پمپ پیستونی انواع و جزئیات

 

پمپ پیستونی یک پمپ جا به جایی مثبت است که با استفاده از حرکت پیستون و یا پلانجر در داخل یک سیلندر، سبب افزایش فشار و انتقال سیال می گردد. این پمپ هم چنین با نام پمپ فشار بالا یا پمپ ویسکوزیته بالا نیز شناخته می شود. زیرا می تواند مواد با ویسکوزیته بالا و حتی حاوی ذرات جامد را در فشار بالا پمپاژ نماید. والو ورودی و خارجی این پمپ از نوع شیر یک طرفه است. پمپ پیستونی با استفاده از موتور الکتریکی که از طریق کرانک شافت و میله به پیستون متصل می شود، راه اندازی می گردد.

 

پمپ پیستونی

 

انواع پمپ پیستونی

 

اگر چه انواع گوناگونی از پمپ های پیستونی وجود دارد ولی همه آن ها از یک یپستون متحرک در داخل سیلندر و o  رینگ که به عنوان آب بند عمل می کند ساخته شده اند. به طور کلی می توان گفت پمپ های پیستونی به دو دسته اصلی پمپ های پیستونی محوری و شعاعی تقسیم بندی می شوند. در زیر به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

 

 

 

پمپ پیستونی محوری

پمپ پیستونی محوری

پمپ پیستونی محوری همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، از تعدای پیستون متصل به یک بلوک تشکیل شده است که با حرکت بلوک، پیستون ها همگی در یک جهت حرکت می کنند. فشار و دبی این پمپ پیستون با استفاده از میزان جریان برق کنترل می شود. این نوع کنترل سبب می شود که پمپ پیستونی به یک پمپ قابل اعتماد و مناسب برای سیستم های هیدرولیک تبدیل گردد.

 

 

 

 

 

پمپ پیستونی شعاعی

پمپ پیستونی شعاعی

 

 

در این نوع پمپ های پیستونی، تعدادی پیستون دور تا دور یک بلوک استوانه ای، مثل چرخ اسپوک چیده شده اند. شافت اصلی این بلوک را چرخانده و سبب جلو رفتن پیستون می شود، این حرکت رفت و برگشتی پیستون سیال را فشرده و سپس منبسط می کند. نیروی گریز از مرکز میان پوسته پیستون و بلوک استوانه ای متقارن، میزان ضربه پیستون را تعیین می کند. این مدل پمپ پیستونی راندمان بالا، سر وصدای بسیار کم و قدرت بالا در سرعت های پایین دارد.

 

 

 


 

مکانیزم پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

مکانیزم پمپ پیستونی بسیار ساده است. مانند بسیاری از پمپ های رفت و برگشتی، پمپ پیستونی نیز با استفاده از ­­­­مکانیزم پمپاژ سبب انبساط و انقباض حجم مایع درون پمپ می شود. همان طور که در بالا گفته شد بیشتر پمپ های پیستونی نیروی خود را از انرژی الکتریکی دریافت می کنند. این انرژی الکتریکی می تواند از موتور الکتریکی تامین شده و یا توسط موتور های احتراق داخلی به دست آید. در پمپ های پیستونی ای که ابتدایی ترند، پیستون توسط نیروی دست، باد و یا جریان آب به راه انداخته می شود. به زبان ساده  یک نیروی دورانی ناشی از یک منبع قدرت، سبب راه اندازی پمپ و پیستون شده و در نتیجه حرکت پیستون سبب افزایش فشار و انتقال سیال می گردد.

پمپ های پیستونی می توانند بیش از یک پیستون و شیر یک طرفه داشته باشند. برای مثال پمپ پیستونی دوتایی از دو پیستون و دو جفت شیر یک طرفه تشکیل شده و به همین ترتیب پمپ پیستونی سه تایی از سه پیستون و سه جفت شیر یک طرفه تشکیل شده است. ضرورت شیر یک طرفه به این خاطر است که سیال دقیقا در یک جهت مشخص حرکت کند.

 

 


 

تعداد سیلندر های پمپ پیستونی

پمپ پیستونی چندتایی

پمپ های پیستونی از نظر تعداد سیلندر به سه دسته ی :

 • تک سیلندر
 • دو سیلندر
 • چند سیلندر

تقسیم بندی می شوند.

 

 


عملکرد

 

پمپ پیستونی از نظر نوع عملکرد به دو دسته ی تک کاره و دو کاره تقسیم بندی می شوند.

منظور از پمپ های تک کاره، پمپ های پیستونی ای است که در هر انتهای خود تنها یک دریچه دارند و مکش و تخلیه در جهات مخالف هم اتفاق می افتد. در حالی که پمپ های دو کاره، در هر انتهای خود از دو والو استفاده می کنند و اجازه می دهند که عمل مکش و تخلیه در دو جهت انجام بگیرد.

