راهنمای انتخاب دوزینگ پمپ | بهترین دوزینگ پمپ چه مشخصاتی دارد؟

امروزه دوزینگ پمپ ها که تحت عنوان مترینگ پمپ و یا پمپ های تزریق شناخته میشوند، تجهیزاتی هستند که میتوانند، در صنایع مختلف برای افزودن مواد شیمیایی به محلول ها مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به تتوع این پمپ ها و تغییراتی که دائما در آنها شکل میگیرد، انتخاب دوزینگ پمپ مناسب میتواند فرایندی چالش برانگیز باشد.

بنابراین چنانچه قصد دارید دوزینگ پمپی خریداری نمایید که بتواند محلول مورد نظر شما با دقت زیادی پمپاژ کند و قیمت به صرفه ای نیز داشته باشد، بسیار مهم است که با فاکتورهای صحیح انتخاب دوزینگ پمپ مناسب به درستی آشنا باشید.

کارشناسان ما در هومان صنعت با جمع آوری چنین فاکتورهایی که براساس سالها تجربه به دست آمده اند، شما را در انتخاب دوزینگ پمپ مناسب یاری میکنند. با این حال در صورت نیاز به مشاوره بیشتر میتوانید در هر لحظه از شبانه روز  با ما تماس بگیرید.

دبی

دبی دوزینگ پمپ

دبی دوزینگ پمپ

  دبی یا میزان آبدهی مهمترین عاملی است که باید در انتخاب دوزینگ پمپ در نظر گرفته شود. اگر از دبی مورد نظرتان اطلاع داشته باشید، گام مهمی را در جهت انتخاب پمپ دلخواهتان برداشته اید. دبی با واحد گالون در دقیقه و یا لیتر بر دقیقه اندازه گیری میشود. اما مهم است بدانید که در بازار از اصطلاح دبی استفاده نمیشود بلکه به جای آن از اصطلاح قطر پمپ استفاده میکنند. زیرا هرچقدر میزان آب دهی پمپ بیشتر باشد، اندازه آن نیز بزرگتر میشود. برای این که بدانید کدام پمپ دبی مورد نظرتان را تامین میکند، باید پمپی را انتخاب کنید که بیشترین دبی مورد نظر شما از 90 درصد ظرفیت آن پمپ بیشتر نباشد.

 

 

 


محیط عملیاتی

محیط عملیاتی دوزینگ پمپ

محیط عملیاتی دوزینگ پمپ

شاید از نظر شما محیط عملیاتی ارتباط دقیقی با انتخاب پمپ مناسب شما نداشته باشد. اما بسیار مهم است که بدانید آیا دوزینگ پمپ شما در محیطی گرم و زیر نور آفتاب کار خواهد کرد و یا در دمایی بسیار پایین؟ زیرا اگر به عنوان مثال قرار باشد، پمپ شما در زیر نور آفتاب کار کند باید پمپی را انتخاب کنید که تحمل دمای عملیاتی بالا را داشته باشد. چنین دمای حداکثری معمولا در کاتالوگ دوزینگ پمپ ها ذکر میشود.

 


ترکیب سیال

ترکیب سیال در دوزینگ پمپ

ترکیب سیال در دوزینگ پمپ

با در نظر گرفتن این عامل میتوانید از خوردگی و یا فرسایش دوزینگ پمپ در دراز مدت جلوگیری کنید. ترکیب سیال هم چنین در انتخاب سایز و نوع دوزینگ پمپ نیز تاثیر گذار است. بنابراین قبل از انتخاب دوزینگ پمپ مناسب باید بدانید که ترکیب سیال شما دقیقا چیست؟ از چه موادی تشکیل شده است؟ آیا یک سوسپانسیون غلیظ است با محلولی رقیق؟ برای مثال اگر محلول شما حاوی ذرات جامد باشد، باید دوزینگ پمپی را انتخاب کنید که دیافراگم مخصوصی را داشته باشد.

