اجزای پمپ گریز از مرکز

اجزای پمپ گریز از مرکز  - اجزای پمپ سانتریفیوژهر پمپ گریز از مرکز از صد ها قطعه ساخته شده است. اما تنها قطعات کمی هستند که در همه ی پمپ های گریز از مرکز مشترکند. در این مقاله قصد دایم تا به طور مختصر اما مفید و کاربردی به بررسی این قطعات بپردازیم. قطعا شناخت این قطعات اجزای پمپ گریز از مرکز  درک بالایی جهت انتخاب این تجهیز مکانیکی در سیستم ها به ما خواهد داد.

این قطعات خود به دو دسته ی قطعات مکانیکی و قطعات مرطوب تقسیم بندی میشوند.  

 

 

 

قطعات مرطوب پمپ گریز از مرکز

قطعات مرطوب پمپ گریز از مرکز آن قطعاتی هستند که عملکرد هیدرولیکی پمپ گریز از مرکز را تعیین مینمایند. و در زمانی که پمپ گریز از مرکز کار میکند این قطعات مرطوب میشوند. دو تا از مهمترین قسمت های مرطوب پمپ گریز از مرکز ، پروانه و پوسته نام دارند. در بعضی موارد اولین بلبرینگ شعاعی پمپ، آب بندی شده و جزو قطعات مرطوب به شمار نمیرود. اما در موارد دیگر این قطعه هم در حین کار پمپ گریز از مرکز خیس شده و بنابراین جزو قطعات مرطوب پمپ محسوب میشود.

 

پروانه و پوسته پمپ سانتریفیوژ

پروانه و پوسته پمپ سانتریفیوژ

 

 

قطعات مکانیکی پمپ گریز از مرکز 

قطعات مکانیکی پمپ گریز از مرکز قطعاتی هستند که از پروانه درون پوسته نگهداری میکنند. قطعات مکانیکی پمپ گریز از مرکز شامل شفت (محور) پمپ، آب بند یا سیل، بیرینگ ها و شفت های اسلیو ( غلافی) میباشند. در زیر تمامی این قطعات به طور مختصر توضیح داده شده اند.

 

پروانه پمپ سانتریفیوژ

پروانه قطعه ی دوران کننده درون پمپ های گریز از مرکز است. پروانه از تیغه و پره هایی تشکیل شده که سیال را درون پمپ چرخانده و حرکت می دهند. این تیغه یا پره ها به یک شفت متصل شده اند. هنگامی که پروانه میچرخد انرژی را از منبع انرژی که معمولا موتور است میگیرد و آن را به انرژی جنبشی میکند. در واقع پروانه با افزایش سرعت سیال آن را درون پمپ به جریان می اندازد. هیمن باعث میشود که پروانه ها عضو جدایی ناپذیر پمپ ها شوند.

پروانه پمپ سانتریفیوژ

پروانه پمپ سانتریفیوژ

 

دسته بندی پروانه ها

پروانه ها به دو دسته پروانه های جریان شعاعی و پروانه های جریان محوری دسته بندی میشوند. در پروانه های محوری، سیال به شکل محوری به طرف شفت حرکت میکند. و در پروانه های شعاعی، جریان عمود بر شفت، حرکت میکند. پروانه ها را هم چنین میتوان به دو دسته باز و بسته تقسیم بندی کرد. پروانه های باز تنها از پره و یک پوشش یک طرفه تشکیل شده اند در حالی که پروانه های بسته علاوه بر پره، پوششی دو طرفه دارند. پروانه های بسته طول عمر بیشتری دارند.

انواع پروانه - پرونه باز - پروانه بسته

انواع پروانه

 

 

جنس پروانه

پروانه ی پمپ گریز از مرکز صنعتی عمدتا از فولاد یا فولاد ضد زنگ تشکیل شده اند. در بعضی از انواع پمپ های درجه پایین تر، موادی مانند برنج، برنز و یا حتی نوعی خاص از پلاستیک هم ساخته میشوند. مواد تشکیل دهنده پروانه ها باید جوری باشند که در مقابل خوردگی، فرسایش و کاویتاسیون مقاوم باشند.