 

پمپ پیستونی تک کاره و دو کاره

پمپ پیستونی تک کاره و دو کاره

 

 


 

مشخصات اصلی پمپ پیستونی

 

برای انتخاب پمپ پیستونی مناسب، باید حتما مشخصات اولیه و مهم آن را در نظر بگیرید. این مشخصات اصلی عبارتند از : دبی، حجم ضربه، فشار، توان (اسب)، نرخ توان، قطر خروجی و دمای عملکرد.

 


 

جنس

 

متریال

 

موادی که در طراحی پمپ های پیستونی به کار می روند تا میزان زیادی بستگی به کاربرد آن دارند. از آن جایی که پوسته و سیلندر پمپ پیستونی باید در مجاورت محیط قرار بگیرند، باید از استحکام بالایی برخوردار باشند. اجزای داخلی پمپ نیز که با سیال در ارتباطند باید از جنس ماده ای باشند که بتواند در مقابل هر گونه زنگ زدگی مقاومت نمایند. بعضی از موادی که در ساخت پمپ پیستونی به کار می روند، در زیر آورده شده اند.

 

 

چدن

 

چدن از استحکام کششی بالایی برخوردار بوده و در برابر خراش از مقاومت بالایی برخوردار است. از این ماده در جاهایی که قرار است نیرو های سنگینی به پمپ وارد گردد.

 

پلاستیک

 

همانطور که می دانید پلاستیک جرو متریال ارزان قیمت بوده و مقاومت گسترده ای در برابر زنگ زدگی و مواد شیمایی دارد.

 

استینلس استیل

 

آلیاژهای استینلس استیل و استیل معمولی از مقاومت کششی بالایی برخوردار بوده و در برابر زنگ زدگی و مواد شیمیایی بسیاری نیز مقاوم است. این ماده هم چنین می تواند در برابر فشار مقاومت خوبی داشته باشد.

 

دیگر موادی که در ساخت پمپ های پیستونی به کار می روند عبارتند از: آلومینیوم، برنج، برنز، سرامیک و آلیاژ های نیکل

 


 

مزایای پمپ پیستونی

 

مزایای استفاده از ساید چنل

پمپ پیستونی مزایای فراوانی دارد. در زیر به مهم ترین آن ها اشاره نموده ایم.

 • توانایی تامین طیف وسیعی از فشار
 • نیروی این پمپ بدون تغییر دبی آن می تواند تغییر نماید.
 • تغییرات نرخ جریان و فشار تاثیر کمی درعملکرد پمپ دارد.
 • این پمپ جزو بهترین پمپ ها برای پمپاژ مواد غلیظ، دوغاب ها و سیالات حاوی ذرات ساینده هستند.

 

 


 

معایب

 • جریان در این پمپ پریودیک بوده و پیوسته نیست.
 • هزینه نگهداری این پمپ معمولا کمی بالاست.
 • پمپ های پیستونی معمولا نمیتوانند دبی بالایی را تامین نمایند.

 

 

 


 

پمپ کارواش پیستونی 

 

 

پمپ کارواش

یکی از مهم ترین کاربرد های پمپ پیستونی، در پمپ های کارواش خانگی و صنعتی است. همانطور  که میدانید در بعضی سطوح مانند کف اشپزخانه، سطوح صنعتی و هم چنین ماشین های سواری و سنگین آلودگی های وجود دارد که با شلنگ معمولی و فشار آب پایین به راحتی شسته نمی شوند. بنابراین برای پاک کردن این مواد آلاینده از روی سطوح به پمپ هایی با فشار زیاد احتیاج هست. یکی از مهم ترین پمپ های مناسب برای این امر، پمپ کارواش پیستونی می باشد. این نوع پمپ در نوع پمپ کارواش خانگی و صنعتی به بازار ارائه می شوند. قابل حدس است که پمپ های کارواش خانگی سبک تر بوده و توان و فشار کم تری دارند. در مقابل پمپ های کارواش صنعتی فشار بالایی داشته و این میزان فشار تا بالای 400 و یا 500 بار نیز می رسد. هم چنین برای راه اندازی چنین پمپی به موتور سه فاز احتیاج است. 

 

 

 

 

پمپ کارواش پیستونی برای پمپاژ چه سیالاتی مناسب است؟ 

 

 

پمپ کارواش تنها برای پمپاژ آب استفاده می شود. آبی که در پمپ کارواش  استفاده می شود به هیچ وجه نباید حاوی یک سری از مواد باشد. این مواد عبارتند از :

 • مواد شوینده
 • مواد شیمیایی خورنده و خطرناک
 • آب دریا و یا آب حاوی مقدار نمک و یا مواد معدنی سنگین

هم چنین پمپ کارواش برای پمپاژ مواد سوختی و روان کننده ها مورد استفاده قرار نمی گیرد. موا اشتعال پذیر و هم چنین آب های فیلتر نشده حاوی گرد و غبار و مواد کثیف اصلا نباید وارد پمپ کارواش پیستونی شوند. 

