پمپ گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز پمپ سانتریفیوژ

 

پمپ گریز از مرکز چیست؟

پمپ گریز از مرکز یا پمپ های سانتریفیوژ ، معروف ترین و رایج ترین پمپ ها هستند که برای انتقال سیال به کار می روند. به زبان ساده پمپ گریز از مرکز پمپی است که از یک پروانه ی دوار برای انتقال آب یا سیالات دیگر با بهره گیری از نیروی گریز از مرکز استفاده می کند. از این پمپ در کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، داروسازی و … استفاده می شود. همانطور که گفتیم دلیل نام گذاری پمپ های گریز از مرکز این است که این پمپ از نیروی گریز از مرکز استفاده می کند.

 

برند های پمپ گریز از مرکز

برند های مختلفی در بازار ایران برای تهیه پمپ گریز از مرکز وجود دارد که از نظر قیمت ، تنوع مدل ، خدمات پس از فروش ، کارایی ، کیفیت و غیره بررسی می گردد. به طور کلی باید دو پارامتر مهم کیفیت پمپ گریز از مرکز  و خدمات پس از فروش پمپ گریز از مرکز را به دقت در بین این برند ها بررسی کرد. از معروف ترین برند ها می توان به پمپ گریز از مرکز پمپیران ، پمپ سانتریفیوژ پنتاکس ، پمپ سانتریفیوژ ابارا ، پمپ سانتریفیوژ لوارا و … اشاره کرد. ما در هومان صنعت تمامی مدل های مختلف پمپ گریز از مرکز را در هر برند برای شما بررسی کرده ایم.

 

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

 

اجزای پمپ گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز از اجزای ریز و درشت بسیاری تشکیل شده است. اما مهم ترین اجزای پمپ گریز از مرکز  آن 5 جزء است.

 

سیستم محرک 

سیستم  محرک در پمپ سانتریفیوژ وظیفه راه اندازی سیستم و دوران شافت اصلی را به عهده دارد.

 

شافت اصلی

شفت متحرک، شفتی است که پروانه روی آن سوار می شود. شفت نیروی گشتاور موتور را پروانه منتقل می کند. جنس شفت نیز عمدتا از جنس فولاد یا فولاد ضد زنگ است.

پروانه 

پروانه قطعه ی دوران کننده درون پمپ های گریز از مرکز است. پروانه از تیغه و پره هایی تشکیل شده که سیال را درون پمپ چرخانده و حرکت می دهند. پروانه ی پمپ های گریز از مرکز صنعتی عمدتا از فولاد یا فولاد ضد زنگ تشکیل شده اند. در بعضی از انواع پمپ های درجه پایین تر، موادی مانند  برنج، برنز و یا حتی نوعی خاص از  پلاستیک هم ساخته می شوند.

 

پوسته

پوسته پوششی است که سایر اجزای پمپ مانند پروانه، شفت و بیرینگ محافظت می کند. وظیفه اصلی پوسته این است که با کاهش سرعت، فشار سیال را افزایش دهد.

 

آب بند 

آب بند های مکانیکی قطعاتی حلقه مانند هستند که برای جلوگیری از نشتی پمپ به کار می روند.  این آب بندها دقیقا بر روی کاسه نمد موجود روی پوسته پمپ فیکس می شوند.

 


مکانیزم پمپ گریز از مرکز - پمپ سانتریفیوژ

مکانیزم پمپ گریز از مرکز

مکانیزم پمپ گریز از مرکز بسیار ساده است.سیستم محرک پمپ شروع به کار کرده و شفت را دوران می دهد.  پروانه با گرفتن انرژی از شافت سبب دوران سیال با استفاده از نیروی گریز از مرکز و در نتیجه افزایش انرژی جنبشی آن می گردد. این انرژی جنبشی به شکل سرعت بالا در سیال ظاهر می گردد. سپس پوسته ی دور پروانه که سیال در آن می چرخد، این سرعت بالا را به فشار تبدیل می کند. در نهایت، سیال که از فشار بالایی برخوردار شده می تواند به ارتفاع بالاتر منتقل گردد.

 

 


انواع پمپ  گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ، انواع گوناگونی دارند. هر کدام از این پمپ ها ویژگی های خاص خود را دارند که سبب می شود، کاربرد های متنوعی هم داشته باشند. در زیر نام چند تا از متداول ترین پمپ های سانتریفیوژ آورده شده است.

  • پمپ سانتریفیوژ لجن کش
  • پمپ سانتریفیوژ  کف کش
  • پمپ سانتریفیوژ خانگی
  • پمپ سانتریفیوژ سیرکولاتور
  • پمپ سانتریفیوژ طبقاتی
  • پمپ سانتریفیوژ شناور
  • پمپ سانتریفیوژ روغن داغ

 

 


برند های مطرح پمپ گریز از مرکز

برخی از برند های مطرح پمپ گریز از مرکز در دنیا عبارتند از :

 


کاربرد پمپ گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز به دلیل اینکه مکانیزم ساده و قیمت بالایی دارند، بسیار کاربردی اند. در زیر به چند تا از مهمترین این کاربرد ها اشاره می کنیم.

