11 پارامتر مهم بر روی پلاک الکتروموتور | راهنمای پلاک خوانی الکتروموتور

پلاک الکتروموتور معمولا بر روی همه الکتروموتور ها قرار دارد. پلاک الکتروموتور به این منظور بر روی آن واقع شده است که اطلاعات مفیدی را درباره ویژگی های الکتروموتور و هم چنین شرایط کاری مناسب آن به کاربر ارائه دهد. اما مشکلی که اغلب در مورد آنها وجود دارد این است که پلاک الکتروموتور عمدتا برای کاربر کمی غیر قابل فهم است. و همه نمی توانند علائم روی پلاک و معنای آن را به درستی درک کنند. 

بنابراین متخصصین ما در هومان صنعت، تمامی علائم پلاک الکتروموتور را به دقت تشریح کرده و در این مقاله در اختیارتان قرار داده اند. امید داریم که چنین اطلاعاتی بتواند به روشنی شما را راهنمایی کند. اما چنانچه پس از خرید الکتروموتور در باره اطلاعات روی پلاک آن سوالی داشتید، در هر لحظه از شبانه روز میتوانید با ما تماس بگیرید.

مواردی که ما در مقاله به آن اشاره میکنیم عبارت است از :

 • ولتاژ 
 • فرکانس
 • فاز
 • شدت جریان
 • نوع موتور
 • ضریب توان
 • کیلو وات
 • سرعت ماکسیمم
 • راندمان
 • کارایی
 • کلاس عایق بندی
 • حداکثر دمای محیط
 •  

پارامتر های الکتریکی پلاک الکتروموتور

 

ولتاژ

 

ولتاژ درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

ولتاژ درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

این علامت به شما می گوید که الکتروموتور برای کارکردن در چه ولتاژی ساخته شده است. پارامترهای نامی تعریف شده بر روی پلاک الکتروموتور مانند ضریب توان، راندمان، گشتاور و شدت جریان همه تنها در ولتاژ و فرکانس مجاز قادر به ایجاد شدن هستند. اگر الکتروموتور در ولتاژی به غیر از آنکه بر روی پلاک آن نوشته شده است، کار کند، عملکرد آن مختل می شود.

 

فرکانس 

 

فرکانس درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

فرکانس درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

معمولاً برای موتورها ، فرکانس ورودی 50 یا 60 هرتز است. اگر بیش از یک فرکانس در پلاک الکتروموتور مشخص شده باشد ، باید سایر پارامترها که در فرکانس های ورودی متفاوت هستند ، روی پلاک الکتروموتور نیز نشان داده شوند.

 

فاز 

 

فاز درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

فاز درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

این پارامتر تعداد خطوط قدرت AC را که موتور را تغذیه می کند، نشان می دهد.

 

شدت جریان 

 

شدت جریان درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

شدت جریان درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

جریان نشان داده شده بر روی پلاک الکتروموتور ، مطابقت کامل با توان، ولتاژ و فرکانس نامی دارد. اما اگر فاز الکتروموتور نامتعادل شود و یا ولتاژ آن از مقدار روی پلاک کمتر و زیاد تر شود، شدت جریان الکتروموتور از مقدار مشخص شده منحرف می شود.

نوع موتور

 

نوع موتور پلاک الکتروموتور

نوع موتور پلاک الکتروموتور

بعضی از سازندگان از پارامتر نوع برای تعیین کردن تک فازی و یا چند فازی بودن الکتروموتور، تک فازی و یا چند سرعته بودن الکتروموتور و یا حتی نوع ساختمان استفاده می کنند. با این وجود هیچ استاندارد صنعتی برای تعیین نوع الکتروموتور وجود ندارد.

 

ضریب توان 

 

ضریب توان درج شده بر روی الکتروموتور

ضریب توان درج شده بر روی الکتروموتور

ضریب توان، بر روی پلاک الکتروموتور با نماد PF یا P.F یا cos φ نشان داده می شود. ضریب توان عبارت است از نسبت توان فعال W بر روی توان ظاهری VA که به صورت درصد بیان می شود.

