کاربرد گیربکس خورشیدی | کاربرد گیربکس خورشیدی قوی در صنعت

گیربکس خورشیدی تنها گیربکس صنعتی است که راندمان و دقت بسیار بالایی دارد. از این رو می توانیم آن را در تقریبا تمامی کارگاه ها و در کنار تجهیزات صنعتی ببینیم. در این مقاله قصد داریم چندین کاربرد مهم گیربکس خورشیدی را در صنایع مختلف شرح دهیم.

 

بازتاب کننده های آینه ای

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در آینه های بازتابی

 

بازتاب کننده های آینه ای  از سیستم هایی تشکیل شده اند، که می توانند نور خورشید را دنبال کرده و آن ها را بازتاب دهند. آینه های به کار رفته و دیگر تجهیزات این سیستم وزن زیادی دارند و هم چنین باید به نرمی و دقت زیادی حرکت کنند. برای رسیدن به مقصود باید از گیربکس های خورشیدی با قدرت و دقت بالا استفاده کرد. معمولا برای این کار از یک گیربکس خورشیدی سه استیج 1 به 729 برای حرکت دادن آینه ای به مساحت 330 متر مربع استفاده می کنند. گیربکس خورشیدی شهباز و گیربکس خورشیدی رجیانا از جمله گیربکس های قدرتمندی هستند که در این زمینه به کار می روند. 

 

 

 

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در کانوایر ها

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در کانوایر ها

 

 

گیربکس های خورشیدی یکی از مهم ترین عضو های سیستم های کانوایر یا همان نوار نقاله ها هستند. برای راه اندازی نوار نقاله ها از موتور های درام استفاده می کنند. این موتور های درام برای این که بتوانند قدرت مورد نیاز کانوایر ها را تامین نمایند باید به یک گیربکس خورشیدی متصل شوند. از آن جایی که کانوایر ها در اغلب صنایع مورد استفاده قرار می گیرند، می توان گفت رایج ترین کاربرد گیربکس خورشیدی در کانوایر هاست. معمولا نسبت تبدیل این گیربکس 1 به 7 است.

 

 

 

 

گیربکس خورشیدی در میز های جراحی

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در میز های جراحی

 

میز های جراحی یا همان میز های OP  میز هایی هستند که معمولا باید حرکاتی نرم و با دقت داشته باشند. از این رو به گیربکس هایی با قدرت بالا نیازمندند. این مدل گیربکس ها باید از دنده های هلیکال تشکیل شده باشند که حداقل نویز و ارتعاش را ایجاد نمایند. مناسب ترین گیربکسی که چنین ویژگی هایی را داشته باشد، گیربکس خورشیدی با دنده های هلیکال است.

 

 

 

 

 

 

کاربرد گیربکس خورشیدی سیستم های هاب

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در سیستم های هاب

 

گیربکس های خورشیدی با یاتاقان های غلتکی مخروطی، اغلب در مواردی استفاده می شوند که می بایست بار شعاعی زیادی را تحمل نمایند. گیربکس های خورشیدی جدید می توانند بار شعاعی زیادی را تحمل کرده و طول ان ها تا 40 درصد نیز کاهش پیدا کرده اند. سیستم های معمولا از گیربکس های خورشیدی 1 به 5 استفاده می کنند. معنای 1 به 5 این است که سرعت چرخش را تا 5 برابر کاهش داده و در عوض قدرت و دقت را تا 5 برابر افزایش می دهند.

 

 

 

 

سیستم های استرلیفت

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در استرلیفت

 

سیستم های استرلیفت دستگاه هایی هستند که برای افراد ناتوان در بالا رفتن از پله ها استفاده می شود. این سیستم ها به علت این که بر روی پله و سطح شیب دار نصب می شوند، باید قدرت زیادی داشته باشد. همانطور که تا الان متوجه شده اید، از پر قدرت ترین گیربکس های تولید شده، گیربکس خورشیدی است. به همین علت در سیستم های استرلیفت از گیربکس های خورشیدی استفاده می کنند. معمولا دنده های این گیربکس های خورشیدی را از ترموپلاست درست می کنند تا حداقل نویز و ارتعاش را داشته باشد.

 

 

 

 

 

گیربکس خورشیدی در ماهواره ها و رسیور

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در ماهواره ها

گیرنده های ماهواره ها باید  بتوانند وزن زیادی رسیور را با قدرت و دقت زیادی در جهت امواج ماهواره حرکت دهند. برای این کار دانشمندان علوم هوا فضا و سیستم های ماهواره ای از گیربکس های خورشیدی دو مرحله ای استفاده می کنند، که علاوه بر تحمل مقدار زیاد وزن و گشتاور، دقت زیادی نیز دارند.

 

 

 

 

 

 

سیستم های انتقالی بزرگ

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در انتقالات سنگین

سیستم های انتقالی بزرگ، نیازمند داشتن انعطاف در جهت حرکت به همراه قدرت بسیار زیاد هستند. یکی از گیربکس های بسیار ویژه و خاص، گیربکس های خورشیدی حلزونی هستند. این گیربکس ها علاوه بر این که فضای بسیار کمی را اشغال کرده و حجم کلی سیستم را کاهش می دهند، قدرت بالایی نیز دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در برشگر لیزری

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در برشگر های لیزری

همان طور که می دانید برش های لیزری باید از دقت زیادی برخوردار باشند. از طرفی سرعت آن ها باید متناسب و به اندازه ی کافی باشد. برای رسیدن به چنین سرعت و دقتی در کنار گشتاور مناسب، تنها باید از گیربکس خورشیدی استفاده کرد. گیربکس های خورشیدی با نسبت تبدیل 1 به 10 معمولا پرکاربرد ترین گیربکس ها هستند.

 

 

 

 

 

 

گیربکس خورشیدی در صنایع غذایی

 

کاربرد گیربکس خورشیدی در صنایع غذایی

 

از دیگر کاربرد هایی که می توان برای گیربکس های خورشیدی نام برد، استفاده از آن ها در صنایع غذایی است. برای مثال مهم ترین دستگاهی که می توان در کنار آن گیربکس خورشیدی را دید، دستگاه های نیدینگ و یا همان دستگاهی است که برای ورز دادن خمیر های مورد استفاده در صنایع غذایی به کار می رود. معمولا دنده های چنین گیربکسی را از نوع هلیکال انتخاب می کنند تا نویز و لرزش را به حداقل برساند.