 

پوسته

پوسته همانطور که از نامش مشخص است، پوششی است که سایر اجزای پمپ گریز از مرکز مانند شفت و بیرینگ محافظت میکند. در پمپ ها، پوسته برای آب بندی و جلوگیری از نشتی سیال و همینطور حفظ فشار مورد استفاده قرار میگیرد. پوسته از یک محفظه پیچکی(ولوت) و از یک دیفیوزر تشکیل شده است. این محفظه پیچکی یک قیف منحنی است که سطح مقطع آن هر چقدر به خروجی نزدیک میشود، پهن تر میگردد. وظیفه ولوت این است که با کاهش سرعت، فشار را افزایش دهد. بعضی از پمپ ها علاوه بر ولوت از دیفیوزر هم تشکیل شده اند. دیفیوزر مجموعه ای از پره های ثابت است که پروانه را احاطه میکنند. در واقع دیفیوزر جریان را مستقیم کرده و بازده پمپ را افزایش میدهد.

 

پوسته پمپ سانتریفیوژ

پوسته پمپ سانتریفیوژ

 

 

 

شفت متحرک دورانی

شفت متحرک، شفتی است که پروانه روی آن سوار میشود. شفت نیروی گشتاور موتور را پروانه منتقل میکند. جنس شفت نیز عمدتا از جنس فولاد یا فولاد ضد زنگ است. نکته مهم در مورد شفت دورانی این است که سایز ان دقیقا باید هم اندازه پروانه باشد. شفت باریک ایجاد لرزش در پمپ و هم چنین شکستگی بلبرینگ ها و در مجموع باعث کاهش عمر پمپ میگردد. شفت اور سایز یا شفت کلفت هزینه های اضافی پمپ را افزایش میدهد

شافت پمپ سانتریفیوژ

شافت پمپ سانتریفیوژ

 

 

 

مکانیکال سیل یا آب بندهای مکانیکی

آب بند های مکانیکی قطعاتی حلقه مانند هستند که جلوگیری از نشتی پمپ به کار میروند. این آب بندها دقیقا بر روی کاسه نمد موجود روی پوسته پمپ فیکس میشوند. در واقع آب بند های مکانیکی با پوشاندن فاصله بین شفت و کاسه نمد مانع نشت سیال موجود در پمپ میشوند. جلوگیری از نشتی پمپ در افزایش عمر پمپ نقش بسزایی دارد.

مکانیکال سیل  فیبر و فنر

مکانیکال سیل

 

 

بیرینگ ها در پمپ گریز از مرکز

آخرین عضو پمپ گریز از مرکز، بیرینگ ها هستند. به طور کلی میتوان گفت تمامی پمپ های گریز از مرکز با بیرینگ های ضد لغزش استاندارد مجهز شده اند. این بیرینگ یا یاتاقان ها شبیه همان یاتاقان هایی هستند در همه چیز از موتور های الکتریکی گرفته تا رولر اسکیت و اتوموبیل مورد استفاده قرار میگیرند. یاتاقان ها بر روی شفت قرار میگیرند تا علاوه بر کاهش اصطکاک، بار اضافی ایجاد شده در اثر چرخش پروانه بر روی شفت را تحمل کند و طول عمر پمپ را افزایش دهد.

تقریبا 5 نوع یاتاقان وجود دارد مهمترین آنها شامل یاتاقان پهن و معمولی ، رلبرینگ و بلبرینگ میباشد.

بیرینگ ها

بیرینگ ها

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت بررسی ، مشاوره و خرید انواع پمپ گریز از مرکز با ما تماس بگیرید.

محصولات مرتبط