دوزینگ پمپ چیست | پمپ تزریق چگونه کار می کند

دوزینگ پمپ چیست ؟

دوزینگ پمپ ، یک پمپ جا به جایی مثبت کوچک است. و به این منظور طراحی شده است که نرخ جریان بسیار دقیقی از مواد و یا ذرات  شیمیایی را به درون آب، بخار یا گاز پمپاژ کند. یک دوزینگ پمپ مقدار دقیق جریان را با روش های متنوعی پمپاژ می کند. ولی به طور کلی این  پمپ مقدار مشخصی از سیال را به درون محفظه خود مکش کرده و سپس همان مقدار را به درون خط لوله و یا تانک مورد نظر پمپاژ می نماید. دوزینگ پمپ ها در کشاورزی،صنعت و پزشکی کاربرد بسیار و متنوعی دارند.

به طور کلی دوزینگ پمپ ها بسیار کوچک اند و عموما توسط یک موتور الکتریکی و یا موتور هوا کار می کنند. این پمپ ها معمولا توسط یک سیستم کنترل کننده خارجی و یا کنترل کننده پمپ داخلی که می تواند نرخ جریان، عملگر روشن/ خاموش و هم چنین مواردی مانند هشدار خشک و بی گاز بودن پمپ را اصلاح کند، کنترل می شود.

 

 

دوزینگ پمپ چیست خرید دوزینگ پمپ

متخصصین ما در هومان صنعت، تمامی اطلاعات لازم درباره دوزینگ پمپ را به دقت تشریح کرده و در این مقاله در اختیارتان قرار داده اند. امید داریم که چنین اطلاعاتی بتواند به روشنی شما را راهنمایی کند. اما چنانچه پس از خرید دوزینگ پمپ در باره  آن سوالی داشتید، در هر لحظه از شبانه روز می توانید با ما تماس بگیرید.

دوزینگ پمپ چگونه کار میکند؟

 

بسته به برند و مدل دوزینگ پمپ، مکانیزم و ساز و کار آن نیز متفاوت شده و به روش های متفاوتی عمل می کند. تمامی این روش ها، شامل مکش مقدار معین و بسیار دقیقی ماده شیمیایی و تزریق آن به لوله و یا مخرن مشابه می باشد. 

در کل 4 نوع دوزینگ پمپ گوناگون وجود دارد که ساز و کار، فشار و کاربرد هرکدام با دیگری متفاوت است. در زیر به توضیح و بررسی هر کدام به شکل جداگانه می پردازیم :

 

دوزینگ پمپ پیستونی- دیافراگمی

 

در این نوع پمپ محفظه ای وجود دارد که به وسیله یک پیستون، دیافراگم و والو در بخش  ورودی و خروجی مرتبا پر و خالی می شود. در واقع در دوزینگ پمپ دیافراگمی، یک پیستون به میل لنگ متصل می شود. از طرف دیگر این میل لنگ خود به یک گیربکس و یا جعبه دنده متصل است. عامل دوران و راه اندازی این چرخ دنده نیز یک موتور الکتریکی است. با روشن شدن موتور پیستون به جلو و عقب حرکت می کند.  هنگامی که پیستون به داخل کشیده می شود سیال به داخل محفظه پمپ رفته و هنگامیکه که بر می گردد دیافراگم باز شده  و حجم سیال مورد نیاز با یک سرعت ثابت به درون خط لوله تزریق می شود.

 

دوزینگ پمپ چیست

مکانیزم دوزینگ پمپ پیستونی دیافراگمی

 

دوزینگ پمپ دیافراگمی

 

در این مدل همانند مدل قبل، با باز و بسته شدن دیافراگم دوز مشخصی از ماده را به درون سیستم تزریق می کند. با این تفاوت که در این نوع پمپ، قبل از دیافراگم با پیستون باز و بسته نمی شود. بلکه با استفاده فشار سیال پشت دیافراگم، باز و بسته و شده و دوز مشخصی را وارد خط لوله می کند. فشار پشت دیافراگم نیز در واقع با استفاده از کاهش و افزایش حجم روغن به داخل محفظه تغییر می یابد و مزیت این نوع دوزینگ پمپ این است که  بسیار دیر معیوب شده و عمری طولانی دارد.

 

 

دوزینگ پمپ سلنوئیدی با قابلیت تزریق پالسی (ضربانی)

 

این نوع دوزینگ پمپ دقیقا همانند مدل قبلی است با این تفاوت که، به جای یک جریان آرام ثابت، به وسیله یک سیم پیج مغناطیسی کنترل می شود. این میدان مغناطیسی این سیم پیچ مغناطیسی به وسیله جریان الکتریکی مرتبا قطع و وصل می شود. هنگامی که جریان وصل می شود نیروی الکترومغناطیس دیافراگم را به جلو می راند و سبب می شود که ماده به داخل سیستم تزریق شود. در مقابل هنگامی که جریان الکتریکی قطع می گردد، دیافراگم به جای خود بازگشته و ماده را به داخل محفظه پمپ مکش می کند.  

این ویژگی سبب می شود که این نوع پمپ دقت کمتری نسبت به پمپ قبلی داشته باشد. چرا که محصول با فاصله های زمانی تزریق می گردد. از آنجایی که تکنولوژی دوزینگ پمپ سلنوئیدی با قابلیت تزریق پالسی قدیمی تر از سایر دوزینگ پمپ هاست، این مدل دوزینگ پمپ از لحاظ مکانیکی و الکتریکی بسیار ساده بوده و قیمت پایینی هم دارند.

 

دوزینگ پمپ لوب

 

این نوع پمپ ها اجازه می دهند که حجم مشخصی از  سیال به وسیله مجموعه ای از پروانه های چرخ دنده ای عبور کند. حجم بین پره های دوزینگ پمپ لوب  به احتمال زیاد به دقت دوزینگ پمپ های دیافراگمی نیست. هم چنین پروانه این نوع پمپ ها دارای پوششی هستند که آنها را برای پمپاژ سیالات دارای ویسکوزیته بالا و قابلیت خود روان کنندگی مناسب می کند. زیرا این نوع پوشش سبب می شود که سایش پروانه به حداقل برسد. دوزینگ پمپ لوب برای جریان های بسیار دقیق به سختی تنظیم و نصب می گردد.

 

 دوزینگ پمپ پریستالتیک

 

پمپ های پریستالتیک جزو دقیق ترین و تخصصی ترین انواع  دوزینگ پمپ ها می باشند. مکانیزم این پمپ ها به گونه ای است که سیال باید از داخل یک لوله انعطاف پذیر عبور نماید. همانطور که در شکل مشاهده می کنید این لوله به صورت یک نیم دایره خم شده و یک غلتک کوچک روی بازویی متحرک در خارج از آن حرکت می کند. این غلتک به یک چرخ در وسط محفظه متصل است. هنگامی که چرخ دوران می کند، غلتک سوار شده بر روی آن نیز دوران کرده و به لوله فشار وارد می کند و سیال درون آن را همراه با گردش خود به بیرون هدایت می نماید. سپس دوباره به جای اول خود بازگشته و همان دوز مشخص از سیال را به بیرون تزریق می کند.

 

محصولات مرتبط