مزایا و معایب پمپ گریز از مرکز|هومان صنعت

پمپ  گریز از مرکز که تحت عنوان پمپ  فشار دینامیکی یا پمپ های هیدرولیکی شناخته میشود، کاربردهای وسیعی در صنعت دارند. یکی از بزرگترین مزایای پمپ  گریز از مرکز این است که این پمپ ها به راحتی نصب و تعمیر میشوند.

مکانیزم پمپ  سانتریفیوژ یا همان پمپ گریز از مرکز دقیقا براساس نیروی گریز از مرکز میباشد. پمپ های گریز از مرکز به طور گسترده ای در صنایع لمینیت، صنایع شیمیایی، نساجی، صنایع پلاستیک و نیروگاه ها به کار میروند.

مردم نیز از این پمپ ها در صنایع کودسازی، زباله های هیدروکربنی و گیاهان تصفیه کننده آب استفاده می کنند. برای استفاده از این پمپ ها در صنعت و کسب و کار خود باید ابتدا از مزایا و معایب این پمپ سانتریفیوژ آگاه شوید.

مزایا و معایب پمپ گریز از مرکز

 

 

 

مشاورین ما در گروه صنعتی هومان صنعت جهت آگاهی هرچه بیشتر شما از مزایا و معایب پمپ های گریز از مرکز، مهمترین ویژگی ها، مزایا و معایب آن را برای شما دسته بندی کرده اند. تا در هنگام خرید بیشترین اطمینان را داشته باشید. اما اگر بازهم نیاز به مشاوره داشتید همه روزه میتوانید با ما تماس بگیرید

مزایای پمپ گریز از مرکز

انتقال سریع مایع

پمپ های سانتریفیوژ دارای ساختار مدولار( پیمانه ای) هستند و این امر باعث میشود تا سریع تر بتوانند سیالات را به نقطه ی مورد نظر منتقل کنند. آب بندی شفت در انتقال سریع آب از مزایای پمپ گریز از مرکز استاین پمپ ها بسیار متنوع است و این امر سبب میشود تا پمپ های گریز از مرکز بیشترین طول عمر و عملکرد را برای مشتریان داشته باشند. کارخانه های تولید کننده پمپ های گریز از مرکز ، همیشه سعی بر این دارند که با بهبود فرایند طراحی پمپ های گریز از مرکز، میزان خرابی آن ها را به حداقل برسانند.

 

تعمیر و نگهداری آسان

تعمیر آسان پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز به شکلی طراحی شده اند که از عقب باز و بسته میشوند. این نوع طراحی دسترسی به قسمت های مختلف پمپ و همچنین تعمیر و نگهداری و بازرسی آن را آسان تر نموده است.
پروانه پمپ های گریز از مرکز نیز عمدتا از نوع سربسته یا پوشیده است. منظور از پروانه سربسته این است که پروانه به طور کامل با نوعی از پوشش، کاور شده است. این موضوع سبب میشود بازدهی و طول عمر این پمپ ها در طول زمان کارکردشان حفظ گردد و بهره وری کارخانه مصرف کننده نیز به مراتب افزایش یابد.

 

 

عدم وجود نشتی

عدم وجود نشتی در پمپ گریز از مرکز از مزایای این پمپ هاست

یکی از بزرگترین نگرانی هایی که حرفه ای ها در مواجهه با پمپ ها دارند، وجود نشتی در آنهاست . زیرا در صنعت بسیار رایج است که مایعاتی اسیدی را از یک نقطه به نقطه ی دیگر پمپاژ میکنند. و اگر پمپ نشتی داشته باشد، نشت مایعات اسیدی به شدت میتواند خطرناک باشد. اما اگر پمپ مورد استفاده، پمپ گریز از مرکز آن هم از برندی معروف و مطمئن باشد، میتوان مطمئن بود که هرگز برای این پمپ نشتی به وجود نمی آید.

