راهنمای انتخاب پمپ گریز از مرکز| چگونه بهترین را انتخاب کنیم؟

در انتخاب پمپ گریز از مرکز ، حتما باید پمپ متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. برای مثال باید بدانید پمپ مورد نظر شما، گریز از مرکز است یا جا به جایی مثبت؟ آیا سیال شما خورنده است؟ آیا سیال حاوی مواد جامد است؟ اگر پمپ گریز از مرکز را انتخاب نموده اید، کدام مدل آن برای شما از همه بهتر است؟ مسلما تصمیم گیری درباره آن کار آسانی نیست و شما باید ملاحظات هیدرولیکی و مکانیکی زیادی را در نظر بگیرید.

پمپ گریز از مرکز - پمپ سانتریفیوژ

پمپ گریز از مرکز

 

ما در گروه صنعتی هومان صنعت ، همواره سعی بر آن داریم که شما را در انتخاب پمپ گریز از مرکز یاری کنیم. مشاوره های ما علاوه بر کمک در انتخاب متناسب ترین پمپ شامل راهکار های کاهش هزینه و قیمت هم میباشد. اما برای آسایش شما، بخشی از دانش خود در قالب این مقاله در اختیارتان قرار داده ایم. پس از مطالعه در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید  با ما تماس بگیرید.

ملاحظات هیدرولیکی

فاکتورهای زیادی به منظور انتخاب پمپ گریز از مرکز مناسب باید در نظر گرفته شوند. این فاکتور ها علاوه بر مطابقت با سیستم باید با نیاز های هیدرولیکی مجموعه نیز تطابق داشته باشد. این فاکتورها عبارتند از : 

  • طراحی سیستم ( اندازه پمپ) 
  • مقدار نرخ جریان 
  • مقاومت سیستم 
  • هد مکش مثبت خالص
  • منحنی سیستم (نقطه کاری یا همان میزان دبی در اختلاف هد)

 

طراحی سیستم

منظور از طراحی سیستم، انتخاب پمپ گریز از مرکز با سایز مناسب است. باید از انتخاب پمپ گریز از مرکز کوچک یا پمپ بیش از حد بزرگ به شدت اجتناب کنید. زیرا باعث میشود پمپ خارج از محدوده مجاز کاری خود عمل کند. عملکرد پمپ خارج از محدوده مجاز سبب بروز مشکلاتی چون اختلال در گردش سیال، لرزش پمپ ،کاویتاسیون ( حباب های هوایی که سبب خوردگی میشوند) و ایجاد سر و صدا شود.

 

نرخ جریان

نرخ جریان دبی

نرخ جریان

دبی یا نرخ جریان مقدار مایعی است که در واحد زمان توسط پمپ، پمپاژ میشود و نقش به سزایی در انتخاب پمپ گریز از مرکز دارد.. نرخ جریان نتیجه ی مقدار هد پمپ یا همان ارتفاعی است که مایع به آن منتقل میشود.

مقاومت سیستم

منظور از مقاومت سیستم مقدار هد لازم برای غلبه بر هد استاتیکی و هد اصطکاکی سیستم است. اما کلمه هد (head) کلا به چه معناست؟ همانطور که گفتیم هد همان ارتفاعی است که سیال به آن جا منتقل میشود. هد استاتیکی نیز مقدار ارتفاعی است که پمپ سانتریفیوژ پایین تر از مخزن اصلی سیال در آن قرار گرفته است. دانستن هد مناسب برای انتخاب نقطه کاری پمپ اهمیت دارد.

 

هد استاتیکی

هد استاتیکی

 

نقطه کاری پمپ چیست؟

 نقطه کاری پمپ در یک سیستم مقدار جریانی است که هد ایجاد شده در آن برابر با هد مقاومتی سیستم باشد. کلید انتخاب پمپ گریز از مرکز مناسب، انتخاب دقیق نقطه کاری است. اهمیت و نحوه انتخاب آن در ادامه و در قسمت منحنی های پمپ توضیح داده خواهد شد.

