گیربکس حلزونی انواع و جزئیات

گیربکس حلزونی اصفهان گیربکس حلزونی چیست

گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی مانند همه انواع گیربکس ها برای افزایش گشتاور و کنترل سرعت خروجی از الکتروموتور به کار می رود. با این حال، گیربکس حلزونی از این لحاظ منحصر به فرد هستند که شامل یک مارپیچ و یک چرخ دنده می شود. این مدل طراحی سبب می شود که نسبت دور الکتروموتور تا میزان زیادی کاهش یابد. هم چنین گیربکس حلزونی نسبت به سایر گیربکس ها فضای کمتری را اشغال می کنند. در ادامه به بررسی ویژگی ها، مزایا و معایب گیربکس حلزونی می پردازیم. 

 

برند های گیربکس حلزونی

 

گیربکس حلزونی در مدل های مختلفی نظیر شافت دار ، هالو شافت ، فلنچدار ، بدون فلنچ و … تولید می شوند. گیربکس حلزونی معمولا به صورت گیربکس حلزونی کتابی و گیربکس حلزونی معمولی در بازار وجود دارد که بسته به فعالیت مربوطه انتخاب می شوند. گیربکس حلزونی در داخل کشور به صورت گسترده با کیفیت بالا تولید می گردد. همچنین برند های وارداتی نظیر گیربکس حلزونی SEW ، گیربکس حلزونی موتوواریو ، گیربکس حلزونی بونفولیولی و … در بازار حضور پر رنگی دارند. 

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

 

چرخ دنده حلزونی چیست؟

 

چرخ دنده ی حلزونی چرخ دنده ای است که از یک شافت با دندانه های مارپیچ تشکیل شده است. این شافت مارپیچ با یک چرخ دنده دندانه دار درگیر می شود و آن را هدایت می کند. چرخ دنده های حلزونی، کاربرد، مکانیزم و ساختاری مانند گیربکس های ابتدایی دارند و در واقع نسخه ای از یک مدل ساده اند. به بیان ساده می توان گفت که چرخ دنده حلزونی در اصل یک پیچ است که به یک چرخ دنده ساده و استاندارد به حالتی کمی خمیده متصل شده است.

 

چنین ساختاری جهت دوران را 90 درجه تغییر می دهد. و این از جمله ویژگی هایی است که سبب کاربرد متفاوت این چرخ دنده نسبت به سایر چرخ دنده ها می شود. مارپیچ چرخ دنده حلزونی معمولا از جنس استیل و چرخ دنده آن معمولا از جنس برنج می باشد.

گیربکس حلزونی - خرید گیربکس حلزونی - قیمت گیربکس حلزونی - گیربکس حلزونی اصفهان - گیربکس حلزونی تعمیر

 

گیربکس حلزونی

 

مهم ترین کاربرد چرخ دنده حلزونی در گیربکس حلزونی است. گیربکس حلزونی با نام گیربکس حلزونی کاهنده و یا چرخ دنده حلزونی کاهنده نیز شناخته می شود. گیربکس حلزونی از چرخ دنده حلزونی، شافت، یاتاقان و قاب گیربکس تشکیل شده است.

 

چرخ دنده حلزونی، شافت و یاتاقان ها همگی به وسیله پوسته گیربکس محافظت می شوند. بنابراین هوزینگ و یا پوسته گیربکس باید به اندازه کافی سختی و مقاومت داشته باشد. در غیر این صورت سبب کاهش کیفیت تبدیل می شود.

 

گیربکس حلزونی - خرید گیربکس حلزونی - قیمت گیربکس حلزونی - گیربکس حلزونی اصفهان - گیربکس حلزونی تعمیر

گیربکس حلزونی

 

 

کاربرد گیربکس حلزونی

 

از آن جا گیربکس حلزونی دوام، نسبت تبدیل، سایز کوچک ، قابلیت خود قفل شوندگی و ساختار ساده ای دارد، اغلب در طیف وسیعی در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم های موجود در صنایع که از گیربکس حلزونی استفاده می کنند، عبارتند از : سیستم های دوزینگ مواد، دستگاه های خوراک خودکار، دستگاه های انباشت، نوار نقاله ها، کامیون های جمع آوری کننده محصولات از مزارع و دستگاه های اتوماسیون در صنایع.

 

از دیگر کاربرد های گیربکس حلزونی میتوان موارد زیر را نام برد:

 

 • گیربکس حلزونی در فلز کاری

 

 • گیربکس حلزونی در میکسر ها

 

 • گیربکس حلزونی در بالابر ها

 

 • گیربکس حلزونی موتور های الکتریکی کوچک

 

 • گیربکس حلزونی در آسانسور ها

 

مزایای  گیربکس حلزونی

 

مزایای گیربکس حلزونی عبارتند از :

 • عمر طولانی
 • سرعت ورودی پایین
 • قابلیت خود قفل شوندگی
 • نویز و ارتعاش کم
 • قابلیت تحمل شوک و بار زیاد
 • محدودیت دمایی بالا

 

معایب گیربکس حلزونی

معایب گیربکس حلزونی عبارت است از :

 • قیمت نسبتا بالا
 • بازده متوسط

 

راهنمای انتخاب گیربکس حلزونی

 

پروسه تولید گیربکس حلزونی بسیار ساده است. با این حال اگر گیربکس حلزونی مناسبی را انتخاب نکنید، با مشکل کاهش راندمان مواجه خواهید شد. در اینجا 2 نکته اساسی جهت انتخاب صحیح گیربکس حلزونی را آورده ایم :

 

رزوه

 

راندمان چرخ دنده حلزونی،  بیشتر به میزان رزوه مارپیچ بستگی دارد. معمولا مارپیچ هایی با رزوه های چندگانه کارایی بیشتری نسبت به مارپیچ های تک رزوه ای دارند. اما با این حال انتخاب چرخ دنده حلزونی با رزوه مناسب باعث افزایش بازده می شود.

