پمپ کف کش انواع و جزئیات

 

پمپ کف کش

پمپ کف کش نوع خاصی از پمپ گریز از مرکز که برای مستغرق شدن در آب و بالا کشیدن آب به کار می رود. به منظور طراحی منحصر به فرد این پمپ ها، می توان آن ها را در مکان های مورد نیازی استفاده کرد. پمپ های کف کش اکثرا برای پمپاژ آب های تمیز در ارتفاعات کم مانند استخر ها و چاه های کم عمق به کار می روند ولی می توان سیالاتی با ویسکوزیته بسیار کم را نیز با آن ها پمپاژ نمود.

 

تاریخچه پمپ کفکش

اولین پمپ کف کش توسط  Armais Arutunoff که یک مهندس نفت بود در سال 1916 اختراع شد. به واسطه ی دوستی Armais  با مدیر کارخانه، پمپ کفکش او تا سال 1928 میلادی شهرت بسیار زیادی پیدا کرد. تا جایی که در سرتاسر دنیا از این پمپ برای پمپاژ نفت در ارتفاعات کم استفاده می شد. اختراع این پمپ سال ها بعد منجر به اختراع پمپ های طبقاتی شناور گردید که به میزان بسیار زیادی در صنعت و کشاورزی به کار می روند. امروزه با ایجاد تغییرات اندکی در این پمپ، از پمپ های کف کش به طور عمده برای پمپاژ آب های تمیز در ارتفاعات کم استفاده می کنند.

 

طراحی پمپ های کف کش

 

 

طراحی دزوینگ پمپ گراندفوس آلدوز

پمپ های کف کش در واقع به الکتروپمپ های کف کش معروفند. زیرا همان طور که از اسمشان پیداست از یک پمپ و یک الکتروموتور تشکیل شده اند. طراحی این پمپ ها به گونه ای است که می توانند در آب مستغرق شده بی آن که موتور آن ها آسیب ببیند. یکی از مهم ترین مزیت هایی که این پمپ نسبت به دیگر پمپ های گریز از مرکز دارد این است که به دلیل مستغرق بودن در آب هرگز دچار کاویتاسیون نمی شوند. از دیگر مزایای این پمپ این است که به دلیل مستغرق بودن در آب نیاز به پر شدن با مایع ندارند و خود مکش هستند.

 

 

 

 

انواع پمپ کف کش

 

پمپ های کف کش در دو نوع پمپ های مستغرق و پمپ های شافت و غلاف تولید می شوند. پمپ های شافت و غلاف معمولا کمتر استفاده شده و آن را می توان در اماکن با قدمت زیاد تر مشاهده کرد. از جمله مواردی که می توانید پمپ های شافت و غلاف را مشاهده کنید مکان هایی است که نیاز دارند پمپ کفکش را در روی زمین و بدون بیرون آوردن تعمیر کنند. زیرا پمپ های شافت و غلاف روی زمین نصب می شوند. ولی به دلیل اسیب های احتمالی ای که ممکن است به افراد وارد کنند معمولا دور آن ها حصار قرار می دهند.

 

 

 

 

مکانیزم پمپ کف کش

 

 

مکانیزم پمپ کف کش مانند دیگر پمپ های گریز از مرکز بسیار ساده است. با روشن شدن موتور آب از طریق چشم پمپ وارد هوزینگ پمپ شده و با استفاده از چرخش پروانه شتاب می گیرد. آب با فشار زیاد وارد دیفیوزر شده و انرژی جنبشی آن به انرژی فشاری تبدیل می شود. در نتیجه ی تغییر نوع انرژی، آب با فشار بالا پمپاژ می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد پمپ کف کش

 

پمپ های کفش به دلیل شکل و طراحی ای که دارند در صنایع و واحد های زیادی به کار می روند. از جمله این کاربرد ها می توان به

 • تصفیه آب
 • صنایع نفت و گاز
 • آتش نشانی
 • کشاورزی
 • آب یاری
 • آب نما ها و فواره ها
 • پمپاژ آب از چشمه هایی با عمق کم
 • پمپاژ مایعات تمیز با املاح کم
 • مزارع و باغ ها
 • نهر های آب
 • داروسازی
 • صنایع غذایی

اشاره کرد.

×

مزایای پمپ کفش کش

 

مزایای پمپ کفش کش عباتند از :

مصرف کم انرژی

عمر طولانی

عدم نیاز به روغن کاری

خود خنک شوندگی به دلیل مستغرق بودن

عدم نیاز به نگهداری و سرویس

نصب سریع و اقتصادی

هزینه کم

و آب بندی مناسب

 

 

 

 

×

معایب پمپ کف کش

 

علی رغم تمامی ویژگی های خوبی که برای پمپ های کف کش بر شمردیم، باید بگوییم پمپ های کف کش معایبی هم دارند. از جمله این که این پمپ ها برای چاه ها و یا کلیه ی مکان هایی که عمق آب در آن ها زیاد است نمی توانند مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه بر این پمپ های کف کش با این که از جمله پمپ های مستغرق در آب هستند ولی نمی توانند هد و دبی زیادی را تامین کنند. و اگر شخصی نیازمند پمپاژ سیال با هد و دبی بالا و ویسکوزیته کم باشد ناچارا باید از پمپ های شناور طبقاتی استفاده نماید.

