پمپ طبقاتی انواع و جزئیات

 

پمپ طبقاتی یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین پمپ های گریز از مرکز در چند سال اخیر بوده است. توانایی این پمپ ها برای تولید طیف وسیعی از دبی و فشار متنوع و هم چنین بازده انرژی بسیار بالا، آن ها را به بهترین انتخاب برای مهندسین تبدیل کرده است. اما آیا این پمپ برای شما نیز بهترین انتخاب هست؟ با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا پاسخ خود را دریافت نمایید.

پمپ طبقاتی

پمپ طبقاتی چیست؟

 

پمپ طبقاتی گریز از مرکز دارای چندین محفظه حاوی مایع است که به صورت سری به هم متصل شده اند. مایع ابتدا وارد محفظه اول شده و پس از افزایش فشار به محفظه دوم تا الی آخر می رود. در هر مرحله فشار مایع افزایش پیدا کرده تا اینکه مایع بتواند با فشار خیلی زیاد از محفظه آخر خارج گردد. هرچه تعداد محفظه ها و یا طبقه های پمپ زیاد تر باشد، فشار خروجی بالاتر می رود. این پمپ ها قادرند با افزایش هر طبقه، فشار را بالا و بالاتر ببرند ولی دبی با ثابت ماندن دور موتور ثابت می ماند.

 

 

مکانیزم پمپ طبقاتی چگونه است؟

 

پمپ طبقاتی برای شروع به کار حتما باید به یک الکتروموتور متصل شود. با روشن شدن الکتروموتور، شافت متصل به آن شروع به چرخش می کند. این شافت از سوی دیگر به پروانه پمپ متصل می گردد. به دلیل اتصال پروانه به شافت، با چرخش شافت پروانه نیز شروع به گردش می کند. گردش پروانه سبب می شود که آب به داخل محفظه پمپ وارد شده و با ورود به داخل پره های پروانه، سرعت و فشار آن افزایش می یابد. سپس آب با فشار بالا وارد طبقه بالاتر شده و به همین ترتیب تا آخرین طبقه فشارش افزایش پیدا می کند.

 

 

 

 

مکانیزم پمپ طبقاتی

 

انواع پمپ طبقاتی کدام است؟

 

پمپ های طبقاتی به دو دسته  افقی و عمودی تقسیم می شوند. هر کدام از این پمپ ها ویژگی ها و کاربرد های مخصوص به خود را دارند. در ادامه این دو مدل پمپ را بررسی خواهیم کرد.

 

 

پمپ طبقاتی افقی

 

 

 

 

 

 

پمپ طبقاتی افقی

این مدل پمپ از یک پوسته افقی تقسیم بندی شده تشکیل شده است که هر قسمت آن را یک استیج یا طبقه می نامند. در درون هر کدام از این استیج ها اجزایی چون پروانه و بیرینگ تعبیه شده است. اسمبلی و یا مونتاژ این قطعات به گونه ای است که پمپ طبقاتی افقی را برای فشار های بالا بسیار متعادل می سازد.

تفاوت پمپ طبقاتی افقی با عمودی در این است که پمپ طبقاتی افقی معمولا دبی بالاتری را تامین می کند . اما هزینه آن نسبت به مدل عمودی بالاتر و نگهداری از آن نیز کمی سخت تر می باشد.

 

 

 

کاربرد پمپ طبقاتی افقی در کجاست؟

پمپ طبقاتی افقی معمولا در موارد زیر به کار برده می شود:

 • یونیت های R.O و یا همان اسموز معکوس که برای تصفیه آب کار برده می شوند.
 • بویلر های تغذیه کننده
 • ژنراتور های ترکیبی تولید کننده برق با استفاده از بخار
 • کندانسور ها
 • آبگیری معدن
 • برف ساز ها
 • بوستر های فشار بالا

 

کاربرد پمپ طبقاتی در بویلر ها
پمپ طبقاتی عمودی

 

پمپ طبقاتی عمودی چیست؟

 

پمپ طبقاتی عمودی از یک شافت عمودی درون یک پوسته تشکیل شده که بر روی آن پروانه ها با فاصله از هم یکی پس از دیگری قرار گرفته اند. صافی های این پمپ بسیار ریز و کوچک هستند، بنابراین برای موقعیت هایی که نیاز به پمپاژ آب تمیز است، مناسب اند. اما باید به یاد داشته باشید که پمپ طبقاتی عمودی برای پمپاژ آب هایی که دارای مواد جامد بزرگ هستند به هیچ وجه مناسب نیست. دیگر

 

 

 

کاربرد های پمپ طبقاتی عمودی کدام اند؟

 

این پمپ ها برای مکان هایی که جای کافی و زیادی برای قرار دادن چند پمپ ندارند بسیار مناسب اند. زیرا اکثر این پمپ ها حتی هنگامی که با الکتروموتور کوپل هستند، فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. از کاربرد های این پمپ می توان به :

 • سیستم های دوش با فشار بالا
 • بویلر های تغذیه آب
 • و دی سوپرهیت کننده ها ( دستگاه هایی که بخار فوق داغ را سرد می کنند)
 • آب یاری
 • آتش نشانی
 • صنایع غذایی و شیمیایی

اشاره کرد.

مزایای پمپ طبقاتی چیست؟

 

پمپ های طبقاتی از جمله پمپ هایی هستند که برخی از سری های آن می توانند در زیر آب کار کنند، بنابراین مزایای زیادی دارند. از جمله مهم ترین مزایایی که دارند این است که مانند پمپ های غیر مستغرق نیازی نیست برای راه اندازی آن ها، آن را با آب پر نمود. بنابراین می توان گفت که پمپ های طبقاتی بسیار کاربر پستند می باشند. 