 

مواد سازنده

 

شافت گیربکس حلزونی باید از جنس استیل سخت باشد. جنس مارپیچ نیز باید از جنس آلومینیوم و برنز باشد. با کاهش سختی چرخ دنده حلزونی، میزان اصطکاک نیز کاهش می باید. در ساخت مارپیچ چرخ دنده، استفاده از دستگاه تخصصی برش و سنگ زنی،  میتواند باعث افزایش بازده گیربکس حلزونی شود.  بنابراین انتخاب گیربکسی که ویژگی های نام برده را داشته می باشد، بسیار منطقی تر و به صرفه تر از سایر گیربکس هاست.

 

تعمیر و نگهداری گیربکس حلزونی 

 

کاربرد گیربکس شافت مستقیم

 • هنگامی که گیربکس حلزونی را نصب می کنید، باید دقت داشته باشید که وزن الکتروموتور متناسب با گیربکس باشید. برای اطلاع از چنین ویژگی هایی، باید حتما کاتالوگ گیربکس حلزونی را مطالعه نمایید. 

 

 • اگر برای طولانی مدت قصد دارید، گیربکس حلزونی را خاموش کنید، حتما آن را با مواد ضد زنگ بپوشانید تا از خوردگی قطعات جلوگیری کرده باشید. 

 

 • هیچ گاه گیربکس حلزونی را در محیطی که در معرض باران، گرد و غبار و نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد، انبار نکنید. دمای هوای به شدت پایین و یا بالا، سبب معیوب شدن قطعات گیربکس حلزونی می شود. 

 

 

 • قبل از شروع به کار گیربکس حلزونی، حتما به قطعات و چرخ دنده های آن به اندازه کافی روغن بزنید. هیچ گاه برای این کار روغن های مختلف را با یکدیگر مخلوط ننمایید. 

 

 • پیش از متصل کردن گیربکس حلزونی به الکتروموتور، از مناسب بودن دور ورودی به گیربکس اطمینان حاصل کرده و طریقه اتصال را در کاتالوگ مطالعه نمایید. 

 

 • اگر قرار است گیربکس حلزونی در محیط های مرطوب نگهداری شود، حتما روان کننده مخصوص این محیط های مرطوب را برای روغن کاری استفاده نمایید. 

 

 • برای افزایش عمر گیربکس حلزونی و هم چنین کاهش دفعات سرویس دهی، از وارد نمودن بار اضافی به گیربکس حلزونی به شدت اجتناب نمایید. 

 

کاتالوگ گیربکس حلزونی

کاتالوگ گیربکس حلزونی 

هر گیربکس حلزونی، کاتالوگ مخصوص به خود را دارد. این کاتالوگ گاها برای سری ها و مدل های مختلف هر نیز می تواند متفاوت باشد. اطلاعات موجود در کاتالوگ گیربکس حلزونی، معمولا شامل مواردی چون طریقه نصب صحیح، نکات ایمنی، شیوه روغن کاری صحیح، نحوه انبار کردن، محیط های مناسب، میزان دور ورودی و خروجی، نسبت تبدیل گیربکس حلزونی، ابعاد و اندازه، مدت زمان مناسب برای بازرسی و سرویس دهی دوره ای، الکتروموتور مناسب برای اتصال به گیربکس و …. می باشد. برای دانلود کاتالوگ مربوط به هر برند گیربکس حلزونی مانند گیربکس حلزونی SEW ، بونفیلیولی و … می توانید بر روی نام آن در انتهای صفحه کلیک نمایید. 

 

 

بهترین برند گیربکس حلزونی

 

خوش بختانه در حوزه گیربکس حلزونی، تولیدات داخلی توانسته اند به خوبی، رضایت مشتریان را بدست آورند. زیرا علاوه بر این که کیفیت بسیار بالایی دارند، قیمتشان بسیار پایین تر از گیربکس های خارجی است. این تفاوت قیمت انقدر زیاد است، که گاهی تا یک سوم قیمت گیربکس حلزونی خارجی نیز می رسد. برتری دیگر برند های ایرانی گیربکس حلزونی این است که در صورت معیوب شدن، به راحتی تعمیر پذیرند. زیرا قطعات تشکیل دهنده آن ها به راحتی در بازار داخل یافت می شود. اما در این میان نمی توان از گیربکس های خارجی نیز چشم پوشی کرد. گیربکس حلزونی در برند های خارجی نیز در پاره ای از موارد به گیربکس های ایرانی برتری می یابد. این موارد هنگامی است که به میزان لقی بسیار کمی نیاز داشته باشیم. 

 

برند گیربکس حلزونی

 

 

 

جزئیات بیشتر