 

پارامتر های مکانیکی پلاک الکتروموتور

کیلو وات و یا اسب بخار

کیلو وات و یا اسب بخار عبارتی است برای بیان نرخ خروجی مکانیکی موتور. اسب بخار در واقع توانایی الکتروموتور برای تحویل گشتاور مورد نیاز با سرعت نامبرده است.

 

سرعت ماکزیمم

 

سرعت ماکزیمم درج شده بر روی الکتروموتور

سرعت ماکزیمم درج شده بر روی الکتروموتور

سرعت ماکزیمم سرعتی است که در آن گشتاور مجاز در توان خروجی مجاز، ارائه می شود. معمولا، سرعت بار کامل یا سرعت ماکزیمم با RPM نشان داده می شود. این سرعت گاهی، سرعت لغزش موتور و یا سرعت واقعی روتور نیز نامیده می شود.

 

پارامتر های عملکردی پلاک الکتروموتور

راندمان 

راندمان نوشته شده بر روی پلاک الکتروموتور عبارت است از نسبت توان خروجی به توان ورودی الکتروموتور ضرب در 100. راندمان همیشه بر حسب درصد بیان می شود. سازنده الکتروموتور همراه تصمین می کند که راندمان درجه محدوده ای قرار می گیرد. این محدوده بسته به استاندارد طراحی متفاوت است و برای مثال با IEC یا NEMA بیان می شود. بنابراین همیشه برای انتخاب الکتروموتور به کمترین میزان راندمان تضمین شده توسط سازنده و درج شده بر روی پلاک الکتروموتور دقت فرمایید.

 

کارایی 

 

کارایی درج شده بر روی الکتروموتور

کارایی درج شده بر روی الکتروموتور

این پارامتر مدت زمانی را مشخص میکند که موتور می تواند با اطمینان از عهده تمامی پارامتر های نوشته شده بر روی پلاک الکتروموتور بربیاید. در بیشتر مواقع موتور میتواند به شکل مداوم و بی وقفه کار کند. اگر بتواند بی وقفه کار کند بر روی پلاک الکتروموتور S1 و یا CONS نوشته می شود. اگر روی پلاک الکتروموتور چیزی نوشته نشود به معنای آن است که کارایی آن S1 است.

 

پارامتر های اطمینان پلاک الکتروموتور

کلاس عایق بندی 

 

کلاس عایق بندی درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

کلاس عایق بندی درج شده بر روی پلاک الکتروموتور

کلاس عایق بندی عبارت است از طبقه بندی استاندارد میزان تحمل حرارتی سیم پیچ موتور. کلاس عایق بندی توانایی سیم پیچ الکتروموتور برای تحمل دمای معین کاری را در مدت زمان کارکرد موتور نشان می دهد. برای مثال کلاس عایق بندی نوشته شده بر روی پلاک الکتروموتور میتواند F یا B باشد. هرچه این حروف به حروف تهایی الفبا نزدیک تر باشد عایق بندی موتور بهتر خواهد بود. مثلا کلاس F تحمل بیشتری نسبت به کلاس B دارد.

 

حداکثر دمای محیط

 

حداکثر دمای محیط بر روی پلاک الکتروموتور

حداکثر دمای محیط بر روی پلاک الکتروموتور

حداکثر دمای محیطی که الکتروموتور می تواند در آن کار کند گاهی اوقات بر روی پلاک الکتروموتور نوشته میشود. اگر این پارامتر بر روی پلاک الکتروموتور نوشته نشده بود آن را 40 و یا 60 درجه سانتیگراد در نظر بگیرید. موتور می تواند در محدوده کلاس عایق بندی و در حداکثر دمای محیط راه اندازی شده و برای مدت زمانی نیز کار کند.

محصولات مرتبط