 

 

شرایط کار کرد پمپ کف کش چگونه باید باشد؟

 

سیال مورد پمپاژ باید آب با ناخالصی ناچیزی باشد. برای چاه های دارای آب اسیدی و نا مناسب برای قطعات چدنی باید از پمپ کفکش با آلیاژ های برنزی و استیل ضد زنگ استفاده شود. مقدار شن و ماسه موجود در هر متر مکعب آب نباید از مقدار ذکر شده در جدول و راهنمای استفاده ی هر پمپ بیشتر باشد.

 

 

پروانه ی پمپ کف کش چند مدل دارد ؟

پروانه های به کار رفته در پمپ های کف کش می توانند از نوع پروانه های شعاعی و پروانه های خمره ای باشند. جنس به کار رفته در آن ها نیز متفاوت است. همان گونه که ذکر شد پروانه ها می توانند از جنس چدن و برای آب های اسیدی از برنز و یا استینلس استیل باشند.

 

جهت گردش الکتروموتور در پمپ های کف کش چگونه است؟

 

جهت گردش الکتروموتور در هر پمپ کفکش بنا به برند آن متفاوت است. این جهت بر روی کاتالوگ همراه با پمپ درج شده است. برای تشخیص جهت حرکت الکتروموتور باید آن را در حالت ایستاده قرار داده و از رو به رو به آن نگاه کنید.

 

 

روش انتخاب پمپ کف کش

الکتروموتور سه فاز یا تک فاز؟

 • روش انتخاب پمپ کف کش بسیار ساده بوده و شبیه به دیگر پمپ های کف است.
 • مقدار ارتفاع پمپاژ و یا همان میزان هد (H) و میزان آبدهی Q را مد نظر قرار داده و مشخص کنید.
 • به نمودار دامنه عملکرد و یا همان نمودار هم پوشانی مراجعه نمایید.
 • مقدار هد و دبی را از روی نمودار پیدا کرده و با هم تلاقی دهید.
 • از روی محل تلاقی کد و نوع پمپ را بخوانید.
 • به جدول کاتالوگ مراجعه کرده و الکتروموتور مناسب را بیابید.

 

 

روش نگهداری پمپ کف کش باید چگونه باشد؟

 

پمپ های کف کش باید در فضای بسته، خشک و با دمای مناسب نگهداری شوند. محصولات باید به صورت عمودی انبار شوند. در صورتی که به صورتی افقی می خواهید آن ها را انبار کنید، هر ماه آن را 90 درجه حول محور خودش بچرخانید. پمپ ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار داده شوند.

 

نکاتی که در مورد نصب محصول باید رعایت شوند

 

نصب پمپ روغن داغ

الکتروپمپ باید در جایی نصب شود که از خطر دفن در ماسه و لجن در امان باشند. به دلیل این که کف کش ها معمولا در زیر در آب قرار می گیرند و پس از نصب دسترسی به آن ها سخت است مراحل نصب پمپ باید با دقت کامل انجام پذیرد. الکتروپمپ در داخل چاه می بایست حداقل هر 8 روز یک بار به مدت 10 دقیقه روشن گردد. تا جلوگیری از رسوب مواد آهکی، قلیایی و غیره بر روی سطح بدنه موتور و یاتاقان پمپ نماید.

 

 

 

 

 

تعمیر پمپ کف کش را به چه کسی بسپاریم؟

 

تعمیرپمپ های کف کش چنان چه در شرایط ایده آلی نگهداری و استفاده شوند، دچار مشکل و عیب جدی نمی شوند. منظور از شرایط ایده آل این است که پمپ در ساعات کاری طولانی کار نکند و آبی که پمپاژ می نماید، حاوی مقدار مجازی از ذرات جامد باشد. چنان چه با رعایت نکات نگهداری، نصب و استفاده از این نوع پمپ ها، به هر دلیلی پمپ شما دچار مشکل گردید، می توانید با متخصصین ما در واحد تعمیرات هومان صنعت تماس گرفته تا هرچه سریع تر نسبت به تعمیر و تعویض قطعات پمپ کف کش با قطعات اورجینال اقدام نمایند.

 

 

 

قیمت و شرایط خرید پمپ کف کش چگونه است؟

 

لیست قیمتقیمت پمپ کف کش به عوامل زیادی بستگی دارد و چنان چه شما نیز قصد خرید این پمپ ها را دارید باید با تمامی این عوامل آشنا باشید. مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت پمپ عبارتند از : میزان هد، میزان دبی، اندازه و سایز پمپ، مواد و متریال به کار رفته در اجزای پمپ و توان الکتروموتور کوپل شده با آن. اگر آشنایی با این پارامتر ها و تاثیر گذاری آن ها بر قیمت پمپ کفکش ندارید، می توانید با متخصصین ما در واحد فروش هومان صنعت تماس گرفته تا علاوه بر ارائه مشاوره تخصصی، جدید ترین قیمت را به شما اعلام نمایند.