هد مکش مثبت خالص (NPSH)

NPSH

NPSH

هد مکش مثبت خالص مقدار کل هد مکش پمپ هد بخار مایع پمپاژ شده است. به زبان ساده NPSH هدی است که در دهانه پمپ یا همان چشم پمپ و قبل از ورود مایع به پروانه ایجاد میشود تا سیال به درون پمپ مکش شود.تعیین NPSH مناسب باعث افزایش راندمان و کاهش هزینه ها میشود لذا در نظر گرفتن این مهم می تواند نقش به سزایی در انتخاب پمپ گریز از مرکز داشته باشد.

 

منحنی سیستم و منحنی پمپ

برای انتخاب پمپ گریز از مرکز مناسب ، در مرحله اول باید بتوانید منحنی پمپ و منحنی سیستم خود را خوانده و پس از هم پوشانی این دو منحنی، نقطه کاری مناسب را انتهاب نمایید. با دانستن نقطه کاری و اندازه پمپ میتوانید، نوع پمپی را که بتواند هد و دبی مورد نیاز شما را تامین کند را انتخاب نمایید.

 

منحنی پمپ چیست ؟

منحنی پمپ، نموداری است که رابطه بین دبی و هد واقعی سیستم را نشان میدهد. هد واقعی سیستم وقتی به دست می آید که میزان اتلافات هد را از هد ایده آل پمپ کم کنید. در واقع میتوان گفت :

هد اتلافی در ناشی از نشتی و اصطکاک – هد ایده آل = هد واقعی

رابطه میان دبی و هد واقعی یک رابطه خطی نیست پس نمودار آن به شکل منحنی میباشد.

 

منحنی پمپ

منحنی پمپ

 

منحنی سیستم

هر پمپ در یک مجموعه شامل لوله ها، اتصالات و مخزن کار میکند. به تمامی اجزای این مجموعه به غیر از خود پمپ، سیستم میگویند. منحنی سیستم نیز رابطه هد و دبی را با در نظر گرفتن افت های موجود در سیستم مانند افت های استاتیکی شامل اختلاف ارتفاع و اختلاف فشار بین مخزن ورودی و خروحی و افت های دینامیکی مانند افت فشار ناشی از وجود اتصالات و لوله ها نشان میدهد. برای محاسبه افت دینامیکی میتوانید از این فرمول استفاده نمایید:

همان طور که از رابطه مشخص است این منحنی نیز مانند منحنی پمپ خطی نبوده و حالت سهمی دارد. با این تفاوت که منحنی سیستم صعودی بوده ولی منحنی پمپ نزولی و به سمت پایین میباشد. یک نمونه از این منحنی را در زیر مشاهده میکنید.

 

منحنی سیستم

منحنی سیستم

 

حال اگر این دو نمودار را با هم همپوشانی کنیم، میبینیم که همدیگر را در یک نقطه قطع میکنند. این نقطه همان نقطه کاری پمپ است. با داشتن این نقطه میتوان بهترین هد و دبی مورد نیاز را برای انتخاب پمپ گریز از مرکز  مناسب لحاظ کرد. در واقع این منحنی نشان میدهد که بهینه ترین دبی ای که میتوانیم از پمپ انتظار داشته باشیم چقد است و چه میزان هدی را برای ما تامین میکند.

 

اگر دبی پمپ گریز از مرکز مورد نظر کمتر از دبی نقطه کاری باشد سبب بروز مشکلاتی چون : لرزش، پارگی مکانیکال سیل، داغ کردن پمپ و در نتیجه ایجاد فاصله بین اجزای پمپ و آسیب جدی به پروانه، پوسته و یاتاقان ها میشود.

اما اگر دبی پمپ انتخابی بیشتر از دبی نقطه کاری باشد پدیده ای به اسم کاویتاسیون رخ میدهد. در کاویتاسیون حباب های کوچکی در سیال ایجاد شده که در اثر ترکیدن این حباب ها، پروانه و دیگر اجزای پمپ خورده میشوند.

خوردگی اجزای پمپ عمر پمپ را کم کرده و به هزینه تعمیر و نگهداری آن می افزاید.

امیدواریم تا اینجا توانسته باشیم گامی در جهت افزایش دانش شما در زمینه انتخاب پمپ گریز از مرکز برداشته باشیم . برای مطالعه قسمت دوم مقاله راهنمای انتخاب پمپ گریز از مرکز اینجا کلیک کنید.

پس از مطالعه در صورت داشتن هرگونه سوال میتوانید  با ما تماس بگیرید.

محصولات مرتبط