی
  پمپ سانتریفیوژ سیرکولاتور
  پمپ سانتریفیوژ طبقاتی
  پمپ سانتریفیوژ شناور
  پمپ سانتریفیوژ روغن داغ

 


کاربرد پمپ گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز به دلیل اینکه مکانیزم ساده و قیمت بالایی دارند، بسیار کاربردی اند. در زیر به چند تا از مهمترین این کاربرد ها اشاره میکنیم.

پمپ گریز از مرکز برای مصارف خانگی

پمپ های سانتریفیوژ برای پمپاژ آب به طبقات مختلف یک ساختمان و هم چنین پر کردن تانکر های آب واقع در پشت بام مورد استفاده قرار میگیرند.

 

پمپ گریز از مرکز برای مصارف آتش نشانی

آتش نشانان گاها به ماموریت های اعزام میشوند که قرار است آتش را در ارتفاعات بالا خاموش نمایند. بهترین گزینه برای انجام این کار استفاده از پمپ های سانتریفیوژ است. زیرا این پمپ ها علاوه بر تامین دبی بالا، میتوانند هد زیادی را نیز تولید نمایند.

 

پمپ گریز از مرکز برای کشاورزی

پمپ های گریز از مرکز در کشاورزی  بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. در واقع این پمپ ها برای پمپاژ آب از چاه و رساندن آن به تمامی قسمت های یک زمین کشاورزی مناسبند. چرا که میتوانند دبی بالایی را تولید نمایند و تمامی زمین کشاورزی را پوشش دهند.

پمپ گریز از مرکز پمپیران

 

پمپ گریز از مرکز برای لجن کشی

همانطور که میدانید وجود لجن در چاه ها بسیار آلوده کننده و مشکل زاست. به همین دلیل باید تا جایی که میتوان چاه ها را از لجن پاک کرد. بهترین وسیله برای خارج کردن لجن از چاه، پمپ سانتریفیوژ لجن کش است. زیرا در چاه مستغرق شده و لجن را به بیرون پمپاژ میکند.

پمپ گریز از مرکز برای صنایع غذایی

پمپ های سانتریفیوژ جهت پمپاژ مایعاتی مانند شیر، نوشیدنی های گاز دار و آب میوه ها از بشکه به تانکر مورد استفاده قرار میگیرند. زیرا مهم ترین ویژگی این پمپ ها این است که برای پمپاژ مایعات باویسکوزیته کم و یا دارای خاصیت اسیدی مناسبند.

پمپ گریز از مرکز صنایع غذایی


 

تعمیر پمپ گریز از مرکز پمپیران

تعمیر پمپ گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز حتی اگر معیوب هم نشوند باید به شکل منظم بازرسی شوند. بازرسی این پمپ ها معمولا ۳ ماهه و ۶ ماهه است. اما اگر مایعی که پمپاژ میکنند خورنده بوده و یا حاوی ذراتی باشند که به مرور سبب سایش شوند، باید بازرسی ها را افزایش داد.

در بازرسی ها باید یاتاقان ها را روغن زد و دمای آن ها را چک کرد. هم چنین باید دقت کرد که آیا پمپ نشتی دارد یا خیر. در نهایت وجود هرگونه ارتعاش و یا صدای غیر عادی در پمپ باید به تعمیرکار گذارش شود.

با این حال در صورت نیاز به هر گونه تعمیرات پمپ گریز از مرکز تکنسین های کارآزموده و با تجربه هومان صنعت آماده هدمت رسانی به شما عزیزان می باشند. با ما تماس بگیرید.

جزئیات بیشتر