 

 

 


جنس اجزای پمپ

جنس اجزای دوزینگ پمپ

بسیاری از کارخانه ها به طور متداوم از مواد خورنده و یا ساینده ای استفاده میکنند که نیاز به اجزای پمپ مقاوم دارند. بنابراین بسیار حیاتی است که بدانید که ماده شیمایی ای که استفاده میکنید اجزای پمپ شما را در معرض چه واکنش های شیمیایی ای قرار میدهد. این اطلاعات سبب میشود که دوزینگ پمپی را انتخاب نمایید که ظرفیت قرار گرفتن در معرض مواد شیمایی را داشته باشد. به همین منظور دوزینگ پمپ ها از مواد مختلفی تشکیل شده اند که بتوانند نیاز های مختلف مشتریان را برطرف نماید. به عنوان مثال، بسیار خطرناک است که دوزینگ پمپی را انتخاب نمایید که جنس هد آن از پلاستیک بوده و قرار باشد یک حلال را تزریق نماید. زیرا حلال پلاستیک را میخورد و بسیار بهتر است که از استیل ضد زنگ استفاده کنید.


ظرفیت مورد نظر

قبل از انتخاب دوزینگ پمپ باید در نظر داشته باشید که اگر دوزینگ پمپی را انتخاب کنید که بیش از نیاز مورد نظر شما اندازه، ظرفیت، فشار و میزان آب دهی داشته باشد میتواند مصرف انرژی شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.


سیستم راه اندازه پمپ

برای راه اندازی دوزینگ پمپ مرد نظرتان، سیستمی را انتخاب کنید که در اطرافتان فراوان تر بوده و از لحاظ اقتصادی به صرفه تر باشد. برای مثال اگر کارخانه شما به شکلی است که دسترسی به گاز برای شما راحت تر است منطقی میباشد که از سیستمی استفاده کنید که با گاز کار میکند نه با الکتریسیته.


مکانیزم های حفاظت از نشت

مکانیزم حفاظت از نشت در دوزینگ پمپ

مکانیزم حفاظت از نشت در دوزینگ پمپ

مهمترین ویژگی دوزینگ پمپ ها نسبت به سایر پمپ های جا به جایی مثبت میزان دقت آنهاست. و نشتی این پمپ ها میتواند دقت آنها را تا میزان زیادی کاهش دهد. بنابراین شما باید پمپی را خریداری کنید که در صورت بروز نشتی، به شما هشدار دهد. بعضی از پمپ ها دارای سیستم هشدار صوتی هستند. به این صورت که اگر میزان سیال عبوری از دیافراگم کاهش پیدا کند، آلارم روشن شده و شما میتوانید به موقع جهت تعمیر پمپ اقدام نمایید.

 


ویسکوزیته ( گرانروی )

اهمیت ویسکوزیته در انتخاب دوزینگ پمپ

اهمیت ویسکوزیته در انتخاب دوزینگ پمپ

برای انتخاب  دوزینگ پمپ مناسب، شما باید از ویسکوزیته مایع پمپاژ شونده اطلاع داشته باشید.زیرا مایعاتی با ویسکوزیته بالا نیاز به تجهیزات پمپاژ قوی دارند.

 


دما

اهمیت دما در انتخاب دوزینگ پمپ

اهمیت دما در انتخاب دوزینگ پمپ

دمای سیال شما تا چه اندازه بالا میرود؟ این موضوع سبب میشود  دوزینگ پمپی را انتخاب کنید که برای چنین دمایی مناسب باشد.

 


فشار 

اهمیت فشار در انتحاب بهترین دوزینگ پمپ

اهمیت فشار در انتحاب بهترین دوزینگ پمپ

آخرین عاملی که باید هنگام انتخاب دوزینگ پمپ خود در نظر بگیرید، این است که شرایط فشار در ورودی و خروجی پمپ شما چگونه است؟ این اطلاعات به شما کمک می کند تجهیزات مناسبی را انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

محصولات مرتبط