گیربکس شافت مستقیم انواع و جزئیات

گیرکس شافت مستقیم گیربکس هلیکال

 

گیربکس شافت مستقیم چیست؟

 

گیربکس شافت مستقیم گیربکسی است که شافت آن مستقیم بوده ولی دندانه های آن می توانند موازی با محور چرخش بوده و یا کمی زاویه دار باشند. اگر دندانه های گیربکس شافت مستقیم زاویه دار باشند، به آن گیربکس شافت مستقیم هلیکال نیزمی گویند. این زاویه دار بودن دندانه ها سبب می شود که قدرت، بین شافت های مستقیم گیربکس منتقل گردد. از مزایای گیربکس شافت مستقیم هلیکال، کاهش نویز و ارتعاش تولید شده توسط موتور می باشد. گیربکس شافت مستقیم از نوع هالو و یا تو خالی هستند. این بدین معنا است که شافت دیگر اجزایی چون موتور برای پشتیبانی از این نوع گیربکس، به طور مستقیم وارد آن می گردند. قسمت تو خالی گیربکس شافت مستقیم می توانند از نوع شیاردار، بوشینگ و یا دیسک جمع شونده باشند.

 

برند های گیربکس شافت مستقیم

برند های زیادی از گیربکس شافت مستقیم در ایران فعالیت می کنند . گیربکس شافت مستقیم ایرانی با کیفیت بالایی تولید می گردد و دارای مدل های زیادی در سایز های مختلف است. برند هایی نظیر گیربکس شافت مستقیم شریف ، رهنما ، شاکرین و … و همچنین از برند های خارجی گیربکس شافت مستقیم SEW ، گیربکس شافت مستقیم موتوواریو ، گیربکس شافت مستقیم بونفیلیولی ، گیربکس شافت مستقیم ایلماز به خوبی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مشاهده مدل ها و مشخصات فنی آن از هر برند و همچنین بررسی تخصصی آن روی برند مربوطه کلیک کنید.

 

گیربکس ها کلیدی ترین عضو هر کارخانه و کارگاه هستند. اصلی ترین وظیفه گیربکس ها افزایش گشتاور و کنترل سرعت است. در ابتدا گیربکس ها بسیار ساده و ابتدایی بودند، اما با پیشرفت تکنولوژی، رفته رفته در سری ها و انواع گوناگون تولید گردیدند. برای مثال گیربکس ها به چندین دسته عمده
• گیربکس شافت مستقیم
• گیربکس حلزونی
• گیربکس خورشیدی
• گیربکس آویزی
• گیربکس دور متغیر
تقسیم بندی می شوند. یکی از پرکاربرد ترین انواع گیربکس، گیربکس شافت مستقیم است. در زیر به بررسی گیربکس شافت مستقیم و ویژگی های آن می پردازیم.

 

نحوه اتصال به موتور

اتصال به موتور گیربکس شافت مستقیم

اتصال به موتور گیربکس شافت مستقیم

 

   همانطور که در مقدمه گفته شد وظیفه اصلی گیربکس ها، کنترل سرعت و گشتاور تولید شده توسط الکتروموتورها می باشد. بنابراین گیربکس ها باید به نحوی به موتور متصل شوند. گیربکس شافت مستقیم از طریق اداپتور فلانج ورودی همراه با کوپلینگ به موتور متصل می گردد. نحوه دیگر اتصال موتور به گیربکس شافت مستقیم از طرق فیکس شدن موتور به قسمت هوزینگ گیربکس است. در این نوع اتصال قدرت تولید شده توسط موتور با استفاده از یک تسمه V شکل و یا یک پولی به گیربکس منتقل می گردد.

 

کاربرد

 

کاربرد گیربکس شافت مستقیم

گیربکس های شافت مستقیم کاربرد های زیادی دارند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
• گیربکس شافت مستقیم در صنایع سیمان

• گیربکس شافت مستقیم در پتروشیمی

• گیربکس شافت مستقیم در صنایع فولاد

• گیربکس شافت مستقیم در صنایع غذایی

• گیربکس شافت مستقیم در صنایع تولید کاشی و سرامیک

 

• گیربکس شافت مستقیم در آسانسور ها

• گیربکس شافت مستقیم در جرثقیل های سقفی

 

 


مزایای گیربکس شافت مستقیم

 

مزیت گیربکس شافت مستقیم، کم بودن اجزای تشکیل دهنده گیربکس، عدم نیاز به کوپلینگ با سرعت کم، چیدمان جمع و جور درایورو آسان بودن نحوه تراز کردن گیربکس است. تمامی این مزایا سبب کاهش تجهیزات جانبی مورد نیاز و در نتیجه کاهش هزینه و فضای مورد نیاز می گردند.