 

پمپ گریز از مرکز برای مصارف خانگی

پمپ های سانتریفیوژ برای پمپاژ آب به طبقات مختلف یک ساختمان و هم چنین پر کردن تانکر های آب واقع در پشت بام مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این پمپ ها پمپ اب خانگی نام دارند. شما می توانید در مقاله پمپ آب خانگی ارزان، نحوه انتخاب آن را مشاهده کنید.

 

پمپ گریز از مرکز برای مصارف آتش نشانی

آتش نشانان گاها به ماموریت های اعزام می شوند که قرار است آتش را در ارتفاعات بالا خاموش نمایند. بهترین گزینه برای انجام این کار استفاده از پمپ های سانتریفیوژ است. زیرا این پمپ ها علاوه بر تامین دبی بالا، می توانند هد زیادی را نیز تولید نمایند.

 

کاربرد پمپ گریز از مرکز در آتش نشانی

 

پمپ گریز از مرکز برای کشاورزی

پمپ های گریز از مرکز در کشاورزی  بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این پمپ ها برای پمپاژ آب از چاه و رساندن آن به تمامی قسمت های یک زمین کشاورزی مناسبند. چرا که می توانند دبی بالایی را تولید نمایند و تمامی زمین کشاورزی را پوشش دهند.

پمپ گریز از مرکز پمپیران

 

 

پمپ گریز از مرکز برای لجن کشی

همانطور که میدانید وجود لجن در چاه ها بسیار آلوده کننده و مشکل زاست. به همین دلیل باید تا جایی که میتوان چاه ها را از لجن پاک کرد. بهترین وسیله برای خارج کردن لجن از چاه، پمپ سانتریفیوژ لجن کش است. زیرا در چاه مستغرق شده و لجن را به بیرون پمپاژ می کند.

 

پمپ گریز از مرکز برای صنایع غذایی

پمپ های سانتریفیوژ جهت پمپاژ مایعاتی مانند شیر، نوشیدنی های گاز دار و آب میوه ها از بشکه به تانکر مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا مهم ترین ویژگی این پمپ ها این است که برای پمپاژ مایعات با ویسکوزیته کم و یا دارای خاصیت اسیدی مناسبند. 

 

پمپ گریز از مرکز صنایع غذایی


تقلب 

پمپ های گریز از مرکز، تنها پمپ های مورد استفاده در صنایع غذایی نیستند. هنگامی که مایع پمپاژ شونده ویسکوزیته بالایی داشته باشد به جای پمپ گریز از مرکز از پمپ دنده ای داخلی باید استفاده کرد. از طرفی در مواردی که نیاز به تزریق مداوم مواد وجود دارد، مانند تزریق رنگ های خوراکی در محصولاتی مثل پفک و آب نبات ها باید از دوزینگ پمپ ها استفاده کرد که دقت بسیار بالایی دارند و مقدار بسیار دقیق و ثابتی از مواد را در فواصل زمانی معینی تزریق می نمایند. 

برای اطلاع از بهترین پمپ مورد استفاده در صنایع غذایی و قیمت آنها با ما تماس بگیرید

 


تعمیر

تعمیر پمپ گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز حتی اگر معیوب هم نشوند باید به شکل منظم بازرسی شوند. بازرسی این پمپ ها معمولا 3 ماهه و 6 ماهه است. اما اگر مایعی که پمپاژ می کنند خورنده بوده و یا حاوی ذراتی باشند که به مرور سبب سایش شوند، باید بازرسی ها را افزایش داد.

در بازرسی ها باید یاتاقان ها را روغن زد و دمای آن ها را چک کرد. هم چنین باید دقت کرد که آیا پمپ نشتی دارد یا خیر. در نهایت وجود هرگونه ارتعاش و یا صدای غیر عادی در پمپ باید به تعمیرکار گذارش شود.

با این حال در صورت نیاز به هر گونه تعمیرات پمپ گریز از مرکز تکنسین های کارآزموده و با تجربه هومان صنعت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند. با ما تماس بگیرید.

 


لیست قیمت

قیمت پمپ گریز از مرکز 

در سال های اخیر نوسانات ارز، قیمت پمپ گریز از مرکز را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. به طوری که حتی پمپ های گریز از مرکز تولید شده در ایران مانند پمپ گریز از مرکز پمپیران، نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند. به طور کلی عوامل زیادی بر روی قیمت پمپ گریز از مرکز اثر می گذارد. برای مثال بسیاری از پمپ های سانتریفیوژ باید به الکتروموتور متناسب با خود کوپل شوند تا بتوانند عملکرد درستی داشته باشند.

علاوه بر این فاکتور های دیگری هم چون متریال به کار رفته در بدنه و پروانه پمپ، توان پمپ، اندازه آن و هم چنین نیاز پمپ به تراش نیز می تواند بر روی قیمت پمپ تاثیر بگذارد. به همین دلیل هیچ گاه نمی توان یک قیمت ثابت و مشخص برای پمپ در نظر گرفت. زیرا بسته به شرایط محیطی و نیاز مشتری و هم چنین نحوه استفاده از پمپ این قیمت تغییر می کند.

 

 

 

جزئیات بیشتر