موتور ویبره و کاربرد آن در صنعت (ویبراتور صنعتی)|موتور ویبره چیست؟

هنگامیکه شما موبایل خود را روی حالت لرزش یا ویبره قرار می دهید باعث ایجاد ارتعاشی در موبایل شما می شود و شما متوجه این لرزش و ارتعاش خواهید شد بنابراین موتور ویبره نیز وسیله ای برای ایجاد لرزش یا ارتعاش برای دستگاه های دیگر می باشد. موتور ویبره ها در صنایع بسیاری از جمله صنعت پلیمر، غذایی، نفت، بتن، صنعت ساختمان و در هر جا که نیاز به ارتعاش یک دستگاه باشد از موتور ویبراتور بصورت گسترده استفاده می شود.

 

انواع موتور ویبره

 

  • موتور ویبره برقی
  • موتور ویبره بادی

 

صنایع استفاده کننده از موتور ویبره

 

  • سورترها یا جداکننده ها
  • سرند و یا الک های صنعتی
  • فیدرها
  • خشک کن ها
  • ماشین های سایزبندی میوه و یا قطعات
  • دستگاه های توزین
  • ماشین آلات صنعت بتن همچون بچینگ یا میز ویبره برای حباب زدایی و یا قالب بتن
  • دستگاه های صیقل دادن و یا پاک سازی

کاربرد موتور ویبره در سوترها یا جداکننده ها

 

 از جمله کاربردهای موتور ویبره صنعتی در قسمت سورترها برای جداسازی مواد می باشد و مواد براساس سایز(بزرگ و کوچک) و دانه بندی آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

کاربرد موتور ویبره در سرند و یا الک های صنعتی

 

 کاربرد موتور ویبره در سرند و پاک کردن غلات از خار و خاشاک  و سنگ ریزه و الک کردن غلات و حبوبات یا جدا کردن فضولات از جو و گندم و برنج با ایجاد ارتعاش و لرزش توسط موتور ویبراتور بدنه صورت می گیرد. و البته بسته به نوع حبوبات مصرفی، می توان از ویبراتور ۱۵۰۰ دور و یا ۳۰۰۰ دور برای این کار استفاده کرد.

 

کاربرد موتور ویبره در خشک کن ها

 

 موتور ویبره در زمینه خشک کردن شن و ماسه  برای افزایش کیفیت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد در واقع با ارتعاشی که توسط موتور ویبره ایجاد می‌شود باعث آبگیری از ماسه‌هایی که درون تورهای ضد سایش می باشند خواهد شد.

 

کاربرد موتور ویبره در حباب زدایی

 

یکی  دیگر از کاربرد های موتور ویبره در قالب بتن است.  و در واقع ویبره بدنه با ایجاد ارتعاش کمک می‌کند تا حباب‌هایی  که درون قالب بتن ایجاده شده خارج گردد و حبابی در آن باقی نماند. و در مواقعی  بیشتر کاربرد دارد که نیاز به قالب بتن یکدست با سطح صاف می باشیم.

 

کاربرد موتور ویبره در موزاییک سازی

 

 کاربرد های فراوان موتور ویبره در صنعت بسیار زیاد می باشد یکی دیگر از کاربردهای ان در تولید موزائیک می باشد. همانطور که می دانید بتن بخش عمده موزاییک را تشکیل داده است و نیاز می باشد تا حباب‌های ایجاده شده را به نحوی خارج کند. موتور ویبره این کار را به‌خوبی انجام می دهد.

 

میز ویبره چیست؟ کاربرد موتور ویبره در میز ویبره

 

میز ویبره وسیله ای است شبیه یک میز معمولی با این تفاوت که فلزی می باشد و صفحه لرزان آن بر روی 4 فنر قرار می گیرد و بنابراین برای ایجاد ارتعاش در صفحه لرزان میز ویبره از موتور ویبراتور استفاده می گردد. البته میز ویبره برای قطعات کوچک قابل استفاده می باشد و برای قطعات بزرگ موتور ویبره مستقیما به بدنه قالب متصل می گردد.

نحوه کار موتور ویبره

 

نحوه کار موتور ویبره زیاد پیچیده نیست و اکثرا الکتروموتور را در صنعت دیده اید و با نحوه کارکرد آن آشنایی دارید .تصور کنید یک الکتروموتور موجود هست که به دو سر آن دو لنگ می باشد و این لنگ ها به صورت نیم دایره و حتی بخشی از یک دایره می باشند.البته اگر این لنگ ها به صورت دایره کامل باند ضربه ای وارد نمی کنند بنابراین باید به صورت نیم دایره باشند البته ضربه هایی که با گردش موتور وارد می شود به صورت متناوب و با سرعت بالا می باشد و این ضربه ها بسیار ریز و با تعداد بالا و دامنه حرکت خیلی ریز می باشد و همین امر باعث ایجاد لرزش و ویبره خواهد شد.

چگونه موتور ویبره مناسب انتخاب کنیم؟

 

در حال حاضر  استفاده از موتور ویبره ها در صنایع مختف در حال افزایش است و اطلاع از برندها و مدهای آن ها نیاز به آگاهی و تخصص ویژه ای می باشد بنابراین کارشناسان ما در هومان صنعت می توانند شما را به بهترین شکل ممکن یاری رسانند.