تست ضخامت سنجی دیگ های بخار و مخازن تحت فشار | همراه  با گواهینامه معتبر از وزارت کار

یکی از ملزمات آیین نامه ایمنی برای دیگ های بخار آب و مخازن تحت فشار تست ضخامت سنجی  می باشد که هر 6 ماه یک بار و یا هر ساله باید انجام گیرد و توسط شرکت های مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا تکنسین های مجرب و متخصص صورت می گیرد. بنابراین تست ضخامت سنجی دیگ های بخار و مخازن تحت فشار برای جلوگیری از بروز خرابی ها و حوادث ناگوار صورت می گیرد.

 

 

نحوه بازرسی  دوره ای دیگ های بخارآب

 

  • در ابتدا بازدید و سپس بازرسی از قسمت های مختلف دیگ شامل: کوره، محفظه آتش، پوسته، مجراها، میله های مقاوم، آتشدان ها از لحاظ  وضعیت آسیب های مکانیکی، پوسیدگی، ترک، شکستگی، رسوب گذاری و تغییر شکل ظاهری می باشد.
  • ارزیابی وضعیت مربوط به ضخامت ورق های فولادی در بخش های مختلف دیگ شامل: کوره، پوسته، محفظه بازگشت و شبکه انتهایی .
  • ارزیابی و بررسی قطعات جانبی دیگ مانند کنترل کننده های سطح آب، عایق ها، شیرهای اطمینان، وضعیت عملکرد مشعل و قطعات مرتبط و وضعیت آب مصرفی.
  • نظارت و کنترل تمام مراحل تست هیدرواستاتیک بر اساس شرایط استاندارد.

انواع روش های تست دیگ بخارآب

 

  • تست ضخامت سنجی

 

  • تست هیدرواستاتیک

تست ضخامت سنجی

 

امروزه به دلیل کار زیاد بویلرها در دماهای بالا حدود 800 الی 1000 درجه سانتی گراد و همچنین فشارهای کاری خاص این احتمال وجود دارد که قسمت های مختلف دیگ در طول زمان دچار رسوب گذاری یا خوردگی و … شود. بنابراین بررسی ضخامت قسمت های مختلف مانند بدنه کوره، محفظه انتقال دود ، پوسته ، ضخامت شبکه ها  ضروری می باشد. نکته بسیار مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که قبل از آغاز  تست ضخامت سنجی باید نقاط اندازه گیری شده تمیز گردد و با یک گریس تمیز نیز چرب شود و در مرحله بعد پراب دستگاه برای مقدار و اندازه گیری میزان ضخامت روی نقاط مشخص شده قرار گیرد سپس با ارسال و دریافت امواج صوتی میزان ضخامت دیگ  در نمایشگر نشان داده خواهد شد.

  • ضخامت سنجی با امواج صوتی

 

ضخامت سنجی صفحات فلزی بسیار سخت می باشد بنابراین جهت راحت تر شدن و همچنین سرعت بخشیدن تست ضخامت سنجی از تجهیزاتی استفاده می شود که می توان با امواج صوتی و توسط یک طرف بدنه ضخامت دیگ را تشخیص داد. کار همه ضخامت سنج ها با استفاده از عبور پالس های فرکانس صوتی می باشد و جالب است که این موضوع را بدانید که این پالس ها فراتر از حد شنوایی است و این امواج  با استفاده از این تجهیزات انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند.

 

 تست هیدرواستاتیک

 

 در تست هیدرواستاتیک تمام مجراهای دیگ شامل: شیرهای تخلیه دیگ، شیرهای اصلی، آبنماها و انشعابات کنترل کننده سطح آب  و همچنین دریچه های دسترسی به دیگ بسته می شود سپس آب بندی کامل فشار در داخل بویلرها را به میزان 1 تا 1.5 برابر  فشار کاری افزایش دهید نکته بسیار حائز اهمیت این است که قبل از تست هیدرواستاتیک  افزایش فشار پمپ  موجود را تا 2 برابر فشار کاری بویلر تست کرده و اطمینان حاصل کنید  و از پمپ آزمون های دارای فشارسنج  و شیر تخلیه و شیر یک طرفه استفاده کنید. سپس بویلر موجوددر مکان  شما باید به مدت 2 ساعت تحت فشار قرار گیرد و فشار آن کم نشود. این روند همان تسن هیدرواستاتیک می باشد.در طی مدت زمان بازرسی کلیه قسمت های مربوط به بویلرها  باید از لحاظ عیوب ظاهری و نشتی و … مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود هر علائمی باید تعمیر شده و تست دوباره صورت گیرد. این مراحل تا زمانی که حصول اطمینان از نبود عیب و نشستی شود انجام خواهد گرفت.

 

نحوه مشاوره و تست  ضخامت سنجی دیگ های بخارآب

 

بررسی و تست دیگ های بخار آب گرم  یک امر بسیار ضروری می باشد و باید با تخصص خاصی صورت گیرد مشاورین ما در هومان صنعت با سال ها مهارت و تجربه  و داشتن گواهی معتبر از وزارت کار شما را در این مسیر یاری خواهند رساند.