 

 

پمپ کارواش پیستونی برای چه تجهیزات و وسایلی استفاده می شود؟ 

 

کاربرد پمپ کارواش

پمپ کارواش پیستونی تنها برای تمیز کردن زمین، جدول های خیابان ها، ماشین های سواری، ماشین های سنگین، قایق ها، تجهیزات صنعتی خاص زیر نظر مسئول فنی و هم چنین هواپیماها مورد استفاده قرار میگیرد. ولی از این پمپ هرگز نباید برای شست وشوی: 

 • مواد غذایی
 • انسان ها
 • حیوانات
 • مواد الکتریکی دارای ولتاژ
 • وسایل و اجسام شکننده و ظریف

و محیط های قابل انفجار و حاوی مواد خورنده مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

 

 

دیگر نکات ایمنی در خصوص استفاده از پمپ کارواش 

 

 

نکات ایمنی پمپ دنده ای کراخت

 • هرگز از ولتاژ بیشتر از آن چه بر روی کاتالوگ پمپ کارواش نوشته شده است، استفاده ننمایید. 
 • پمپ کارواش تنها باید توسط افراد متخصص مورد استفاده قرار بگیرد. 
 • قبل از روشن کردن پمپ کارواش حتما آن را چک نمایید. تجهیزاتی که باید چک شوند شامل : شامل لوله ها، اتصالات پر فشار و نازل و لانس هستند. 
 • پمپ کارواش را از دسترس کودکان دور نمایید. 
 • در صورت خراب شدن قطعات، ان را خود سرانه تعمیر ننماید بلکه با قطعات اورجینال تعویض نمایید. 
 • اطمینان حاصل کنید که پمپ کارواش بر روی بیس و شاسی محکمی بسته شده باشد. 
 • هنگام استفاده از پمپ کارواش حتما از عینک ایمنی استفاده نمایید. 
 • هرگز خودتان، کودکان، حیوانات و اجسام الکتریکی را در معرض فشار بالای آب پمپ کارواش قرار ندهید.

 

 

 

لوازم جانبی و یا همراه با پمپ کارواش

 

تجهیزات پمپ کارواش

برای استفاده از پمپ کارواش حتما باید آن را به یک الکتروموتور متصل کرده و آن را بر روی یک شاسی مناسب سوار نمایید. به جز این دو تجهیز که الزامی ترین وسایل برای استفاده از پمپ کارواش خانگی هستند، حتما باید از وسایل زیر استفاده نمایید: 

 • لانس یا تفنگی 
 • نازل 
 • شیلنگ با طول مناسب و به مقدار نیاز 
 • فیلتر جلوگیری کننده از ورود آب حاوی ذرات ریز 
 • شیر فشار شکن 

 

 

 

 

 


 

تعمیر پمپ پستونی

 

تعمیر

پمپ پیستونی چنان چه از برند معتبری مانند پمپ پیستونی برتولونی باشد، و تحت شرایط ایده آلی نگهداری شود، به ندرت دچار مشکل و عیب می گردد. از جمله شرایطی که باید برای این پمپ فراهم نمود که بتواند طول عمر بالایی داشته باشد عبارت است از :

 • عدم استفاده از سیال با ویسکوزیته بسیار بالا
 • اجتناب از روشن نگه داشتن پمپ، هنگامی که سطح سیال داخل پمپ بسیار پایین است
 • کوپله و نصب شافت نامناسب و نادرست
 • بالا بودن بیش از حد دور الکتروموتور
 • جهت نادرست چرخش شافت

چنان چه با رعایت تمامی این موارد  پمپ پیستونی شما به هر دلیلی دچار عیب و آسیب جدی گردید، می توانید با متخصصان ما در واحد تعمیرات هومان صنعت تماس گرفته تا در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آن اقدام نمایند.

 


 

 

قیمت پمپ پیستونی

 

لیست قیمت

قیمت پمپ های پیستونی به معیار های متنوعی بستگی دارد. برای مثال چنان چه جنس پمپ پیستونی از استیل باشد مسلما قیمت بالاتری نسبت به پمپ های چدنی یا پلاستیکی دارند. از جمله دیگر پارامتر های تاثیر گذار دیگری بر روی قیمت پمپ پیستونی میزان دبی و فشار تولیدی و هم چنین اندازه پمپ است. دانستن تمامی این مشخصات می تواند به شما در انتخاب پمپ با قیمت مناسب و به صرفه کمک شایانی نماید. اما چنان چه خواستار اطلاع از لیست قیمت پمپ های پیستونی هستید، باید بدانید که متاسفانه به دلیل نوسانات بازار ارز و ناپایداری بازار داخلی، قیمت این ثابت نبوده و باید آن را روزانه استعلام نمایید. شما می توانید همه روزه با متخصصان ما در هومان صنعت تماس گرفته تا علاوه بر دریافت مشاوره رایگان و تخصصی، از جدید ترین قیمت پمپ های پیستونی نیز مطمئن گردید.

 

 


 •