کاربرد دوزینگ پمپ | کاربرد دوزینگ پمپ در تزریق کلر، ضدعفونی کردن و ...

دوزینگ پمپ ها به دلیل دقت بالایی که در تزریق سیالات دارند، کاربرد زیادی دارند. دوزینگ پمپ ها در پالایشگاه ها، نیروگاه ها، کارخانه های شیمیایی و پتروشیمی و تمامی کارخانجات تولیدی مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از بزرگترین کاربردهای دوزینگ پمپ در کارخانه هایی است که به نوعی از آب تصفیه شده استفاده میکند. بسیاری ازکارخانه ها در نزدیکی رودخانه قرار دارند. زیرا باید حجم بسیار زیادی از آب را برای سیستم های خنک کننده و دیگر فرایندها مورد استفاده قرار دهند. این کارخانه ها نمیتوانند کیفیت آب ورودی به خود را کنترل نمایند. زیرا بلایای طبیعی همچون طوفان و سیل و یا دستکاری های انسان، آب را به شدت آلوده میکند. پس آب وارده به آنها باید تصفیه گردد. از دیگر کاربرد های رایج دوزینگ پمپ ها میتوان موارد زیر را نام برد:

ضد عفونی کردن

کاربرد دوزینگ پمپ در ضد عفونی کردن آّب

ضدعفونی کردن با افزودن دقیق موادی شیمیایی مانند هیپوکلریت سدیم (سفید کننده) انجام میشود. از انجایی که افزودن مقدار دقیق این مواد بسیار اهمیت دارد بنابراین نمیتوان از هر نوع پمپی استفاده کرد. بنابراین دوزینگ پمپ ها به دلیل قبلیت تزریق کنندگی دقیق بهترین گزینه هستند.

از طرفی این مواد ضد عفونی کننده هنگامی که با مواد آلوده کننده مانند جرم ها و باکتری ها در تماس قرار میگیرند، مولکول های آن ها را اکسید کرده و در نهایت آن ها را از بین میبرند. گرچه این مواد برای سالها کارآمد بودند ولی در تماس با اجزای پمپ میتواند سبب واکنش های شیمیایی مشابه و ایجاد مضراتی همچون خوردگی شوند. بنابراین باید از پمپی استفاده کرد که قادر به مقاومت در برابر خوردگی باشند.

دوزینگ پمپ ها علاوه بر این نوع مقاومت در برابر خوردگی میتوانند حباب های گاز ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی ماده ضدعفونی کننده را نیز از خود عبور داده و از آسیب کمتر به سیستم جلوگیری کنند.

 

تنظیم PH

 

کاربرد دوزینگ پمپ در تنظیم PH

 

در بسیاری از کارخانه جات، سیال مورد استفاده باید همواره PH دقیقی داشته باشد. برای مثال در بعضی صنایع آب باید کاملا خنثی بود و PH ی برابر با 7 داشته باشد. اما این همواره وجود ذراتی در سیال این PH را از مقدار مورد نظر دور میکند. بنابراین باید با استفاده از دستگاهی مقداری دقیق از مواد را به منظور تنظیم این PH به داخل سیستم تزریق کرد. پس دوباره مسئله ای که مشکل ساز میشود خورندگی ماده تزریقی و هم چنین تزریق مقدار دقیق آن است. اینجاست که بهترین دوزینگ پمپ ها وارد عمل شده و این مشکل را به طور کامل بر طرف میکنند. اما نکته این است که باید از دوزینگ پمپ مناسب استفاده نمود.

 

 

کارشناسان ما در هومان صنعت به صورت شبانه روزی آماده اند تا به تمامی سوالات شما در خصوص دوزینگ ها پاسخ داده و شما در انتخاب بهترین دوزینگ پمپ یاری نمایند. بنابراین جهت ارتباط با ما و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

×

مهار کردن خورندگی

 

کاربرد دوزینگ پمپ در خوردگی

 

همواره در سیالاتی که در کارخانه جات به کار می روند موادی وجود دارند که باعث خوردگی تاسیسات و اسیب به زیر ساخت های کارخانه و هم چنین ممانعت از عملکرد درست دیگ های بخار، برج های خنک کننده، توربین های بخار و سایر تجهیزات شوند. به منظور جلوگیری از این خوردگی، همواره موادی چون آمین ها را با استفاده از دوزینگ پمپ ها به شکل مداوم و بسیار دقیق به داخل سیال تزریق می کنند.

 

صنایع غذایی

 

کاربرد دوزینگ پمپ در صنایع غذایی

 

دوزینگ پمپ ها کاربرد بسیار زیادی در صنایع غذایی دارند. برای مثال در تهیه روغن های خوراکی همواره تعداد مشخصی از روغن های گیاهی مانند روغن سویا، روغن آفتاب گردان و روغن پالم با یکدیگر ترکیب می شوند. میزان هر کدام از این روغن ها باید دقیق باشد. بنابراین بهترین پمپ برای پمپاژ و تزریق دقیق این روغن های ویسکوز، دوزینگ پمپ می باشد. علاوه بر این، دوزینگ پمپ ها در تزریق رنگ های خوراکی به انواع نوشیدنی ها و موا غذایی هم مورد استفاده قرار می گیرند.

 

داروسازی

 

کاربرد دوزینگ پمپ در داروسازی

 

 

در فرایند ساخت داروها، همواره مقدار معینی از مایع باید به مخلوط اضافه شود. گاهی اوقات با این مایع قبل از اضافه شدن، باید موادی دیگر ترکیب گردد و این موضوع شرایط پمپاژ را کمی سخت می کند. زیرا در این صورت مقدار مایع و دمای آن باید به شدت دقیق و کنترل شده باشد. پس برای پمپاژ این مایع جهت ساخت دارو، باید از دوزینگ پمپ ها استفاده کرد. زیرا علاوه بر دما و فشار کنترل شده، دقت زیادی در تزریق سیال دارند.

محصولات مرتبط