8+1 نکته مهم درباره مکانیزم پمپ گریز از مرکز| هومان صنعت

پمپ گریز از مرکزپمپ گریز از مرکز چیست ؟

پمپ های گریز از مرکز یا پمپ های سانتریفیوژ ، معروف ترین و رایج ترین پمپ ها هستند که برای انتقال سیال به کار میروند. به زبان ساده پمپ گریز از مرکز پمپی است که از یک پروانه ی دوار برای انتقال آب یا سیالات دیگر با بهره گیری از  نیروی گریز از مرکز استفاده میکند. از این پمپ در کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، داروسازی و … استفاده میشود.

 همانطور که گفتیم دلیل نام گذاری پمپ های گریز از مرکز این است که این پمپ از نیروی گریز از مرکز استفاده میکند.

اما نیروی گریز از مرکز چیست؟

نیروی گریز از مرکز هنگامی معنا پیدا میکند که جسمی در حال دوران حول یک محور یا مرکز یک دایره باشد. در واقع هنگامی که ما جسمی را حول یک مرکز میچرخانیم نیرویی که باعث میشود این جسم همواره در یک فاصله معین حول مرکز بچرخد نیروی گریز از مرکز نام دارد. مانند وقتی که ما یک سنگ را به نخی وصل میکنیم و دور سرمان میچرخانیم.
در پمپ ساتریفیوژ یا پمپ گریز از مرکز هم چرخش پروانه سبب دوران قطرات آب شده و آن را در پوسته میچرخاند و انرژی جنبشی آب را افزایش میدهد . این مکانیزم به شکل دقیق تر در زیر آورده شده است.

نیروی گریز از مرکز چیست؟

                                     نیروی گریز از مرکز چیست؟

مکانیزم یا نحوه کار پمپ  گریز از مرکز

بیاید باهم ببینیم که یک پمپ سانتریفیوژ چگونه کار میکند؟ (برای فهم بیشتر این مکانیزم توصیه میکنیم مقاله اجزای پمپ گریز از مرکز را مطالعه کنید).
پمپ سانتریفیوژ  با مکانیزم خیلی ساده ای کار میکند. این پمپ در واقع انرژی دورانی را اغلب از طریق یک موتور به انرژی حرکتی مایع تبدیل میکند.

دو قسمت مهم در پمپ که مسئول این تبدیل انرژی هستند، پروانه و پوسته نام دارند. پروانه قسمت دورانی پمپ و پوسته یک گذرگاه هوابندی  شده است که پروانه را احاطه میکند. پروانه نیز از طریق یک شفت در درون پوسته میچرخد. پروانه خود از چندین پره تشکیل شده که معمولا به شکل ساندویچی بین دو دیسک قرار گرفته اند.مهندسین معمولا مراحل زیر را برای تعیین مکانیزم پمپ گریز از مرکز به کار میبرند:

  1. موتور الکتریکی روشن شده و شروع به چرخش میکند.
  2. چرخش موتور الکتریکی ،از طریق شفت، پروانه را هم به چرخش در می آورد.
  3. چرخش پروانه باعث ایجاد نیروی مکش قوی در لوله ی مکنده میگردد.
  4. به دلیل وجود این نیروی مکش،آب مخزن از طریق چشم پمپ به پوسته منتقل میشود.
  5. از چشم پمپ به دلیل نیروی گریز از مرکز اعمالی بر روی آب ، آب شروع به حرکت شعاعی به سمت خارج و به طرف پوسته میکند.
  6. از آنجا که پروانه با سرعت بالا میچرخد میتواند آب پیرامون خود را در پوسته به چرخش درآورد. (این چرخش انرژی آب را زیاد میکند).
  7. *درپوسته ناحیه ای وجود دارد که به تدریج افزایش می یابد. این افزایش مساحت پوسته سبب کاهش سرعت و در نتیجه افزایش فشار آب میگردد. به شکلی که آب در قسمت خروجی پوسته به بیشترین فشار ممکن میرسد.
  8.  در نهایت آب از  خروجی پمپ و از طریق خط لوله به نقطه ی دلخواه میرود.

 *علت این امر یک قانون مهم در علم مکانیک است. این قانون میگوید که برای سیالات تراکم ناپذیر همیشه مساحت سطح مقطع لوله با سرعت آن رابطه عکس و با فشار آن رابطه مستقیم دارد به همین دلیل وقتی لوله گشاد میشود سرعت قطرات آب کم شده و فشار آن افزایش پیدا میکند.

در بخش نهایی مقاله  نیز به نکته ای اجمالی  در خصوص پرایمینگ برای اهل فن پرداخته ایم . این نکته بسیار کاربردی است و عدم توجه به آن سبب خسارت به تاسیسات میگردد.

پرایمینگ یا هواگیری پمپ گریز از مرکز چیست و چرا اهمیت دارد؟

شاید اسم پرایمینگ در پمپ کمتر به گوشتان خورده باشد. پرایمینگ فرایند مهمی است که برای بهبود ساز و کار  پمپ اهمیت زیادی دارد. پرایمینگ در لغت به معنی آماده سازی چیزی برای شروع به کار آن است.در  واقع پرایمینگ مرحله ای است که قبل از شروع به کار پمپ انجام میشود. زیرا در پمپ های سانتریفیوژ، قبل از روشن شدن موتور، اجزایی شامل لوله مکنده،پوسته و لوله ی انتقال تا والو تحویل باید به طور کامل از آب پر شده باشند. اما گاهی اوقات مقداری هوای اضافه نیز در این بین قرار دارد که با آب مخلوط شده و به پروانه آسیب میزند.)شکل زیر این حباب ها را نشان میدهد). پرایمینگ با خارج کردن این هوای اضافه سبب بهبود عملکرد پمپ میشود.

پمپ گریز از مرکز

8+1 نکته مهم درباره مکانیزم پمپ گریز از مرکز| هومان صنعت

پمپ گریز از مرکز چیست ؟ پمپ های گریز از مرکز یا پمپ های سانتریفیوژ ، معروف ترین و