کرونا ویروس : ضد عفونی کردن قسمت های مختلف منزل

ضد عفونی کردن منزل برای مقابله با کرونا

 

کرونا ویروس عاملی است که سبب شده میزان دفعات ضد عفونی کردن قسمت های مختلف منازل به بالاترین حد خود برسد. خانه تکانی های عید نوروز نیز، مزید بر علت شده است. در این مقاله قصد داریم راه های ضد عفونی کردن قسمت های مختلف منزل را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 

تفاوت تمیز کردن و ضد عفونی کردن در چیست؟

 

تفاوت ضد عفونی کردن و تمیز کردن

 

 اکثر افراد تفاوت میان تمیز کردن و ضد عفونی کردن را نمی دانند و آن ها را یکی فرض می کنند. در حالی که یک تفاوت اساسی میان این دو وجود دارد. در تمیز کردن جرم ها و آلودگی های روی سطح تنها پاک می شوند و انتقال ویروس را به حداقل می رسانند. در حالی که ضد عفونی کردن سبب کشته شدن ویروس ها و جرم های موجود بر روی سطوح می شود ولی آن ها را پاک نمی کند. بنابراین لازم است که تمیز کردن و ضد عفونی کردن به دنبال یک دیگر انجام شوند.

 

قبل از ضد عفونی کردن منزل چه کار هایی بکنیم؟

دستکش برای ضد عفونی کردن خانه

   

 بسیار مهم است که پیش از ضد عفونی کردن منزل و یا محیط کار، حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید. زیرا که با تمیز کردن وسایل و دیگر تجهیزاتی که روی آن ها ویروس وجود دارد، گرد و خاک و دیگر عوامل انتقال دهنده ی ویروس در هوا پخش شده و با ورود به دهان و بینی و یا انتقال از طریق از دست به چشم ها، سبب ابتلای فرد به ویروس می شود. چنان چه امکان دارد، دیگر افراد حاضر در خانه را به یک اتاق بفرستید تا از مجاورت آن ها با ذرات معلق در هوا تا پایان تمیز کاری و ضد عفونی کردن اجتناب کرده باشید.

 

از قسمت های مختلف خانه و وسایل یک لیست تهیه کنید

 

تهیه لیست برای ضد عفونی کردن منزل

 

تمیز کردن و ضد عفونی کردن خانه امری مشکل و زمان بر است و احتمال این وجود دارد که پس از ساعاتی تمیز کردن، برخی از تجهیزات را از یاد ببرید. در اینجا ما مهم ترین تجهیزاتی که باید تمیز شوند را برای شما دسته بندی کردیم تا بتوانید از وسایل خانه خودتان یک لیست تهیه کنید و پس از الویت بندی کردن، تمیز کردن آن ها را یکی یکی انجام دهید.

 

نام محیط

تجهیزات موجود

آشپز خانه

مواد غذایی، کابینت ها، ظروف، سینک، یخچال، دیوار ها و کف زمین

پذیرایی

فرش، کوسن، مبل، دیوار ها، لامپ، مبل ، شوفاژ، گلدان ها و پرده

اتاق خواب

تخت، بالشت، پتو، کمد، شوفاژ، لباس ها، پنجره ها، دیوار ها و کف

دستشویی

شیر آلات، روشویی، سنگ و یا کاسه توالت، دیوار ها، کف، آینه و خمیر دندان

لوازم الکتریکی

تلویزیون، کنترل ها، تلفن، مودم، لپ تاپ و کامپیوتر، موس و کیبورد، اسپیکر ها، دسته های گیم، گیم، ریموت ها، پریز ها، سیم ها و پورت های USB

بالکن

کف و دیواره ها، پنجره، گلدان ها، دستگیره ها، کباب پز و غیره

حمام

حوله ها، شیر آلات، شامپو و دیگر محصولات شوینده، دوش، کف و دیوار

 

 

از فرش ها شروع کنید

 

ضد عفونی کردن فرش

 

فرش ها معمولا مقدار زیادی گرد و غبار و باکتری را با خود حمل می کنند. بنابراین لازم است که ابتدا با جارو کردن فرش ها مقدار این گرد و غبار ها را به حداقل به خود برسانید. پس از تمیز کردن فرش ها، نوبت به ضد عفونی کردن آن ها می رسد. برای ضد عفونی کردن فرش ها بهترین راه، ترکیب سرکه با آب و صابون است. این ترکیب را داخل بخار شوی ریخته و فرش را با آن ضد عفونی کنید. نگران نباشید. پس از خشک شدن فرش بوی سرکه از بین می رود. چنان چه بخار شوی ندارید می توانید از آب داغ استفاده کرده و با اسپری محلول را بر روی آن اسپری کنید. قبل از خشک شدن فرش بر روی آن راه نروید. چنان چه بوی سرکه کمی باقی ماند، بر روی آن جوش شیرین اسپری کرده و بعد از یک ساعت جاروبرقی بکشید.

 

نوبت ضد عفونی کردن  کف و دیوار هاست

 

ضد عفونی کردن کف و دیوار ها

 

پس از فرش ها نوبت به کف و دیوار ها می رسد. برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن کف و دیوار ها می توانید یک فنجان سفید کننده قوی را با 5 گالون آب ترکیب کرده و بر روی سطوح اسپری کنید. پس از تمیز کردن با سفید کننده ها و پاک کردن سطوح می توانید با متانول، کف و دیوار ها را ضد عفونی کنید. توجه داشته باشید که قبل از خشک شدن متانول به کف و دیوار دست نزنید.