 

 


معایب گیربکس شافت مستقیم

یکی از مهم ترین معایب شافت های تو خالی این است که پس از گذشت مدت زمانی، اکسید شده و جدا کردن گیربکس را از دیگر اجزا سخت می کنند. برای رفع این مشکل می توان از گیربکس شافت مستقیم استفاده کرد که به طور مستقیم به موتور و دیگر تجهیزات متصل می شوند. زیرا بیش تر گیربکس های شافت مستقیم دارای سیستم قفل شونده هستند که علاوه بر آسان کردن نحوه اتصال به موتور و کاهش نوسانات، از خوردگی و اکسیداسیون شافت و دیگر اجزا جلوگیری می کنند.

 

 


نحوه نگهداری

تعمیر

 

گیربکس شافت مستقیم حتما باید در فضای داخلی و در محیط خشک نگهداری شود. هم چنین از قرار دادن آن در مقابل نور آفتاب و یا فضاهایی که گرد و غبار زیاد دارند باید جلوگیری نمود. محل نگهداری گیربکس شافت مستقیم باید از هر گونه ارتعاش و یا شوک کاملا به دور باشد. زیرا چنین ارتعاشاتی به رل برینگ ها آسیب می زنند. در مدت زمان نصب و نگهداری گیربکس شافت مستقیم باید از وارد کردن هر گونه بار اضافی و یا خم نمودن اجزای مختلف آن اجتناب کنید. هم چنین گیربکس را در فضاهایی که دما بسیار زیاد و یا بسیار کم دارند قرار ندهید.

 

 


توصیه های ایمنی

 

قبل از دست زدن به گیربکس ابتدا آن را خاموش کنید و حتما از خنک شدن آن اطمینان حاصل کنید. زیرا گردش شافت و دیگر اجزا میتواند سبب جراحت در اعضای بدن شده و داغ بودن آن دست شما را بسوزاند. در نهایت نیز مطمئن شوید که گیربکس از هر گونه بار الکتریکی به دور است. زیرا هنگامی که گیربکس به الکتروموتور متصل می شود، بار الکتریکی زیادی در هوزینگ آن جمع می شود و ممکن است باعث برق گرفتگی شود. بنابراین پیش از لمس گیربکس از قطع بودن کلیه ی اتصالات الکتریکی مطمئن شوید.

 


بهترین برند گیربکس شافت مستقیم 

برند های گیربکس در بازار ایران  به وفور موجود است که هر کدام مسلما نسبت به رقبای خود برتری های خاص خود را دارد. برای مثال گیربکس های ساخته شده در اصفهان مانند گیربکس شافت مستقیم اصفهان، به دلیل اینکه تولید داخل است از قیمت مناسب تری بر خوردار می باشد. این در حالی است که چنین برندی توانسته اشت، کیفیت بالایی را نیز ارائه دهد. از دیگر گیربکس های موجود در بازار می توان به گیربکس شافت مستقیم ایلماز اشاره کرد. این گیربکس مدت زیادی نیست که از کشور ترکیه وارد بازار شده است ولی در همین مدت زمان کوتاه، جایگاه خوبی را در بازار کشور هایی چون ایران و عراق به دست آورده است. 

 

دیگر برند های خارجی و بسیار با کیفیت گیربکس شافت مستقیم که سالیان سال است با قدرت، جایگاه خود را در بازار انواع گیربکس، حتی گیربکس حلزونی پیدا و حفظ کرده اند، عبارت اند از گیربکس شافت مستقیم موتوواریو، گیربکس شافت مستقیم SEW و گیربکس شافت مستقیم بونفیلیولی. 

 

تمامی برند های نام برده شده، از بهترین برند های موجود در بازار هستند، که با توجه به مشخصات فنی و ابعاد و اندازه و یا قابلیت های تبدیل دور، کاربرد و قیمت متفاوتی دارند. بنابراین می توان نتیجه گرفت بهترین برند از میان این برند ها، برندی است که بیشتربن تناسب را با نیاز مشتری داشته باشد. گاها پیش می آید که یک گیربکس هم کیفیت بالا و هم قیمت مناسبی دارد، اما به دلیل این که به درستی انتخاب نشده است، نتوانسته متقاضی را راضی نگه دارد. در نتیجه قبل از خرید گیربکس مورد نظرتان، حتما از متخصصین این کار و صاحبان فن مشورت بگیرید. مشاوران ما در هومان صنعت نیز، با صبر و شکیبایی آماده پاسخ گویی به کلیه سوالات در حوزه گیربکس شافت مستقیم و دیگر انواع گیربکس، مانند گیربکس حلزونی و …. هستند. با ما تماس بگیرید

جزئیات بیشتر