5 نکته در انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب

 

 

 

 

 

 

 

انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب

 

 

 

 

با توجه به اینکه پمپ دیافراگمی بسیار کاربردیست و می توان آنرا مادر پمپ ها نامید در انتخاب آن باید دقت بسیار نمود. در این مقاله قصد داریم مهم ترین نکاتی را که برای انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب مورد نیاز است، تشریح کنیم.قبل از نام بردن نکات مهم در انتخاب درست پمپ دیافراگمی لازم است بگوییم، پمپ دیافراگمی توانایی و کاربرد های زیادی دارد، برای مثال یکی از زمان هایی که پمپ های دیافراگمی انتخاب می شوند این است که کاربر به پمپی نیاز داشته باشد که بتواند خشک کار کند و در صورت خالی شدن مخزن از سیال و یا عدم مراقبت از پمپ در حین کارکرد مشکلی برای آن پیش نیاید. زیرا پمپ دیافراگمی الکتروموتور  و یا الکتروموتور ضد انفجار نداشته و اجزای سازنده آن نیز تغییر دمای زیادی را تجربه نمیکنند و در نتیجه دچار هیچ گونه آسیبی نمی شوند.

 

این در حالی است که دیگر پمپ ها مانند پمپ دنده ای و پمپ گریز از مرکز هنگامی که خشک کار کنند اجزای داخلی آن ها در اثر حرارت بالا تغییر شکل داده و به سرعت از کار می افتند. این معیوب شدن علاوه بر افزایش هزینه ها میتواند خطرات جانی و محیطی زیادی را در پی داشته باشد. علاوه بر این در ساخت پمپ های دیافراگمی از مواد مقاوم و با کیفیتی استفاده شده است که میتوانند مواد حلال، خورنده، دارای ذرات جامد و حتی قابل اشتعال را نیز پمپاژ نمایند. در قدم اول به طور کامل این مواد را نام می بریم.

 

 

 

قدم اول در انتخاب پمپ دیافراگمی : تعیین سیال قابل پمپاژ

 

اولین و مهم ترین قدم در انتخاب پمپ دیافراگمی این است که تشخیص دهیم سیالی که قرار است پمپاژ کنیم، با چه ماده ای سازگار است. زیرا در صورت انتخاب ناصحیح، پمپ دیافراگمی دچار خوردگی و سایش شده و در نتیجه معیوب میشود. در جدول زیر، تمامی مواد به کار رفته در پمپ دیافراگمی همراه با سیالاتی که با آن ها سازگار هستند را آورده ایم.

 

 

جدول سازگاری مواد در پمپ دیافراگمی

 

 

قدم دوم در انتخاب پمپ دیافراگمی: در نظر گرفتن دمای سیال

 

 

اهمیت دما در انتخاب دوزینگ پمپ

دمای سیال در حال پمپاژ از این لحاظ اهمیت دارد که در انتخاب پوسته، آب بند و دیافراگم ها تاثیر میگذارد. چنانچه از دمای سیال به طور دقیق اطلاع نداشته باشید، جنس اجزای پمپ را اشتباه انتخاب خواهید کرد. این انتخاب نادرست سبب میشود که پمپ دچار خرابی های زودرس شود.

 

 

 

قدم سوم: تعیین ویسکوزیته سیال

 

 

آسان ترین راه برای تعیین ویسکوزیته و یا گرانروی سیال این است که ببینید سیال چقدر راحت جاری می شود. برای مثال عسل اگر سرد باشد گرانروی بالایی داشته و به سختی جاری میشود، ولی اگر همان عسل را گرم کنید، مانند آب جاری شده و ویسکوزیته ان پایین می آید. بسیار مهم است که قبل از تعیین پمپ، ویسکوزیته آن را بدانید. یعنی قبل از اینکه دنبال پمپ مناسب بگردید باید ویسکوزیته آن را تعیین کنید. در زیر ما جدولی را برای شما آماده کرده ایم که توسط آن می توانید مدل پمپ را بهتر انتخاب کنید. زیرا انتخاب نادرست پمپ و تعیین ویسکوزیته سیال، میتواند عملکرد آن را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. استفاده از این منحنی بسیار مهم است. زیرا اکثر منحنی های پمپهای موجود در کاتالوگ ها برای آب 20 درجه تعریف شده اند. در صورتی که اگر پمپ بخواهد موادی مانند چسب چوب و مواد  چسبناک دیگری پمپاز کند، داستان به طور کلی تغییر خواهد کرد.