 

 

آشپزخانه مهم ترین بخش خانه

 

ضد عفونی کردن آشپزخانه

 

آشپزخانه بخشی است که با مواد غذایی به طور مستقیم در تماس است. بنابراین مهم است که به دقت ضد عفونی گردد. میوه ها و سبزیجات را با محلول آب و سرکه به خوبی بشویید. پاکت و ظرف های مواد غذایی را با الکل خوراکی یا اتانول ضد عفونی کنید. اسپری کردن الکل بر روی این موارد، کافی است تا آن ها را ضد عفونی کند.

دیگر قسمت های اشپزخانه مانند ظروف، چاقو و چنگال ها، سینک و یخچال و دستگیره های آن را با استفاده از محلول یک قاشق سفید کننده و یک گالون آب تمیز کنید. در نظر داشته باشید که باید حتما آن ها را آب کشی کنید. چاقو و دیگر وسایلی که با گوشت ها در تماس بوده اند را با آب و صابون دوباره بشویید. برای سطوحی که از جنس آلومینیوم و نقره و لعاب نباشند، می توانید از محلول سفید کننده های کلر دار و آب استفاده کنید.

 

تمیز کردن حمام و توالت

 

تمیز کردن حمام و توالت

 

برای تمیز کردن حمام و توالت باید از محلول آب داغ و صابون استفاده کنید. ابتدا محلول آب داغ و صابون را درست کرده و بر روی کلیه سطوح مانند کاسه توالت، کف و دیوار حمام و دستشویی، دوش ها، شیر آلات، آینه توالت و قوطی شوینده ها بریزید. نیم ساعت صبر کرده و سپس آن ها را بشویید. حالا نوبت به ضد عفونی کردن آن ها می رسد. برای ضد عفونی کردن این قسمت ها، ابتدا هیدروژن پراکسید را با آب ترکیب کرده، و اسپری کنید. نیم ساعت صبر کرده و سپس آن ها را بشویید. چنان چه هیدروژن پراکسید ندارید می توانید از سرکه استفاده کنید. هرگز این دو ترکیب را با هم مخلوط نکنید. در و دستگیره های این بخش را فراموش نکنید.

 

تمیز کردن و ضد عفونی کردن مبل ها، پتو ها و دیگر سطوح پارچه ای

 

تمیز و ضد عفونی کردن اتاق خواب و تشک

 

سطوح پارچه ای از جمله مواردی هستند که ما روزانه ساعات زیادی را کنار آن ها سپری می کنیم. بنابراین لازم است که به خوبی تمیز و ضد عفونی شوند. چنان چه می توانید روکش پتو ها، بالشت ها و دیگر پارچه ها را خارج کرده و پس از شستن آن ها در لباس شویی، آن ها را در برابر آفتاب پهن کنید. ترکیب هیدروژن پروکسید، صابون و جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و بر روی این سطوح اسپری کنید. چنان چه لکه ای بر روی آن ها باقی مانده می توانید از خمیر آب لیمو و نمک استفاده کنید. پس از انجام این کار، سطوح را در مجاورت هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند. برای تمیز کردن سطوح پارچه ای هرگز از ترکیب سفید کننده ها با آب استفاده نکنید.

 

تمیز کردن وسایل الکترونیکی

 

تمیز کردن و ضد عفونی کردن وسایل الکتریکی

 

تمیز کردن وسایل الکتریکی مانند تلویزیون، گیم و دسته ها، تلفن و … بسیار راحت است. کافی است الکل 70 درصد را بر داخل ظروف اسپری کننده ریخته و بر روی این سطوح اسپری کنید. پس از خشک شدن با یک پارچه تمیز بر روی آن ها بکشید. پورت ها وسیم ها را فراموش نکنید.

 

مرحله آخر تمیز کردن بالکن

 

ضد عفونی کردن بالکن و تراس

 

کف و دیواره های بالکن را با همان ترکیب سفید کننده و آب تمیز کنید. سعی کنید کلیه گلدان ها را در خارج از خانه و در بالکن گذاشته تا ویروس و باکتری با ذرات خاک در خانه معلق نشوند. سطح برگ ها را می توانید با محلول سرکه و آب ضد عفونی کرده و سپس با دستمال آغشته به آب پاک کنید تا سرکه به گیاه آسیب نرساند.

 

با راه پله ها و دیوار های مجتمع های بزرگ چه کنیم؟

 

پمپ اسپری ضد عفونی کننده خونه

 

تمیز کردن منزل و واحد های هر مجتمع توسط اعضای آن با صرف زمان به خوبی انجام می شود. ولی موردی که ذهن اکثر افراد را درگیر می کند، تمیز کردن قسمت هایی چون راه پله ها، دیوار های مجاور پله ها، پاگرد ها، پارکینگ و در ساختمان می باشد. این سطوح معمولا وسیع بوده و تمیز کردن آن ها به طور روزمره بسیار طاقت فرساست. اما خوش بختانه برای این کار یک راه حل بسیار خوب وجود دارد. استفاده از پمپ های سم پاش. ولی این بار به جای استفاده از سم باید در داخل آن محلول ضد عفونی کننده بریزید. این پمپ ها با داشته شلنگ و نازل ها، می توانند مواد ضد عفونی کننده را با فشار بر روی کلیه سطوح پاشیده و در مدت زمان بسیار کوتاهی، آن ها را به خوبی ضد عفونی کنید.

 

 

 

 

  • پمپ ها

     تاریخچه­ ی اختراع پمپ به آغاز تمدن ­های بزرگ انسانی بر می گردد. به زبان ساده پمپ وسیله­