 

 

 

 

 

راندمان بالای انرژی

به دلیل طراحی ویژه این پمپ ها، حرکات سیال و یا آب به ورود سیال به داخل پمپ کمک می کند، همین موضوع سبب می شود که پمپ های طبقاتی انرژی کمتری برای مکش آب مصرف کرده و نسبت به سایر پمپ گریز از مرکز راندمان انرژی بالاتری داشته و برق کمتری مصرف کنند.

 

متریال مستحکم

پمپ های طبقاتی معمولا از مواد ویژه و مستحکمی ساخته می شوند، بنابراین می توانند سیالات حاوی مواد شیمیایی و حتی دارای ذرات جامد را نیز بدون این که دچار آسیب گردند، پمپاژ نمایند. این قابلیت سبب می شود که در بسیاری از صنایع مفید بوده و در میان دیگر پمپ ها محبوب تر شوند.

 

 

معایب پمپ طبقاتی چیست؟

 

 

با وجود مزایای زیادی که پمپ های طبقاتی دارند، معایب کوچکی نیز در آن ها وجود دارند. برای مثال به دلیل این که قطعات داخلی این پمپ ها با آب بسیار در تماس اند، بیرینگ های آن ها زود تر از دیگر پمپ ها معیوب شده و نیاز به تعویض دارند.دیگر عیبی که می توان به این پمپ ها نسبت داد این است که ممکن است دمای آن ها بیش از حد معمول زیاد شده و نیاز است که در هنگام استفاده از این پمپ ها، هر از چندگاهی دمای آن ها را چک نمود.

پمپ طبقاتی را چگونه نصب کنیم؟

 

 • قبل از شروع به کار پمپ، الکتروموتور و پمپ را چک نمایید.
 • محل نصب پمپ طبقاتی عمودی تا جای ممکن باید نزدیک به آب باشد.
 • دو راه برای نصب بیس پمپ وجود دارد. راه اول این است که آن را درون یک بیس محکم و سیمانی قرار دهید و راه دوم این است که با استفاده از یک دمپر JDG  آن را نصب نمایید.
 • چنان چه بخواهید آن را روی سیمان قرار دهید، باید روی یک بیس 30 الی 40 سانتی متری بسازید. و پس از  3 الی 5 روز با استفاده از پیچ و مهره آن را محکم کرده و صبر کنید تا سیمان خشک شود. بعد از خشک شدن سیمان، پیچ و مهره ( بولت ) را محکم نمایید.
 • لوله خروجی پمپ، باید دارای ساپورت باشد. به یاد داشته باشید که آن را تحت فشار وزن پمپ قرار ندهید.
نصب پمپ طبقاتی

برند های مطرح پمپ طبقاتی در ایران کدام است؟  

 

 

 

برند ساید چنل

 

 

 

در بازار ایران برند های زیادی موجود هستند که می توانند، پمپ طبقاتی را ارائه نمایند. اما نکته ی مهم این است که آیا این برند از پمپ طبقاتی کیفیت و خدمات پس از فروش خوبی دارد؟ و آیا در صورت فرسودگی و خراب شدن پمپ می توان قطعات آن را به راحتی پیدا نمود؟ چنان چه بخواهیم به تمامی این سوالات پاسخ مثبت بدهیم باید پمپ طبقاتی گراندفوس و پمپ طبقاتی لوارا را به شما معرفی کنیم. پس از این دو برند، پمپ طبقاتی پمپیران و پمپ طبقاتی پنتاکس و ابارا قرار می گیرند.شایان ذکر است که تمامی این پمپ های طبقاتی توسط شرکت هومان صنعت قابل عرضه است.

 

تعمیر پمپ طبقاتی را به چه کسی بسپاریم؟

 

تعمیرپمپ های طبقاتی چنان چه از برند معتبری باشند و تامین کننده ی صنعتی معتبری نیز آن را عرضه کند معمولا دچار عیب جدی نمی گردد. اما گاهی پیش می آید که برخلاف تمام مراقبت هایی که از این پمپ می شود، در اثر فرسودگی و یا موارد غیر مترقبه، این پمپ دچار مشکل می شود. در صورتی که این پمپ آسیب ببیند، نمی تواند فشار و دبی مطلوب را تولید نماید. گاهی نیز پیش می آید که یاتاقان ها دچار مشکل شده و پمپ نشتی پیدا کند و یا نویز و سر وصدای نامطلوبی را از خود ساطع نماید. چنان چه پمپ شما نیز دچار مشکلاتی از این قبیل و یا هر مشکل دیگری گردید، برای تعمیر آن می توانید با متخصصان ما در واحد تعمیرات هومان صنعت تماس بگیرید.

 

 

 

لیست قیمت پمپ طبقاتی را از کجا تهیه کنیم؟

 

لیست قیمتهمان طور که می دانید به دلیل نوسانات بازار ارز در ایران و هم چنین ناپایداری بازار داخلی، قیمت تمامی اجناس وارداتی از جمله پمپ های طبقاتی در حال نوسان و افزایش است. پمپ های طبقاتی داخلی نیز همانند پمپیران از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین تامین کنندگان صنعتی نمی توانند، لیست قیمت ثابتی را پمپ طبقاتی به مشتریان ارائه دهند. چنان چه خواستار اطلاع از قیمت پمپ طبقاتی ایرانی و خارجی هستید، می توانید با مشاوران ما در واحد فروش هومان صنعت تماس بگیرید.