 

 

جدول اصلاح ویسکوزیته در انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب

 

 

قدم چهارم: تعیین نرخ جریان یا همان دبی

 

 

دبی دوزینگ پمپ

سوال بعدی ای که باید از خود بپرسید این است که چه مقدار مایع را باید پمپاژ کنید و این مقدار را با چه سرعتی می خواهید انتقال دهید. برای مثال ممکن است بخواهید یک بشکه 200 لیتری را تنها در دو دقیقه با استفاده از پمپ خالی کنید. در این صورت لازم است که پمپ دیافراگمی ای را انتخاب کنید که دبی آن 100 لیتر بر دقیقه باشد. در صورتی که اگر بخواهید با همین بشکه بطری های کوچک را پر کنید، دبی مورد نیازتان قطعا تغییر خواهد کرد. بنابراین لازم است، قبل از انتخاب پمپ، حتما دبی مورد نظرتان را تعیین نماید.

 

 

 

 

قدم پنجم : تعیین هد و یا فشار کاری

 

وقتی بخواهیم پمپ دیافراگمی را نصب کرده و از آن استفاده نماییم، قطعا باید چند ملاحظه اساسی را در نظر بگیریم، آنها این هستند که قسمت مکش پمپ از کدام طرف بوده و از کجا قرار است مایع را پمپاژ کند؟ آیا پمپ بر روی پایه ی مخزن قرار گرفته و از بالاترین سطح سیال کمی پایین تر است؟

اگر پمپ این گونه نصب شده باشد، با باز کردن شیر تانک، سیال وارد پمپ شده و بعد از شروع به کار پمپ، پمپاژ می شود. به این مدل مکش مثبت می گویند. از طرف دیگر گاهی این شرایط پیش می آید که پمپ دیافراگمی در بالای سطح آب قرار گرفته و مخرن در زیر زمین و یا سطحی پایین تر از پمپ باشد، در این صورت پمپ دیافراگمی باید با استفاده از یک لوله سیال را بالا بکشد که به این حالت مکش منفی می گویند که در پمپهای معمولی لوله انتقال را با سیال پر می کنند تا به خوبی هواگیری پمپ شود. ولی خوشبختانه پمپ دیافراگمی خودش خود مکش بوده و این عملیات را اتوماتیک انجام می دهد.

 

 

فشار مکش مثبا و منفی در انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب

 

 

محاسبه هد 

 

در هر دو حالت، هد مکش از بالاترین/پایین ترین نقطه سیال تا بالا/پایین پمپ محاسبه می شود. در این شرایط باید حتما بدترین شرایط را در نظر گرفت تا پمپ دیافراگمی ایمنی را انتخاب کنید. برای مثال اگر قرار است پمپ را بالای چاهی قرار دهید که 6 متر آب دارد، در این صورت هد مکش منفی پمپ باید 6 متر باشد. اما اگر قرار باشد پمپ را زیر مخزن نصب کنید باید از هد مکش مثبت استفاده کنید.

به طور کلی هد خروجی پمپ از هد استایتک و هد اصطکاکی تشکیل میشود. منظور از هد استاتیکی بالاترین میزان ارتفاعی است که پمپ در یک دبی مشخص سیال را پمپاژ میکند. و منظور از هد اصطکاکی مقاومت سیال در عبور از لوله هاست.

 

 

انتخاب ناصحیح هد علاوه بر اینکه نیاز شما را برای پمپاژ بر طرف میکند، به تاسیسات و خود پمپ آسیب رسانده و سبب افزایش هزینه ها میگردد.چنان چه خواستار دریافت مشاوره برای انتخاب پمپ دیافراگمی مناسب و همچنین خرید آن هستید با شماره 33457793-031 تماس بگیرید.

×