اصطکاک کم

یکی دیگر از بزرگترین مزایای پمپ های گریز از مرکز این است که آنها اصطکاک بسیار کمی تولید میکنند. این مزیت، علاوه بر افزایش طول عمر قطعات، سر و صدای کمتری را هم برای محیط زیست ایجاد میکند.
فرسایش و ساییدگی در پمپ های سانتریفیوژ نسبت به سایر انواع پمپ ها کمتر است. بین موتور و محفظه پمپ نیز فضای خالی وجود دارد که سبب کاهش و یا حذف انتقال حرارت بین دو بدنه میگردد.
علاوه بر این، به دلیل وجود این فاصله آب نیز نمیتواند وارد موتور گردد. فناوری اتصال مغناطیسی در این پمپ ها، خطر اسیب به موتور را نسبت به سایر انواع پمپ ها، به شدت کاهش میدهد.

تنوع و تطبیق پذیری

از پمپ های گریز از مرکز میتوان در صنایع مختلفی استفاده کرد. رایج ترین نوع استفاده از پمپ سانتریفیوژ در مدیریت مایعات آلی و نیمه آلی برای مثال در صنایع پتروشیمی و شیمیایی میباشد. علاوه بر این، پمپ  گریز از مرکز میتواند در پالایشگاه ها، کارخانه های تولید کننده کاغذ و نیشکر، کارخانه قند و صنایع غذایی به کار گرفته شوند. تمامی این مثال ها از کاربرد پمپ گریز از مرکز، گواه بر تطبیق پذیری این پمپ ها است.

 

معایب پمپ های گریز از مرکز

معایب پمپ گریز از مرکز

مانند هر وسیله دیگری، پمپ های گریز از مرکز هم معایبی دارند. اما معایب این پمپ ها به مراتب کمتر از مزایای آن هاست . همین موضوع سبب شده است که پمپ های گریز از مرکز نسبت به سایر پمپ ها، محبوب تر و پر استفاده تر باشند. در زیر مهم ترین معایب آن ها نام میبریم.

 

 

عدم وجود مکش

بزرگترین عیب پمپ های گریز از مرکز این است که به جای استفاده از نیروی مکش، از نیروی دورانی برای انتقال آب استفاده میکنند. همین موضوع باعث شده است که برای استفاده از پمپ های سانتریفیوژ باید یا آنها را مستغرق کرد و یا با استفاده از یک منبع، به راه انداخت.

کاویتاسیون

پمپ  سانتریفیوژ میتواند پدیده ای به اسم کاویتاسیون ایجاد کنند. کاویتاسیون پدیده ایست که در اثر سرعت بالای آب در پمپ و در نتیجه افزایش دمای آن به وجود می آید. زیرا در اثر افزایش دمای آب، بخشی از آن تبخیر شده و تبدیل به حباب های بسیار کوچک میشود. این حباب ها که تعدادشان هم بسیار زیاد است، پس از مدت کوتاهی ترکیده شده و سبب ایجاد خوردگی و فرسایش اجزای موتور به خصوص در پروانه و پوسته میشوند.

کاویتاسیون

 

نتیجه گیری

پمپ های گریز از مرکز برای بیشتر خانه ها و کارخانه های صنعتی مناسب است. تا وقتی که مایع قابل پمپاژ مانند گل و لای غلیظ، بسیار ویسکوز نباشد و پمپ هم بتواند به راحتی در آن غرق شود، پمپ های سانتریفیوژ مناسب ترین گزینه اند. و عملکردی پیوسته، موثر و قابل اعتماد را ارائه میدهند. علاوه بر اینها پمپ های گریز از مرکز بسیار منعطف و سبک اند و فضای کمی را هم اشغال میکنند.
بنابراین چنانچه سیال شما ویسکوزیته کمی دارد و پمپ میتواند در آن مستغرق گردد، پمپ های گریز از مرکز بهترین و به صرفه ترین پمپ برای شما میباشند.